Przystępujesz do komunii bez spowiedzi? Biskup mówi, czy to grzech

Drugie przykazanie kościelne mówi, że wierni powinni co najmniej raz w roku przystąpić do sakramentu pokuty, czyli pójść do spowiedzi. Co w przypadku tych, którzy omijają ten obowiązek, a mimo to chcą przyjąć komunię? Arcybiskup rozwiał wszelkie wątpliwości.

Arcybiskup wyraził jasne stanowisko
Arcybiskup wyraził jasne stanowisko
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

Niejednokrotnie w czasie mszy świętej katolicy, którzy uprzednio nie skorzystali z sakramentu pokuty, zastanawiają się, czy jest możliwe przyjmowanie komunii świętej bez pójścia do spowiedzi. Jeśli od ostatniej wizyty w konfesjonale minęło więcej niż parę dni, może być im trudno pozostawać w stanie łaski uświęcającej. Ten problem poruszył w swoim kazaniu abp Stanisław Zore, metropolita Lublany i od 2014 r. przewodniczący Komisji Episkopatu Słowenii, co spotkało się z poruszeniem wśród wiernych.

Przyczynkiem do reakcji arcybiskupa miało być kazanie jednego z księży, w którym ten stwierdził, że Ksiądz wyraził opinię, że przystąpienie do komunii bez spowiedzi "jest grzechem, a nawet świętokradztwem". To kazanie zrelacjonował jeden z wiernych w serwisie Aleteia. Rozgorzała wokół niego niemała dyskusja.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Msza tylko w kościele? Ksiądz o nabożeństwach online

To w odpowiedzi na nią metropolita Lublany zabrał głos, odnosząc się do oficjalnego nauczania Kościoła katolickiego. Arcybiskup przypomniał, że obecność Jezusa w Eucharystii, a więc także podczas komunii, jest kluczowa dla życia chrześcijańskiego zgodnie z dokumentem "Lumen Gentium".

- Musimy jednak zdawać sobie sprawę, że nie byłoby tej obecności Jezusa bez Eucharystii. Eucharystia w prawdziwym i pełnym znaczeniu słowa to msza święta. Święta Eucharystia "jest źródłem i szczytem całego życia chrześcijańskiego", mówi Konstytucja Dogmatyczna o Kościele (Lumen Gentium 11) - wyjaśnił duchowny.

Przystępując do komunii w ten sposób popełniasz grzech?

Arcybiskup zwrócił uwagę, że msza święta traktowana jest jako dar Boga, a prawdziwe uczestnictwo polega na przyjęciu komunii. Jednak przyjmowanie jej bez uprzedniej spowiedzi i rozgrzeszenia nie oznacza automatycznie grzechu. Arcybiskup szerzej wyjaśnił w swoim kazaniu dlaczego.

- Kto nie jest świadomy ciężkiego grzechu, może i nawet powinien przystąpić do komunii, ponieważ grzechy powszednie odpuszcza już żal na początku mszy świętej, modlitwa ‘Panie, nie jestem godzien’ przed komunią i sama komunia - podkreślił.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (13)