Blisko ludziPrzychodzi para do seksuologa, i?...

Przychodzi para do seksuologa, i?...

Z czym kojarzy nam się seksuologia? Z nauką zajmującą się tylko fizycznością człowieka, może Freudem, ewentualnie którymś ze znanych profesorów seksuologii czy też filmem „Kinsey”. A czym naprawdę zajmuje się ta niezwykle ważna dla człowieka nauka?

Przychodzi para do seksuologa, i?...
Źródło zdjęć: © Fotolia

06.11.2013 | aktual.: 07.11.2013 10:57

Z czym kojarzy nam się seksuologia? Z nauką zajmującą się tylko fizycznością człowieka, może Freudem, ewentualnie którymś ze znanych profesorów seksuologii czy też filmem „Kinsey”. A czym naprawdę zajmuje się ta niezwykle ważna dla człowieka nauka?

Seksuologia to nauka z pogranicza wielu dziedzin: medycyny, psychologii, biologii, pedagogiki i socjologii. Zajmuje się szeroko pojętą seksualnością człowieka: jego potrzebami, życiem intymnym – zarówno w wymiarze fizycznym, jak i psychicznym, jak też relacjami z innymi ludźmi. Jest to stosunkowo młoda dyscyplina.

Pierwsze badania naukowe zostały przeprowadzone przez biologa Alferda Kinseya na przełomie lat 40. i 50. XX w. w Stanach Zjednoczonych. Ich wynikiem były dwie publikacje, słynne "Raporty Kinseya", które wzbudziły wiele emocji. Wykazano m.in., że 86% badanych żyło niezgodnie z ówczesnym kodeksem obyczajowym! Na podstawie raportów powstał także znany film “Kinsey”, przybliżający życie autora badań na tle rewolucji seksualnej w USA.

Kolejnym kamieniem milowym w odkrywaniu tej sfery naszego życia były obserwacje Williama Masters (ginekologa) i Virginii Johnson (psychologa). Badania dowiodły tego, co dziś wydaje nam się oczywiste, m.in. braku różnicy między orgazmem łechtaczkowym a pochwowym czy zdolności kobiet do kilkukrotnego przeżywania szczytu przyjemności. Również i te wyniki, mimo że opublikowane niemal 10 lat po raportach Kinseya, wywołały falę dyskusji w konserwatywnej Ameryce lat 60.

Badania dzisiaj

Dziś temat seksuologii i studiów nad nią jest dużo bardziej powszechny, a co za tym idzie – mniej kontrowersyjny. Regularne badania przeprowadza m.in. marka Durex. Cyklicznie, na całym świecie organizuje warsztaty i spotkania, które uwzględniają m.in. zadowolenie z życia seksualnego, kreatywność w łóżku, czy też sposób oraz częstotliwość osiągania orgazmu. Raport Durexu – „ Seks globalny 2012”, to z kolei kompendium wiedzy na temat wpływu zastosowania prezerwatywy podczas pierwszego stosunku na zachowania seksualne w przyszłości.

Teraz Polska

Seksuologia w Polsce pojawiła się na przełomie lat 50. i 60. Jej pionierem był Kazimierz Imieliński, który jako pierwszy otrzymał tytuł specjalisty seksuologa. To właśnie dzięki niemu, na krakowskiej Akademii Medycznej powstał pierwszy w kraju zakład seksuologii, a dziedzina ta uzyskała wówczas rangę dyscypliny akademickiej. Czym zajmuje się tego typu specjalista?

- Seksuolog zajmuje się wszystkimi zagadnieniami związanymi z życiem seksualnym poszczególnych osób, jak i par – mówi Radosław Jerzy Utnik, psycholog-seksuolog współpracujący z marką Durex. - W zależności od pierwszego uzyskanego zawodu (psychologa lub lekarza), zakres kompetencji seksuologa może dotyczyć w większym stopniu zaburzeń somatycznych lub zaburzeń relacji partnerskich. Często problem z jakim boryka się para, leży na pograniczu obu sfer i ma swoje źródło zarówno w sferze fizycznej, jak też psychicznej.

Na czym polega wizyta u specjalisty?

- Przede wszystkim na rozmowie, podczas której następuje wstępna diagnoza problemu – mówi Radosław Utnik. – W zależności od wstępnego rozpoznania, specjalista może skierować osobę lub parę na dalsze badania. Później przystępujemy do konkretnej pomocy. O ile część pacjentów faktycznie odczuwa barierę przed pierwszą wizytą, to zwykle pod koniec jej trwania chcą umówić się na kolejne spotkanie. Częstym problemem, który dotyka wielu par, jest rutyna w sypialni. Tutaj, obok wizyty u specjalisty, pomóc mogą także produkty, które urozmaicą życie seksualne.

opr. (gabi), kobieta.wp.pl

ZOBACZ TAKŻE:

POLECAMY:

kobieta.wp.plżycie seksualneginekologia
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)