Regularny seks zapewnia długowieczność
Najnowsze badania dowodzą, że kobiety, które uprawiają seks regularnie, żyją dłużej. Systematyczne igraszki w sypialni chronią nasze DNA, mogą cofnąć zegar biologiczny i odwrócić proces starzenia na poziomie komórkowym.
14.06.2017 | aktual.: 15.06.2017 14:40
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych koncentrowały się na telomerach, czyli małych zaślepkach znajdujących się na końcach naszych chromosomów. Ich zadaniem jest utrzymanie naszego DNA w stanie nienaruszonym. Długość telomerów świadczy o wieku biologicznym człowieka. Z upływem lat telomery stają się coraz krótsze.
Eksperci ze Stanów Zjednoczonych stwierdzili, że kobiety, które regularnie uprawiały seks, miały znacznie dłuższe telomery, a to z kolei wpływało na wydłużenie ich życia. Do badania zaproszono 129 kobiet w wieku od 20 do 50 lat. Panie zostały zapytane o ich życie miłosne, a następnie pobrano od nich krew do dalszej analizy. Kobiety w długotrwałych związkach zostały poproszone o prowadzenie codziennych obserwacji przez tydzień. Podzieliły się swoimi spostrzeżeniami, a także liczbą odbytych stosunków seksualnych w tym czasie. Zapytano je, jak bardzo zadowolone były ze swoich związków. Następnie przeprowadzono testy krwi które wykazały, jak długie były ich telomery.
Jak powiedzieli "The Sun" naukowcy z Uniwersytetu w Kalifornii: "Te badania dostarczają nowych dowodów na to, że zbliżenia seksualne w długoterminowych relacjach mają pozytywne skutki dla zdrowia".
"Badanie przeprowadzono wśród kobiet, które miały zbliżenia seksualne w poprzednim tygodniu i tymi, które nie uprawiały seksu" - podkreśliła dr Aric Prather z Uniwersytetu Kalifornijskiego. "Bardzo możliwe, że im częstotliwość stosunków jest większa, tym lepszy wpływ mają one na telomery. Planujemy zbadać to w późniejszym terminie" - dodała.
"Długość telomerów ma związek z długowiecznością. Regularne stosunki seksualne mogą przyczynić się więc do wydłużenia naszego życia" - podkreślają eksperci z Uniwersytetu w Kaliforni. Nie ma jeszcze badań potwierdzających, że ta zależność sprawdza się również w przypadku mężczyzn.