Trwa ładowanie...
d299g8p

Dlaczego puchną nogi?

Stopy nie mieszczą się w butach, na skórze masz odciśnięte ślady po skarpetkach, wokół kostek robią się obrzęki. Dlaczego puchną mi nogi? Odpowiedź nie będzie prosta, bo przyczyn tej dolegliwości jest wiele. Oto najczęstsze z nich.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Dlaczego puchną nogi?
(123RF)
d299g8p

Sprawdź, czy nie jest to objaw poważnej choroby. Być może musisz się udać do kardiologa lub zmienić metodę antykoncepcji.

* Żylaki*

Opuchnięte nogi to jeden z pierwszych objawów żylaków. To znak, że zastawki żylne, które dbają o to, aby krew w żyłach się nie cofała, tracą swą elastyczność. Gdy zastawki szwankują, krew zaczyna zalegać w żyłach. Na skutek tego żyły rozszerzają się i nie wracają do pierwotnego kształtu. Najpierw obrzęki tworzą się wokół kostek, z czasem zaczynają obejmować całe nogi. Na szczęście żylaki rozwijają się stopniowo. Zacznij z nimi walczyć, zanim choroba rozwinie się na dobre. Postaw na ruch (spacery, jazda na rowerze, pływanie), zrezygnuj z wysokich obcasów i noszenia obcisłej bielizny.

d299g8p

PMS

Obrzęki nóg to jeden z objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Poziom progesteronu ulega wówczas zmniejszeniu, co może powodować zatrzymywanie płynów. Opuchlizna mija wraz z wystąpieniem krwawienia miesiączkowego. Aby je złagodzić, pij przed miesiączką dużo niegazowanej wody mineralnej i ogranicz dodawanie soli i przypraw do potraw. Możesz też wzbogacić dietę o witaminę B6 i magnez.

Problemy z sercem

Jeśli wieczorem nogi są spuchnięte, a rano wyglądają normalnie, to znak, że możesz mieć problemy z sercem. Taka opuchlizna narasta stopniowo, w ciągu dnia. Udaj się do lekarza pierwszego kontaktu, który zleci podstawowe badania. Jeśli potwierdzą one problemy z sercem, konieczna będzie konsultacja u kardiologa.

d299g8p

Reakcja na leki

Czasami opuchnięte nogi mogą być skutkiem stosowania medykamentów. Należą do nich niektóre leki przeciwdepresyjne, te na nadciśnienie, niesteroidowe leki przeciwzapalne. Nie jest też tajemnicą, że zatrzymanie wody w organizmie mogą powodować tabletki antykoncepcyjne. Jeśli zauważasz u siebie obrzęki, poproś lekarza o zmianę pigułek.

* Nadwaga*

Szczególnie niebezpieczna jest otyłość brzuszna. Najwyższy czas przejść na dietę i wprowadzić fizyczną aktywność do codziennego życia.

d299g8p

Problemy z tarczycą

Gdy puchną nie tylko nogi, ale także ręce, twarz i szyja - może to świadczyć o niedoczynności tarczycy. Inne dolegliwości, które towarzyszą temu schorzeniu, to m.in. marznięcie nóg i rąk, wzrost wagi. Jeśli zauważysz u siebie takie objawy, nie zwlekaj z wizytą u lekarza. Lekarz może zlecić oznaczenie poziomu tyreotropiny (TSH) we krwi. Hormon ten steruje pracą tarczycy, a badanie pozwala określić, czy ilość hormonów produkowanych przez ten gruczoł jest wystarczająca.

Nieodpowiednia dieta

Jeśli w twojej diecie jest za dużo soli, a za mało potasu, może to mieć wpływ na zatrzymywanie wody w organizmie, co skutkuje opuchlizną nóg. Powinnaś przede wszystkim zrezygnować z solenia potraw. O braku potasu mogą też świadczyć skurcze mięśni nóg, występujące podczas wysiłku i upału. Niedobór potasu występuje często u osób na restrykcyjnych dietach odchudzających, stosujących środki na przeczyszczenie.

* Brak ruchu*

Jeśli obrzęki pojawiają się w okolicach łydek, przyczyną może być zbyt mała aktywność fizyczna. Codzienny spacer szybszym krokiem, lekki jogging, pływanie - oto recepta na twoje problemy.

mpi/(kg)

POLECAMY:
Wszyscy śmieją się z nogi Angeliny
Przestań liczyć kilogramy!
Jak poznać, że ona jest fleją?

d299g8p

Podziel się opinią

Share
d299g8p
d299g8p