Trwa ładowanie...
d4iv5ud
Radosław Sikorski zdradził, jak ocenia królową Elżbietę II

Radosław Sikorski zdradził, jak ocenia królową Elżbietę II

Radosław Sikorski w programie „Newsroom” odniósł się do głośnego wywiadu Meghan Markle i księcia Harry’ego. Jego zdaniem nie wpłynie on na przyszłość monarchii brytyjskiej. Zaznaczył jednak, że wydarzeniem przełomowym będzie z pewnością śmierć obecnej monarchini – królowej Elżbiety II. „Ona jest łącznikiem z wielką przeszłością tego kraju” – powiedział.

Pan, panie ministrze, był właśnie Rozwiń

Transkrypcja:

Pan, panie ministrze, był właśnie w przeszłości między innymi szefem polskiej dyplomacji, jest pan także, jak to powszechnie wiadomo, znawcą systemu anglosaskich systemów politycznych. Pańskie życie kiedyś swego czasu było ściśle związane z Wielką Brytanią i czy pan jako taki ekspert od anglosaskich systemów zastanawia się być może nad przyszłością monarchii w Zjednoczonym Królestwie? Pytam oczywiście w kontekście tych wszystkich różnych rewelacji, ale pytam pana o sprawy ustrojowe i o to, że o tym się w tej chwili tak szeroko dyskutuje, o tym wywiadzie oczywiście Meghan Markle i księcia Harry'ego. Czy to jest jakiś cios w fundamenty ustroju Zjednoczonego Królestwa, czy tam się nic nie wydarzy, będą trwali jak trwają? Nie sądzę. Prawdziwym kryzysem możliwym, w każdym razie takim momentem transformacyjnym będzie zgon obecnej monarchini, która jest na tronie od lat 50. Jej pierwszym premierem był Winston Churchill, a Wielka Brytania była imperium, nad którym słońce nie zachodziło. I ona jest z tym łącznikiem z tą wielką przeszłością tego kraju i dała im poczucie ciągłości mimo porażek, mimo zmiany roli Wielkiej Brytanii. I to przejście od niej do Karola czy Williama to będzie moment, w którym Wielka Brytania będzie się musiała na nowo zredefiniować albo dokończy ten proces definiowania, do którego też przyłożył się brexit. I to będzie taki transformacyjny psychologicznie moment, a nie jakieś wywiady pomniejszych... Zupełnie niebywała historia, jeśli chodzi o skale, tak jak pan słusznie zauważył. Ale myśli pan, że osobowość nowego króla tutaj będzie miała jakieś znaczenie, czy jednak te fundamenty monarchii są tak silne, że to schodzi na drugi plan? O ile pamiętam, w Wielkiej Brytanii jest jakieś trzydzieści parę procent społeczeństwa, które chciałoby republiki. Myślę, że William jest osobowością i jego żona też bardzo sympatyczna, która by monarchii dała zupełnie nowy bodziec pozytywny. Problem może być z Karolem, bo po pierwsze pamiętajmy - Diana taką klątwą rzuciła na niego, że nie będzie królem. Pamiętajmy, że te dzisiejsze kontrowersje też mają swoje korzenie w tym nieudanym małżeństwie Karola z Dianą. I tu są te porównania między panią Markle a księżną Walii. A William byłby takim odcięciem się od tamtych nieszczęśliwych historii.
d4iv5ud
d4iv5ud

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj