UrodaPumeks – sposób na piękne pięty pod lupą

Pumeks – sposób na piękne pięty pod lupą

Pumeks to rodzaj skały magmowej, który znalazł zastosowanie w budownictwie, ogrodnictwie oraz kosmetyce. Dzięki niemu można uzyskać gładkie pięty. Od jakiegoś czasu eksperci debatują jednak nad higieną używania pumeksu.

Pumeks – sposób na piękne pięty pod lupą
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

Czym jest pumeks?

W najprostszej definicji pumeks to skała magmowa. Naturalny pumeks w największych ilościach wydobywany jest w Armenii i na Wyspach Liparyjskich zlokalizowanych w okolicy Sycylii. Nic dziwnego – pumeks to nic innego jak skamieniała piana wulkaniczna złożona ze skał takich jak kwarc, plagioklaz i biotyt.

Pumeks najczęściej ma jasne barwy, od błękitów po szarości. Wyróżnia się drobnoziarnistą, szklistą strukturą i odpornością na ścieranie. Od dłuższego czasu w kosmetyce jest jednak zastępowany syntetycznymi pumeksami, których właściwości mogą się delikatnie różnić.

Pumeks naturalny kontra syntetyczny

Pumeks naturalny jest cięższy i o wiele odporniejszy na ścieranie. Niezaprzeczalnie jest także droższy. Cena pumeksu naturalnego może sięgać w drogeriach nawet 10 zł. Ogromną zaletą pumeksu wulkanicznego jest również to, że nie zawiera substancji chemicznych, które mogłyby uczulać. Dlatego z powodzeniem może być stosowany przez osoby ze skłonnością do alergii. Z kolei nie jest polecany tym, którzy skarżą się na delikatną skórę. Wynika to z faktu, że jest o wiele bardziej szorstki i twardszy niż pumeks syntetyczny. Zazwyczaj także sprzedawany jest w neutralnych, naturalnych mu barwach (szary, błękitny itp.).

Sztuczny pumeks co prawda może prezentować się estetyczniej, ponieważ często jest barwiony na przeróżne kolory, ale dużo traci na swoich właściwościach. Jest lżejszy i miększy, a przez to bardziej podatny naścieranie. Pumeks syntetyczny to także akcesorium niezwykle tanie – kosztuje maksymalnie 1,50 zł. Obecność dodatkowych substancji chemicznych może powodować, że nie będzie również odpowiedni dla alergików, choć z drugiej strony szorowanie pumeksem syntetycznym będzie delikatniejsze. Zaletą sztucznego pumeksu jest to, że może zostać nałożony na rączkę, która ułatwia posługiwanie się nim.

Jak dbać o pumeks?

Zalegający w pumeksie naskórek może zachęcać do osiedlania się na nim grzybów i bakterii. Te natomiast przy kolejnym tarciu są w stanie zainfekować podrażnioną skórę. Aby pumeks był dłużej przydatny, a co za tym idzie, nienarażony na rozwój grzybów należy:

  • wymieniać go jak najczęściej,
  • spersonalizować (jedna osoba – jeden pumeks),
  • dokładnie wypłukać i wyszorować szczoteczką oraz mydłem,
  • wysuszyć (najlepiej na słońcu) i ograniczyć kontakt pumeksu z wodą,
  • co jakiś czas wyparzać lub zanurzać na kilka godzin w wodzie z solą.
Kosmetyki do stóp kupisz teraz taniej na WP radarOkazji.
Pielęgnacja pięt pumeksem

Używanie pumeksu będzie efektywne i bezpieczne, jeśli zastosujemy się do pewnych zasad. Oto one:

  • szorowanie stóp pumeksem powinno odbywać się najczęściej raz na miesiąc, w międzyczasie warto używać kremów nawilżających do stóp, które przedłużą rezultat po tarciu pumeksem,
  • podczas zabiegu należy wykonywać koliste, delikatne ruchy, a zdecydowanie unikać uporczywego tarcia naskórka w jednym miejscu,
  • przed szorowaniem stóp pumeksem warto zamoczyć stopy w ciepłej wodzie lub naparze z szałwii, to zmiękczy naskórek.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)