Podobno twarz jest jak lustro, w którym odbijają się wszystkie dolegliwości i choroby. Specjaliści potrafią po dokładnym obejrzeniu czoła, policzków, nosa, podbródka i ust określić, co konkretnie dolega pacjentowi. To pozwala uniknąć w przyszłości wielu chorób. Jakiej diagnozy należy się obawiać?
Podobno twarz jest jak lustro, w którym odbijają się wszystkie dolegliwości i choroby. Specjaliści potrafią po dokładnym obejrzeniu czoła, policzków, nosa, podbródka i ust określić, co konkretnie dolega pacjentowi. To pozwala uniknąć w przyszłości wielu chorób. Jakiej diagnozy należy się obawiać?
Poziome linie na czole
Jennifer Young, która jest właścicielką Beauty Despite Cancer, twierdzi, że poziome linie na czole mogą wskazywać na dolegliwości układu pokarmowego. Mocne poziome linie (zmarszczki) świadczą o aktualnych lub przyszłych problemach z jelitami.
Jak sobie z tym poradzić? Pij ciepłą wodę z sokiem z cytryny, regularnie każdego ranka. Unikaj produktów konserwowanych chemicznie.
Tekst na podst. mirror.co.uk/(ms/sr)
Zmarszczki wokół ust
- Głównym problemem wielu kobiet są zmarszczki wokół ust, które mogą być spowodowane paleniem papierosów - wyjaśnia Young. Jej zdaniem skutki można zminimalizować regularne stosując krem oraz balsam do ust. Warto oczywiście rzucić szkodliwy nałóg. Nie tylko dla urody, ale przede wszystkim dla zdrowia!
Swędzące uszy
- Swędzące uszy często są objawem alergii lub niskiej odporności – tłumaczy Annie Day, terapeutka z www.heavenscentbliss.co.uk.
Ekspertka wyjaśnia, że łuszczyca i egzema są oznaką niskiego poziomu witaminy D w organizmie. Dlatego warto wykorzystać pogodne dni, ponieważ ta witamina jest syntezowana w skórze pod wpływem promieniowania słonecznego. Źródłem witaminy D są też ryby, szczególnie węgorz, śledź i dorsz.
Pryszcze na czole
- Mogą wskazywać nie tylko na problemy z żołądkiem, ale również często są jednym z objawów schorzenia wątroby – wyjaśnia dermatolog Nataliya Robinson.
Co robić? Należy pić dużo wody, która pomoże usunąć z organizmu toksyny. Aby nie obciążać wątroby, powinnaś wybierać lekkostrawne jedzenie, np. zielone warzywa liściaste oraz unikać przetworzonej żywności i dużej ilości kofeiny.
Cienie pod oczami
- Często cienie pod oczami pojawiają się pomimo wystarczającej ilości snu. Mogą być oznaką nietolerancji pokarmowej – twierdzi Young. Ekspertka wyjaśnia, że w tym przypadku powinno się usunąć nadmiar nabiału z diety. Jednym z winowajców jest także alkohol, dlatego należy zmniejszyć jego spożycie. Pamiętajmy, że nawet w umiarkowanych ilościach może być odpowiedzialny za cienie pod oczami.
Ponadto oczy mające sine podkówki świadczą o niewłaściwej pracy nerek, co również jest wynikiem niezrównoważonej diety.
Opuchnięte oczy
Robinson twierdzi, że opuchnięte oczy mogą być oznaką niedoboru żelaza we krwi. Jej zdaniem powinnaś ograniczyć spożywanie gazowanych napojów, a także kawy i herbaty.
Oczy mętne i pozbawione blasku mogą zapowiadać chorobę śledziony, która jest spowodowana niewłaściwym odżywianiem (m.in. małą liczbą gorących dań w naszym jadłospisie).
Białe plamy wokół oczu
- Kilka białych plam w pobliżu zewnętrznej krawędzi oka może wskazywać na przeciążenie układu limfatycznego - mówi Robinson. Może to także świadczyć o nietolerancji laktozy. Spróbuj przez jakiś czas unikać mleka i jego przetworów, takich jak kefiry czy jogurty. Zobacz, czy twój stan ulegnie poprawie. Nietolerancja laktozy to zaburzenie spotykane coraz częściej.
Zaczerwienione lub przekrwione oczy
- Czerwone lub przekrwione oko może być niepokojącym sygnałem. Często oznacza infekcję, np. zapalenie spojówki - mówi Carolyn Norman. W tym przypadku mogą pomóc krople do oczu lub leczenie antybiotykiem. Jeśli jednak oko boli, a zaczerwienienie utrzymuje się długo, powinnaś skonsultować się z okulistą.
Plamy na policzkach
- Mogą być spowodowane nieodpowiednim oczyszczaniem skóry – twierdzi Helen Ambrosen, współzałożycielka LUSH. Jej zdaniem problem może stanowić używanie kosmetyków na bazie wody, które nie usuwają dokładnie makijażu. – Spróbuj mleczka do demakijażu na bazie naturalnych olejów roślinnych, przeznaczonego do codziennej pielęgnacji skóry twarzy. Pozwól też skórze odpocząć, niech oddycha swobodnie – dodaje.
