W święta to msza obowiązkowa. Inaczej popełniamy grzech

W święta to msza obowiązkowa. Inaczej popełniamy grzech

Czy w drugi dzień świąt trzeba iść do kościoła?
Czy w drugi dzień świąt trzeba iść do kościoła?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
24.12.2023 13:46, aktualizacja: 24.12.2023 14:31

Katolicy doskonale wiedzą, że w Boże Narodzenie należy uczestniczyć we mszy świętej. Niestety niewiele osób wie, czy w drugi dzień świąt również powinniśmy udać się do kościoła. Okazuje się, że odpowiedzi należy szukać w Kodeksie Prawa Kanonicznego.

Pierwsze przykazanie kościelne mówi: "W niedzielę i święta nakazane uczestniczyć we mszy świętej i powstrzymać się od prac niekoniecznych". Nic więc dziwnego, że wielu katolików uważa, iż w drugi dzień świąt należy pojawić się w kościele. Czy aby na pewno? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Kiedy należy iść w święta do kościoła?

Święta u zdecydowanej większości z nas rozpoczynają się od uroczystej wieczerzy wigilijnej. Po niej wielu katolików udaje się na pasterkę, która najczęściej odprawiana jest późnym wieczorem lub o północy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wierni doskonale zdają sobie sprawę z tego, że w Boże Narodzenie należy uczestniczyć we mszy świętej. W końcu jest ono uznawane za jedno z najważniejszych świąt w Kościele Katolickim, dlatego znajduje się na tzw. liście świąt nakazanych, które znajdziemy w Kodeksie Prawa Kanonicznego. Jeśli nie weźmiemy tego dnia udziału w nabożeństwie, będziemy mieli grzech, z którego później powinniśmy się wyspowiadać.

Czy w drugi dzień świąt powinniśmy iść do kościoła?

O ile nie mamy wątpliwości co do konieczności pójścia do kościoła w Boże Narodzenie, wiele osób zastanawia się, co w przypadku drugiego dnia świąt. 26 grudnia jest bowiem ustawowo dniem wolnym od pracy, a w dodatku poświęcony jest świętemu Szczepanowi.

Był on jednym z pierwszych męczenników za wiarę chrześcijańską, który został ukamienowany za publiczne przyznanie się do wiary w Jezusa Chrystusa.

Okazuje się jednak, że w przeciwieństwie do Bożego Narodzenia, dzień ten nie został uwzględniony na liście świąt nakazanych. Oprócz 25 grudnia znajdziemy na niej m.in. Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi, którą świętujemy 1 stycznia, obchodzone 6 stycznia Święto Trzech Króli oraz Boże Ciało.

Właśnie dlatego obecność drugiego dnia świąt w kościele nie jest uznawana za obowiązkową. Jeśli 26 grudnia nie uczestniczymy we mszy, nie mamy również grzechu.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (31)
Zobacz także