Przypada 28 grudnia. Katolicy o nim zapominają
28.12.2023 10:41, aktual.: 28.12.2023 12:12
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Jednym z ważniejszych dni dla Kościoła jest Święto Młodzianków, które obchodzone jest 28 grudnia. Niewielu wiernych jednak wie o jego istnieniu. Na czym polega to święto i dlaczego warto o nim pamiętać?
28 grudnia to dzień ku czci betlejemskich dzieci, które zostały zabite i poniosły najwyższy stopień męczeństwa. Niczego nieświadome noworodki oddały swoje życia za Jezusa Chrystusa.
Święto Młodzianków inaczej nazywane Świętem Świętych Młodzianków, męczenników lub Dniem Niewinnych Dzieci Betlejemskich to święto liturgiczne, które ma upamiętniać pomordowane w Betlejem niemowlęta. Na rozkaz namiestnika Galilei Heroda w Betlejem zabito dzieci poniżej drugiego roku życia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Święto Młodzianków 2023
Święci Młodziankowie są uważani za patronów chórów kościelnych. To właśnie oni obwieścili chwałę Bożą nie słowem, lecz śmiercią. Zapiski dotyczące tego okrutnego zdarzenia pojawiły się po raz pierwszy w II wieku naszej ery.
Zgodnie z Ewangelią król Herod, zaniepokojony narodzinami przepowiadanego króla żydowskiego, podjął drastyczną decyzję o unicestwieniu wszystkich niemowląt poniżej dwóch lat. Święta Rodzina, przewidując niebezpieczeństwo, zdołała uciec do Egiptu, chroniąc Jezusa przed tragicznym losem. Zamordowane noworodki były niewinne, a ich ofiara jest uznawana za męczeństwo w tradycji Kościoła, ponieważ przyczyniła się do ocalenia życia Jezusa.
Święto Młodzianków było najpopularniejsze w V wieku
Chociaż korzenie Święta Młodzianków sięgają wcześniejszych okresów, to właśnie w V wieku było ono najmocniej kultywowane. Współcześnie uznaje się, że mimo braku ochrzczenia niemowlęta te, dzięki poniesionej męczeńskiej śmierci, zostają związane z Jezusem. Uważa się, że Młodziankowie, oddając swoje życie za Boga, otrzymali chrzest krwi i zasłużyli u Stwórcy na podwójną aureolę: dziewictwa i męczeństwa.
Czytaj także: Zakazane w wigilię. Według przesądu ma zwiastować śmierć
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl