FitnessProbiotyki pomagają zwalczać alergię

Probiotyki pomagają zwalczać alergię

Probiotyki pomagają zwalczać alergię
Źródło zdjęć: © 123RF

13.05.2015 08:40, aktual.: 19.05.2015 08:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Niektórzy określają alergię jako „epidemię XXI wieku”, która rozprzestrzenia się
w szybkim tempie, zwłaszcza w krajach wysoko rozwiniętych. W Polsce również od kilku lat zwiększa się liczba osób zmagających się z różnymi uczuleniami. Nowe badania wykazały, że ulgę mogą przynieść probiotyki, które można stosować w leczeniu
i profilaktyce schorzeń alergicznych.

Niektórzy określają alergię jako „epidemię XXI wieku”, która rozprzestrzenia się w szybkim tempie, zwłaszcza w krajach wysoko rozwiniętych. W Polsce również od kilku lat zwiększa się liczba osób zmagających się z różnymi uczuleniami. Nowe badania wykazały, że ulgę mogą przynieść probiotyki, które można stosować w leczeniu i profilaktyce schorzeń alergicznych.

Według American College of Allergy, Asthma and Immunology (ACAAI) problem sezonowej alergii dotyczy około 50 mln Amerykanów. Objawy alergii, takie jak kichanie, nieżyt nos, swędzenie czy łzawienie oczu są najczęściej redukowane przez leki przeciwhistaminowe.

A jaki jest udział probiotyków? Nowe badania zostały opublikowane w czasopiśmie "International Forum of Allergy & Rhinology". Naukowcy z Vanderbilt University Medical Center w Nashville uwzględnili 23 badania i przeanalizowali zachowanie 1900 osób. Odkryli, że w przypadku osób przyjmujących probiotyki objawy alergii uległy złagodzeniu i znacznie poprawiła się jakość ich życia. Nie udało się tej zależności zaobserwować u alergików, którzy stosowali placebo. - Naukowcy badali, czy probiotyki są skutecznie w leczeniu alergii sezonowej – powiedział dr Justin Turner, główny autor badań.

Probiotyki to żywe mikrobiologiczne, wyselekcjonowane kultury bakteryjne, które mają korzystny wpływ na nasz przewód pokarmowy. Znajdziemy je m.in. w jogurcie z żywymi kulturami bakterii, kefirze oraz kapuście. Zaburzona flora bakteryjna jelit może być jednym z czynników ryzyka alergii.
- Probiotyki regulują mikroflorę bakteryjną przewodu pokarmowego, co pomaga chronić system immunologiczny przed pyłkami i alergenami. To pozwala złagodzić objawy alergii – wyjaśnia dr Turner. Dowiedziono, że za nasilenie reakcji uczuleniowych odpowiada zmieniona jelitowa flora bakteryjna.

Podczas badań stosowano różne szczepy żywych bakterii, dawki preparatów probiotycznych oraz suplementy, dlatego trudno dokładnie stwierdzić, jakie powinny być zalecenia dotyczące stosowania probiotyków. Nie określono też długości leczenia osób cierpiących na sezonową alergię.

Turner twierdzi, że potrzebne są dodatkowe badania, które pomogą sprecyzować powyższe kwestie. Eksperci wyjaśniają, że tylko niektóre szczepy bakterii stosowane w probiotykach mają zdolność regulowania odpowiedzi immunologicznej organizmu na alergeny (m.in. Lactobacillus casei ŁOCK 0900, Lactobacillus casei ŁOCK 0908 i Lactobacillus paracasei ŁOCK 0919).

Jednak nie ulega wątpliwości, że stosowanie preparatu probiotycznego z określonymi szczepami bakterii redukuje objawy skórne (m.in. atopowe zapalenie skóry) i infekcje górnych dróg oddechowych, a także zmniejsza przyjmowanie dawki leków przeciwhistaminowych. Jakie mogą być jeszcze efekty profilaktycznego działania probiotyków? Głównym atutem jest zmniejszenie częstości występowania alergii. Wspomagają również podstawowe leczenie.

Tekst na podst. livescience.com/(ms/gabi)/WP Kobieta

POLECAMY:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (21)
Zobacz także