Zakazane w wigilię. Według przesądu ma zwiastować śmierć

Zakazane w wigilię. Według przesądu ma zwiastować śmierć

Popularne przesądy wigilijne
Popularne przesądy wigilijne
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
24.12.2023 14:53, aktualizacja: 24.12.2023 15:13

Wigilia to magiczny i wyjątkowy czas w wielu domach. Nie każdy jednak wie, że istnieje kilka zaskakujących przesądów związanych właśnie z tym dniem. Sprawdziliśmy (oczywiście z przymróżeniem oka), czego 24 grudnia lepiej nie robić, jeśli zależy nam w kolejnym roku na szczęściu i powodzeniu.

Część z nas w nie wierzy, a inni traktują je jak zwykłe zabobony. Niezależnie od tego, jak podchodzimy do przesądów, warto je znać. Niektórzy uważają, że te związane z wigilią mogą mieć wpływ na nasz cały kolejny rok.

Jednak nie 12 potraw?

Zgodnie z tradycją na wigilijnym stole powinno pojawić się aż 12 potraw. 24 grudnia często przygotowujemy postne posiłki na rzecz bezmięsnych dań - takie jak zupa grzybowa, barszcz czerwony czy pierogi z kapustą i grzybami. Nie każdy jednak wie, że jest to wyłącznie polska tradycja.

Okazuje się, że zgodnie ze starym przesądem powinniśmy zrezygnować z parzystej liczby dań podczas wigilii. Teoria ta nieco kłóci się z tym, co króluje w wielu domach, jednak ma to pomóc w zapewnieniu sobie nie tylko zdrowia, ale również pomyślności.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Poczekaj, aż wszyscy skończą jeść

Kolejny przesąd również dotyczy kolacji wigilijnej. W tym przypadku należy poczekać z odejściem od stołu do momentu, aż wszyscy skończą jeść. Zdaniem niektórych może to wróżyć nagłą śmierć w rodzinie, czego z całą pewnością każdy z nas wolałby uniknąć. Co ciekawe, z przesądu zwolnione są panie domu organizujące uroczystą wieczerzę.

Uważaj, jak zamiatasz

W wigilię powinny uważać również wszystkie panny. Stary przesąd mówi, że tego dnia nie mogą zamiatać podłogi w kierunku drzwi. Jeśli jednak to zrobią, wciąż nie będą mogły znaleźć osoby, z którą będą chciały spędzić resztę swojego życia.

Płeć może mieć znaczenie

Okazuje się, że zgodnie ze starym przesądem, płeć ma ogromne znaczenie. W tym przypadku warto zwrócić uwagę na to, kto jako pierwszy przekroczy próg twojego domu. Jeśli to będzie mężczyzna, mieszkańcy mogą liczyć na szczęście i powodzenie w życiu.

Sytuacja wygląda jednak nieco inaczej, jeśli jako pierwsza odwiedzi nas kobieta. Wtedy domownicy powinni mieć się na baczności, bowiem może to zwiastować chorobę oraz niepowodzenie.

Zapraszamy na grupę FB – #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (69)
Zobacz także