Relaksujący i regenerujący masaż stóp - jak zrobić masaż?
Masaż stóp wykonany po długim dniu to zabieg, który doskonale sprawdzi się w domowych warunkach. Obolałe, opuchnięte i zmęczone stopy bardzo szybko można zregenerować. Najprostszy masaż stóp nie tylko ukoi ból, ale wspaniale zrelaksuje i wprowadzi w dobry nastrój na cały wieczór.
22.06.2018 15:52
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Masaż stóp - efekty
Masaż stóp działa podobnie jak spacer na boso po kamienistej plaży lub lekko zroszonej trawie. Znana w nauce sztuka leczenia poprzez masaż, zwana refleksologią stóp, coraz częściej jest stosowana do łagodzenia bólu, poprawy kondycji zdrowia czy walki z bezsennością lub niespokojnym snem. Naciskanie i masowanie odpowiednich obszarów na stopach oddziałuje na konkretny narządy, niwelując napięcia czy ból.
Właściwie wykonany masaż stóp pomaga również zwalczyć szorstkość, suchość, popękaną skórę, a także brak czucia w stopach. Ponadto masaż stóp poprawia przemianę materii, pobudza krążenie, dzięki czemu toksyny znacznie szybciej są usuwane z organizmu.
Jak się przygotować do masażu stóp?
Masaż stóp najlepiej wykonywać wieczorem, kiedy najmocniej odczuwa się zmęczenie i opuchliznę nóg. W zaciszu własnego domu można również stworzyć dla siebie idealną atmosferę, włączyć ulubioną muzykę, zaparzyć aromatyczną herbatę czy zapalić zapachowe świeczki. I zarezerwować tylko dla siebie i swoich stóp przynajmniej 20 minut.
Przed masażem stóp warto rozprostować nogi, by przyzwyczaiły się do pozycji. Ponadto przy samodzielnie wykonywanym masażu najlepiej tak ułożyć nogi, by przez cały zabieg czuć się maksymalnie komfortowo. Do masażu należy przygotować olejek. Najważniejsze jest to, by nie był on zbyt tłusty. Dodatkowym celem masażu jest również nawilżenie skóry stóp, dlatego należy zadbać, by nie wysychał zbyt szybko. Ważne, by przed pierwszym dotykiem, rozgrzać dłonie. Zimne dłonie podczas masażu nóg nie sprawią żadnej przyjemności.
Zobacz także
Jak wykonać masaż stóp?
Masaż stóp zaczyna się od lekkiego wykręcania stopy w różne strony. Należy objąć stopę dłońmi i wyginać ją delikatnie w prawo i lewo. Aby pobudzić krążenie w stopie, warto podszczypywać skórę oraz pociągać za każdy palec. Następnie palcem wskazującym i kciukiem należy objąć duży palec i masować go z każdej strony pomijając paznokieć. Kolejnym etapem masażu stóp są koliste ruchy kciukami od strony podeszwy stopy.
Masowanie podeszwy zaczynamy od nasady palców, a kończymy na piętach. Kolejnymi częściami stóp, które trzeba uciskać kciukiem i palcem wskazującym są wewnętrzne i zewnętrzne krawędzie stopy. Tym razem masowanie zaczyna się od pięty do palców i powinno zostać wykonane kilkukrotnie. Masaż stóp obejmuje również kostki, dlatego najlepiej delikatnie naciskać je kciukiem wykonując po 3-4 obroty. Dla pełnego relaksu i regeneracji stopy należy pomasować przestrzeń między kostką wewnętrzną i zewnętrzną a piętą.
Finałem masażu stóp jest spiralny ruch dłonią po grzbiecie stopy oraz wmasowanie nadmiaru balsamu czy oliwki. Ponadto masaż powinien zakończyć się delikatnym szczypaniem skóry, opukiwaniem opuszkami palców, a także głaskaniem skóry stopy od palców do pięty. Podczas każdego masażu należy pamiętać, że nie można masować stóp zbyt delikatnie. Masaż regeneruje przede wszystkim mięśnie i dotyk musi do nich dotrzeć. Zbyt lekki masaż nie przyniesie żadnych efektów i nie zregeneruje stóp.