Blisko ludziProf. Maria Janion nie żyje. Agata Młynarska oddała jej hołd

Prof. Maria Janion nie żyje. Agata Młynarska oddała jej hołd

Prof. Maria Janion zmarła w wieku 93 lat
Prof. Maria Janion zmarła w wieku 93 lat
Źródło zdjęć: © ONS.pl
Dominika Czerniszewska

24.08.2020 12:23

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Maria Janion, wybitna profesorka i literaturoznawczyni, zmarła w wieku 93 lat. Agata Młynarska wspomina wykłady z krytyczką polskich mitów narodowych.

Wielka humanistka i krytyczka literacka zmarła w niedzielę wieczorem - poinformował portal oko.press. Maria Janion była wybitną badaczką polskiej kultury XIX i XX wieku, specjalizowała się w historii polskiego i europejskiego romantyzmu. Była również członkinią Polskiej Akademii Nauk, doktor honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego. Napisała ponad 20 książek i wychowała wiele pokoleń polskich humanistów.

Agata Młynarska o prof. Marii Janion

"Odeszła Pani Profesor Maria Janion. Otulił ją purpurowy płaszcz Mickiewicza. Bez jej prac o epoce romantyzmu nasza wiedza, a dla studentów polonistyki rozkosz studiowania, byłby niewielkie" - rozpoczyna swój wpis na Instagramie Agata Młynarska.

Następnie dowiadujemy się, że Agata Młynarska również miała zajęcia z prof. Janion. "Uczestnictwo w jej wykładach było jak magia. Nie uśmiechała się, ale miała uśmiech wewnętrzny. Przenikliwe spojrzenie, przyciszony głos, mocny uścisk dłoni. Nie ma studiów polonistycznych bez Marii Janion" - podkreśla dziennikarka.

"Była krytyczką polskich mitów narodowych, polskiego kultu wojny, żołnierza, bohaterstwa, militarnych zrywów, martyrologii. Feministka, z niezgodą na wszelkie przejawy rasizmu, antysemityzmu, homofobii i mizoginii" - oznajmiła i dodała, że czytanie Marii Janion jest najlepszym, co możemy zrobić dla siebie w czasach, kiedy podważone jest prawo człowieka do indywidualności i własnego wyboru.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (2)
Zobacz także