Przeciwutleniacz w czerwonym winie może pomóc w leczeniu trądziku
Resweratrol, związek chemiczny, który można znaleźć w winogronach, czerwonym winie i czekoladzie, jest wyjątkowo skuteczny w leczeniu trądziku. Wzmacnia działanie tradycyjnych terapii dermatologicznych z użyciem nadtlenku benzoilu.
03.10.2014 | aktual.: 07.10.2014 15:44
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Resweratrol, związek chemiczny, który można znaleźć w winogronach, czerwonym winie i czekoladzie, jest wyjątkowo skuteczny w leczeniu trądziku. Wzmacnia działanie tradycyjnych terapii dermatologicznych z użyciem nadtlenku benzoilu.
Według najnowszych badań kieliszek czerwonego wina może pomagać w walce z trądzikiem. Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornii w Los Angeles odkryli, że w winogronach, z których robione jest czerwone wino, kryje się organiczny związek chemiczny, który może zabijać bakterię powodującą trądzik.
- Na początku myśleliśmy, że związki chemiczne z winogron i te zawarte w lekach przeciwtrądzikowych będą się nawzajem zwalczać, ale po badaniach okazało się, że uzupełniają się i dzięki temu lek działa skuteczniej i dłużej - mówi dr Emma Taylor z Uniwersytetu Kalifornii w Los Angeles. - Mamy nadzieję, że nasza badania wniosą wiele do współczesnej farmakologii i pozwolą efektywniej zwalczać trądzik.
Resweratrol, bo o nim mowa, kryjący się w skórce winogron wzmacnia kurację antytrądzikową, w której stosowane są leki zawierające nadtlenek benzoilu ( w Polsce są to popularne maści i żele takiej jak: Benzacne, Epiduo, Brevoxyl czy Duac).
Trądzik dotyka 85 procent nastolatków i 10 procent dorosłych.
- Resweratrol jest silnym antyoksydantem i związkiem działającym przeciwzapalnie. Ma właściwości przeciwnowotworowe, przyspiesza gojenie ran - stwierdzili naukowcy po analizach mikroskopowych komórek. - Działa też antybakteryjnie, antywirusowo. Zabija grzyby i pierwotniaki. Dlatego hamuje rozwój zmian trądzikowych.
Kombinacja resweratrolu i nadtlenku benzoilu wykazały wysoką aktywność przeciwbakteryjną i trwale zahamowały wzrost bakterii u badanych osób. - Nasze badanie pokazuje, że połączenie utleniacza (nadtlenku benzoilu) i przeciwutleniacza nie wyklucza się, a wręcz wzmacnia działanie - dodaje dr Emma Taylor.
Resweratrol jest naturalną substancją o wyjątkowo wysokiej aktywności antyoksydacyjnej, czyli przeciwdziała wolnym rodnikom. To bardzo silny przeciwutleniacz, który chroni przed wieloma chorobami i pozwala zachować zdrowie i młody wygląd. Najwięcej można go znaleźć w winogronach. Zwłaszcza w skórce.
Innymi dobrymi źródłami resweratrolu są m.in. rodzynki, kapusta pekińska, kapusta biała, kapusta czerwona, brokuły, cykoria, pietruszka, marchew, borówki, ciemna czekolada.
Na podstawie www.independent.co.uk/(gabi/mtr), kobieta.wp.pl