Przekonania osobiste zmieniają się pod wpływem grupy na trzy dni
Pod wpływem presji grupy nasze osobiste sądy mogą się zmienić, ale nie jest to trwała zmiana – informują naukowcy na łamach pisma „Psychological Science”.
Pod wpływem presji grupy nasze osobiste sądy mogą się zmienić, ale nie jest to trwała zmiana – informują naukowcy na łamach pisma „Psychological Science”.
Psychologowie społeczni od dawna pokazują, w jaki sposób grupa może wpłynąć na nasze postrzeganie rzeczywistości czy osobiste przekonania. W klasycznym dziś eksperymencie Solomona Ascha duża część badanych, wskutek zasugerowania się opinią grupy, uznawała, że nierówne odcinki narysowane na tablicy są sobie równe. Grupę tworzyli podstawieni aktorzy, których zadaniem było wygłaszanie nieprawdziwych stwierdzeń z dużą pewnością siebie.
W najnowszym eksperymencie, przeprowadzonym przez zespół pod kierunkiem psychologa Rongjuna Yu badano, jak długo może utrzymywać się efekt wpływu grupy na przekonania jednostki.
"Wyniki naszych badań sugerują, że słuchanie opinii innych osób rzeczywiście zmienia nasze prywatne opinie, ale nie zmienia ich na zawsze - wyjaśnia Rongjun Yu z Uniwersytetu Południowych Chin. - Jak w przypadku pamięci roboczej, przechowującej około siedmiu wspomnień czy lekarstw, które mogą być skuteczne tylko przez pewien czas – tak samo wpływ społeczny wydaje się mieć ograniczony czas działania".
Zespół zaprojektował eksperyment, w ramach którego studenci oglądali fotografie atrakcyjnych kobiet. Zostali przy tym poinformowani, że eksperyment dotyczy oceniania atrakcyjności oraz że mają każdą z 280 fotografii ocenić w ośmiopunktowej skali.
Po dokonaniu oceny, mogli oni widzieć średnią ocen wystawionych przez inne osoby, która różniła się nieco od ich własnej. Badani wracali do laboratorium po jednym, trzech i siedmiu dniach oraz trzech miesiącach.
Z danych wynika, że grupa miała wpływ na badanego po jednym i trzech dniach. Nic jednak nie wskazywało na to, że ten wpływ utrzymywał się dłużej. (PAP)
krx/ mrt/