Problemy z przyswajaniem kwasu foliowego – polimorfizm
Jednym z podstawowych aspektów zdrowego prowadzenia ciąży jest wdrożenie odpowiedniego jadłospisu. Dieta w ciąży jest bowiem niezwykle ważna z punktu widzenia dostarczania dziecku wszystkich niezbędnych do rozwoju substancji odżywczych i budulcowych, takich jak: kwas foliowy, wapń, żelazo lub magnez.
26.09.2013 | aktual.: 26.09.2013 15:45
Jednym z podstawowych aspektów zdrowego prowadzenia ciąży jest wdrożenie odpowiedniego jadłospisu. Dieta w ciąży jest bowiem niezwykle ważna z punktu widzenia dostarczania dziecku wszystkich niezbędnych do rozwoju substancji odżywczych i budulcowych, takich jak: kwas foliowy, wapń, żelazo lub magnez. Wszystkie te związki chemiczne, zwłaszcza foliany, można znaleźć głównie w owocach i warzywach, które powinny stanowić podstawę diety przyszłych mam.
Problem z kwasem foliowym
Problem związany z odpowiednią podażą oraz absorbowaniem kwasu foliowego u kobiet w ciąży nie jest nowy. Obecnie prowadzone badania pokazują, że nawet w przypadku stosowania zbilansowanej diety obserwuje się częste niedobory folianów we krwi przyszłych mam. Jest to sytuacja niezwykle groźna, bowiem niski poziom kwasu foliowego w ustroju rzadko daje alarmujące objawy, a taki stan bardzo ciężko wykryć, nie przeprowadzając skomplikowanych badań. Przyswajanie kwasu foliowego może być zakłócone przez schorzenie zwane polimorfizmem. Istotą tej choroby, na którą cierpi około 50% kobiet na świecie, jest wada genetyczna w obrębie DNA kodującego jeden z enzymów, biorących udział w przekształcaniu folianów z pożywienia do użytecznej dla organizmu formy – kwasu lewomefoliowego. Większość chorych kobiet żyje w nieświadomości, czym naraża nienarodzone jeszcze dziecko.
Jakie są skutki niedoboru folianów?
Zbyt niski poziom folianów we krwi matki zwiększa ryzyko powstawania wad rozwojowych w obrębie cewy nerwowej u dziecka i innych patologii ciąży, mogących skończyć się nawet zgonem wewnątrzmacicznym. Są to m.in.:
• rozszczep kręgosłupa
• rozszczep wargi i podniebienia
• hipotrofia płodu
• przedwczesne odklejenie łożyska
• poronienia nawracające
• zahamowanie wzrostu płodu
Złoty środek
Aby zapewnić dziecku odpowiednią podaż folianów w czasie ciąży, konieczne jest stosowanie preparatu witaminowego, którego głównym składnikiem jest metafolina – najlepiej przyswajalna forma kwasu foliowego, całkowicie niwelująca problem niedoboru folianów. Stosowanie suplementu diety o nazwie Femibion jeszcze przed ciążą, skutecznie obniża ryzyko wystąpienia wad rozwojowych u płodu, nawet o 70%.
Materiał powstał przy współpracy z KBM.pl