Przejdź test wiedzy o powszechnej infekcji płciowej!
Internauci mogą w prostym teście sprawdzić swoją wiedzę o wirusie brodawczaka ludzkiego (HPV), którym zakaża się w ciągu życia ponad 80 proc. aktywnych seksualnie osób. Przewlekła infekcja HPV odpowiada za blisko 100 proc. przypadków raka szyjki macicy.
Internauci mogą w prostym teście sprawdzić swoją wiedzę o wirusie brodawczaka ludzkiego (HPV), którym zakaża się w ciągu życia ponad 80 proc. aktywnych seksualnie osób. Przewlekła infekcja HPV odpowiada za blisko 100 proc. przypadków raka szyjki macicy. Test znajduje się na stronie programu edukacyjnego "Wybierz Życie - Pierwszy Krok" (www.pierwszykrok.edu.pl), którego głównym celem jest zmniejszenie częstości zachorowań na raka szyjki macicy wśród Polek i redukcja umieralności z jego powodu.
Na test wiedzy o HPV składa się pięć pytań, które pozwalają odpowiadającej osobie zrozumieć, w jaki sposób może dojść do zakażenia HPV, jakie zagrożenia się z nim wiążą i jak można się przed nim uchronić.
Organizatorzy programu "Wybierz życie" - tj. Fundacja MSD dla Zdrowia Kobiet oraz przedstawiciele Inspekcji Sanitarnej - liczą, że prosty i łatwo dostępny test pomoże zwiększyć świadomość na temat HPV, a dzięki temu mniej kobiet zachoruje na raka szyjki w przyszłości i mniej umrze z jego powodu. W Polsce, codziennie nowotwór ten jest wykrywany u 10 kobiet, a 5 umiera z jego powodu.
Choć, program jest skierowany głównie do uczniów szkół ponadgimnazjalnych, ich rodziców i opiekunów oraz kadry pedagogicznej, to wiedza, którą propaguje może przydać się każdemu.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje bowiem, że ok. 80 proc. aktywnych seksualnie osób zakaża się wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) na jakimś etapie życia. Jest to najczęstsza infekcja przenoszona drogą płciową.
Na ponad 100 znanych typów HPV, kilkanaście ma działanie tzw. onkogenne, co oznacza, że przyczyniają się do rozwoju nowotworów złośliwych - głównie raka szyjki macicy, odbytu, ale też sromu, pochwy, prącia oraz gardła i jamy ustnej. Ostatnio pojawiają się też doniesienia wskazujące na udział tego wirusa w rozwoju innych nowotworów, jak rak piersi czy płuca.
POLECAMY: DLACZEGO POLKI UNIKAJĄ CYTOLOGII?
U 80-90 proc. pań zakażenie HPV mija samoistnie. U pozostałych przechodzi w postać przewlekłą, która zwiększa ryzyko raka szyjki, a nowotwór rozwija się ostatecznie tylko u kilku procent z nich.
Regularne wykonywanie cytologii pozwala wykryć zmiany mogące przekształcić się w raka (tzw. przedrakowe) lub samego raka na tak wczesnym etapie rozwoju, że jest w pełni uleczalny.
Obecnie dostępne są dwie szczepionki, które znacznie zmniejszają ryzyko powstania przedrakowych zmian w szyjce pod wpływem wirusa HPV. Zaleca się je stosować przede wszystkim u nastoletnich dziewcząt przed inicjacją seksualną. W Polsce, żadna z nich nie jest na razie refundowana, ale w wielu gminach samorządy decydują się sfinansować szczepienia przeciw HPV nastolatkom.
Lekarze podkreślają, że dziewczęta i kobiety, które się zaszczepią powinny pamiętać, że nie zwalnia ich to z obowiązku regularnego wykonywania cytologii - najlepiej raz na rok.
(PAP/ma)
POLECAMY: DLACZEGO POLKI UNIKAJĄ CYTOLOGII?