Ponadto policzki o szarym lub brązowym zabarwieniu najczęściej mają osoby z zanieczyszczonymi płucami. Jeśli więc nie stronisz od nikotyny, postaraj się rzucić lub przynajmniej ogranicz palenie.
Trądzik wokół podbródka
- Estrogeny są przyjacielem naszej skóry, hamują wydzielanie łoju – wyjaśnia dermatolog dr Howard Murad.
- Gdy kobiety się starzeją, obniża się poziom estrogenów, co sprawia, że skóra traci blask i elastyczność. Może wtedy pojawić się trądzik, który zazwyczaj występuje wokół podbródka i linii włosów – dodaje.
Jego zdaniem warto jeść morele, grzyby, słodkie ziemniaki, mango, a także inne produkty zawierające witaminę A, która regeneruje i poprawia kondycję skóry.
Trądzik na podbródku
- Ten problem może być spowodowany spożywaniem nadmiernej ilości nabiału, cukru i rafinowanej żywności, takiej jak hamburgery, frytki, chipsy i napoje gazowane – twierdzi Young.
- Jedz więcej świeżych produktów, owoców i warzyw, a napoje gazowane zastąp wodą, która usuwa z organizmu toksyny. Poza tym pamiętaj o dokładnym oczyszczaniu skóry – dodaje.
Pękające kąciki ust
Kąciki ust odzwierciedlają stan dwunastnicy. Pęknięcia świadczą o spożywaniu dużych ilości słodyczy lub przetworzonej żywności. - Zajady w kącikach ust mogą wskazywać na niedobór witamin z grupy B – wyjaśnia Robinson.
Ekspertka radzi, żeby wprowadzić do swojego jadłospisu produkty bogate w witaminy z grupy B, np. pełnoziarniste pieczywo lub zielone warzywa.
Zaczerwieniona skóra między brwiami
Taka skóra może świadczyć o nadmiernym obciążeniu wątroby. Należy pamiętać, że alkohol to najgorszy wróg tego organu. Warto też unikać dużej ilości leków przeciwbólowych.
Do naszego jadłospisu powinniśmy włączyć produkty bogate w beta-karoten, np. marchew i jajka, a także owoce i warzywa. Trzeba zrezygnować z przetworzonej żywności i wszelkich potraw ciężkostrawnych, a zwłaszcza tłuszczów nasyconych.
Sucha skóra
- To może oznaczać problem z układem pokarmowym, z prawidłowym funkcjonowaniem jelit – mówi Day.
Sucha skóra, a także kruche i łamliwe włosy mogą być objawami niedoczynności tarczycy. Jeżeli ten problem zaczął męczyć cię nagle, koniecznie zgłoś się do lekarza i zrób odpowiednie badania.
Małe guzki pod skórą
- Być może używasz zbyt silnych produktów do pielęgnacji skóry - mówi Ambrosen.
Upewnij się, że wybrałaś odpowiednie kosmetyki oczyszczające. Jeżeli masz wrażliwą skórę, szukaj łagodnych produktów, które nie będą jej podrażniać. Jeśli jednak guzki nie znikną po zmianie kosmetyku, koniecznie skontaktuj się z dermatologiem. Być może to objaw poważniejszej choroby.
Ciemne plamy
Jeśli jesteś młoda, a na ciele zaczynają pojawiać się przebarwienia, nie ignoruj tego. – Ciemne plamy mogą powstać w wyniku przyjmowania leków lub choroby. Dlatego należy skonsultować się z lekarzem – radzi Robinson.
Z drugiej strony, ciemne plamy mogą po prostu sygnalizować proces starzenia się skóry. – W takim wypadku jedz więcej świeżych produktów, pij więcej wody i smaruj palmy niewielką ilością oleju rycynowego – dodaje ekspertka.
Tłusta skóra
- Często jest oznaką nieodpowiedniej diety - mówi Ambrosen. Należy zwrócić uwagę na to, co jemy. Pamiętaj, że starzejąca się skóra produkuje mniej sebum. Wybierz odpowiedni środek do mycia twarzy i nawilżaj skórę.
Suche usta
- Mogą wskazywać na odwodnienie, niedobór witamin z grupy B lub niski poziom żelaza we krwi - mówi Robinson.
Skonsultuj się z lekarzem, pij dużo wody i pamiętaj o właściwym nawilżaniu skóry.
Górna warga ukazuje stan żołądka. Pęknięcia sygnalizują zbyt ciężkostrawną dietę. Natomiast dolna warga odzwierciedla stan jelit. Wysuszona świadczy o skłonności do zaparć. Intensywnie czerwone usta mogą oznaczać spożywanie zbyt dużej ilości mięsa, a blade to oznaka jedzenia zbyt małej ilości warzyw i produktów pełnoziarnistych.
Opuchnięta twarz
- W ten sposób skóra może próbować bronić się przed podrażniającymi ją kosmetykami -wyjaśnia Ambrosen. - Pij dużo wody, która regulując metabolizm, pozwala usuwać zbędne produkty przemiany materii z organizmu.
Warto dodać, że nos o czerwonym zabarwieniu miewają osoby ze skłonnością do choroby wieńcowej. W ich jadłospisie najczęściej jest za dużo soli, tłuszczu, mięsa i alkoholu.
Tekst na podst. mirror.co.uk/(ms/sr)