FitnessDlaczego puchną nogi?

Dlaczego puchną nogi?

Stopy nie mieszczą się w butach, na skórze masz odciśnięte ślady po skarpetkach, wokół kostek robią się obrzęki. Dlaczego puchną mi nogi? Odpowiedź nie będzie prosta, bo przyczyn tej dolegliwości jest wiele. Oto najczęstsze z nich.

Dlaczego puchną nogi?
Źródło zdjęć: © 123RF

14.03.2012 | aktual.: 30.08.2018 14:16

Sprawdź, czy nie jest to objaw poważnej choroby. Być może musisz się udać do kardiologa lub zmienić metodę antykoncepcji.

Żylaki

Opuchnięte nogi to jeden z pierwszych objawów żylaków. To znak, że zastawki żylne, które dbają o to, aby krew w żyłach się nie cofała, tracą swą elastyczność. Gdy zastawki szwankują, krew zaczyna zalegać w żyłach. Na skutek tego żyły rozszerzają się i nie wracają do pierwotnego kształtu. Najpierw obrzęki tworzą się wokół kostek, z czasem zaczynają obejmować całe nogi. Na szczęście żylaki rozwijają się stopniowo. Zacznij z nimi walczyć, zanim choroba rozwinie się na dobre. Postaw na ruch (spacery, jazda na rowerze, pływanie), zrezygnuj z wysokich obcasów i noszenia obcisłej bielizny.

PMS

Obrzęki nóg to jeden z objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Poziom progesteronu ulega wówczas zmniejszeniu, co może powodować zatrzymywanie płynów. Opuchlizna mija wraz z wystąpieniem krwawienia miesiączkowego. Aby je złagodzić, pij przed miesiączką dużo niegazowanej wody mineralnej i ogranicz dodawanie soli i przypraw do potraw. Możesz też wzbogacić dietę o witaminę B6 i magnez.

Problemy z sercem

Jeśli wieczorem nogi są spuchnięte, a rano wyglądają normalnie, to znak, że możesz mieć problemy z sercem. Taka opuchlizna narasta stopniowo, w ciągu dnia. Udaj się do lekarza pierwszego kontaktu, który zleci podstawowe badania. Jeśli potwierdzą one problemy z sercem, konieczna będzie konsultacja u kardiologa.

Reakcja na leki

Czasami opuchnięte nogi mogą być skutkiem stosowania medykamentów. Należą do nich niektóre leki przeciwdepresyjne, te na nadciśnienie, niesteroidowe leki przeciwzapalne. Nie jest też tajemnicą, że zatrzymanie wody w organizmie mogą powodować tabletki antykoncepcyjne. Jeśli zauważasz u siebie obrzęki, poproś lekarza o zmianę pigułek.

Nadwaga

Szczególnie niebezpieczna jest otyłość brzuszna. Najwyższy czas przejść na dietę i wprowadzić fizyczną aktywność do codziennego życia.

Problemy z tarczycą

Gdy puchną nie tylko nogi, ale także ręce, twarz i szyja - może to świadczyć o niedoczynności tarczycy. Inne dolegliwości, które towarzyszą temu schorzeniu, to m.in. marznięcie nóg i rąk, wzrost wagi. Jeśli zauważysz u siebie takie objawy, nie zwlekaj z wizytą u lekarza. Lekarz może zlecić oznaczenie poziomu tyreotropiny (TSH)
we krwi. Hormon ten steruje pracą tarczycy, a badanie pozwala określić, czy ilość hormonów produkowanych przez ten gruczoł jest wystarczająca.

Nieodpowiednia dieta

Jeśli w twojej diecie jest za dużo soli, a za mało potasu, może to mieć wpływ na zatrzymywanie wody w organizmie, co skutkuje opuchlizną nóg. Powinnaś przede wszystkim zrezygnować z solenia potraw. O braku potasu mogą też świadczyć skurcze mięśni nóg, występujące podczas wysiłku i upału. Niedobór potasu występuje często u osób na restrykcyjnych dietach odchudzających, stosujących środki na przeczyszczenie.

Brak ruchu

Jeśli obrzęki pojawiają się w okolicach łydek, przyczyną może być zbyt mała aktywność fizyczna. Codzienny spacer szybszym krokiem, lekki jogging, pływanie - oto recepta na twoje problemy.

mpi/(kg)

nogizdrowietarczyca
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)