Blisko ludziRekordowe poparcie. Kobiety w Polsce chcą mieć prawo do aborcji

Rekordowe poparcie. Kobiety w Polsce chcą mieć prawo do aborcji

Rekordowe poparcie. Kobiety w Polsce chcą mieć prawo do aborcji
Źródło zdjęć: © PAP | Jakub Kaczmarczyk
Dominika Czerniszewska
17.04.2019 09:48

Z najnowszego sondażu Kantar dla "Gazety Wyborczej" wynika, że w Polsce rośnie poparcie prawa do aborcji na żądanie. Głównie domagają się go młode kobiety z dużych miast.

Z sondażu Kantar dla "Gazety Wyborczej", dowiadujemy się, że 58 proc. Polaków uważa, że "kobiety powinny mieć prawo do aborcji na żądanie do 12. tygodnia ciąży". Okazuje się, że zwolennicy kształtują się na takim samym poziomie, niezależnie od płci, wieku czy zamieszkania.

Natomiast przeciwnikami prawa do aborcji są wyborcy PiS - aż 59 proc. Wśród wyborców Koalicji Europejskiej prawo do aborcji na żądanie popiera 71 proc., a 19 proc. przeciw. Wśród wyborców Wiosny za jest rekordowe 92 proc.

Oprócz prawa do aborcji, respondenci zostali również zapytani o związki homoseksualne. 50 proc. Polaków uważa, że powinny być związki partnerskie, natomiast 46 proc. jest temu przeciwna. Polacy nie popierają prawa par homoseksualnych do adopcji dzieci, aż 79 proc. jest przeciw. Zawieraniu związków partnerskich przez pary homoseksualne sprzeciwiają się przede wszystkim wyborcy PiS – przeciw jest 74 proc., a za tylko 23 proc.

"Gazeta Wyborcza" zauważa, że znacznie wzrosło poparcie prawa do aborcji na żądanie. Natomiast, jeśli chodzi o poparcie dla praw osób homoseksualnych od 2015 r. utrzymuje się na podobnym poziomie.

Reprezentantką popierającą tezę, że kobiety w Polsce powinny mieć prawo do aborcji na żądanie do 12. tygodnia ciąży jest Polka w wieku 18-30 lat mieszkająca w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców. Wśród przedstawicielek tej grupy prawo do aborcji na żądanie popiera 78 proc., a przeciw jest tylko 21 proc.

Za prawem par homoseksualnych do zawierania związków partnerskich jest aż 82 proc. (przeciw 16 proc.), za prawem do małżeństw – 64 proc. (przeciw 34 proc.), a za prawem do adopcji dzieci przez pary homoseksualne prawie połowa – 45 proc. (przeciw 50 proc.).

Sondaż Kantar został przeprowadzony dla "Gazety Wyborczej", 4-9 kwietnia 2019, CATI, próba 1,6 tys. osób, reprezentatywna dla populacji 18+

Źródło: Gazeta Wyborcza

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta