FitnessRodzaje rękawic bokserskich. Jak dobrać rękawice bokserskie?

Rodzaje rękawic bokserskich. Jak dobrać rękawice bokserskie?

Rodzaje rękawic bokserskich. Jak dobrać rękawice bokserskie?
Źródło zdjęć: © iStock.com | Khosrork
20.09.2018 17:31

Rękawice bokserskie to niezbędny ekwipunek każdej osoby, która chce spróbować tej sztuki walki. Oferta rękawic bokserskich jest bardzo zróżnicowana, dlatego wybór warto oprzeć na kilku najważniejszych czynnikach. Jakie rękawice bokserskie będą najlepsze dla ciebie?

Kilka słów o rękawicach bokserskich

Rękawice bokserskie chronią pięści zawodników przed okaleczeniami, urazami czy poważnymi zwichnięciami i złamaniami. Rękawice bokserskie przede wszystkim pełnią funkcję amortyzującą przed uderzeniami. Rękawice bokserskie służą nie tylko bokserom, ale także osobom trenującym kickboxing czy muay thai. Rękawice bokserskie różnią się między sobą materiałem, z którego są wykonane, rozmiarem, kształtem, sposobem zapięcia czy wagą.* Wybór odpowiednich rękawic* jest podstawą w profesjonalnym trenowaniu boksu.

Krótka historia rękawic bokserskich

Boks to sport pochodzący ze starożytności. Jednak obowiązek zakładania rękawic bokserskich został wprowadzony dopiero w drugiej połowie XIX wieku. Przed wprowadzeniem tego obowiązku, boks był sportem niezwykle brutalnym, a wiele walk kończyło się śmiercią zawodnika.

Rękawice bokserskie wynaleziono w 1747 roku i początkowo były używane tylko podczas treningów. W 1867 roku w Wielkiej Brytanii ustanowiono nowe zasady, które zmuszały zawodników do występowania w rękawicach bokserskich. Ostatnim zwycięzcą walk bokserskich bez rękawic, a zarazem pierwszym z rękawicami był John L. Sullivan.

Rodzaje rękawic ze względu na płeć i wiek

Wybór rękawic bokserskich w znacznej mierze jest uzależniony od wieku i płci osoby trenującej. W sklepach można dostać obecnie rękawice bokserskie standardowe, damskie i dla dzieci. Rękawice standardowe są przeznaczone dla mężczyzn i są dostępne w wielu rozmiarach. Rękawice bokserskie damskie produkowane są przez kilka marek z myślą o drobniejszej budowie dłoni kobiet. Wiele pań w treningach wykorzystuje jednak rękawice standardowe. Rękawice bokserskie dla dzieci to małe rękawice w rozmiarach dostosowanych do konkretnego wieku dziecka.

Rodzaje rękawic bokserskich - materiał wykonania

Sklepy sportowe oferują rękawice bokserskie skórzane, ze skóry syntetycznej oraz ze skór łączonych. Rękawice skórzane są najtrwalsze, co również wpływa na ich cenę. Rękawice bokserskie ze skóry syntetycznej są najczęściej wybierane przez początkujących zawodników. Skóra syntetyczna jest mało odporna na ścieranie i szybciej ulega zniszczeniu. Warto więc wybierać rękawice sprawdzonych marek, które wykorzystują materiały wysokiej jakości. Rękawice bokserskie ze skór łączonych pozwalają połączyć całkiem dobrą jakość z niewygórowaną ceną. Te rękawice są produkowane przez większość znanych marek.

Rodzaje rękawic bokserskich - sposób zapięcia

Rękawice bokserskie zapina się na rzepy lub wiąże sznurówkami. Jedne i drugie mają swoje wady i zalety. Rękawice bokserskie sznurowane to klasyczne rękawice, które idealnie można dopasować do kształtu dłoni. Sznurowanie ponadto szybko się nie zużywa, a zniszczone sznurówki można wymienić na nowe. Jednak zakładanie takich rękawic jest trudne i czasochłonne, a poprawne ich nałożenie wymaga uczestnictwa drugiej osoby. Rękawice bokserskie na rzepy to współcześnie najczęściej wybierane rękawice. Łatwo się je zakłada, są wygodne i ich zdejmowanie nie zabiera zbyt wiele czasu. Z drugiej strony jednak, nie dopasowują się idealnie do dłoni, a rzepy szybko niszczeją i trudniej jest je wymienić na nowe.

Rodzaje rękawic bokserskich - przeznaczenie

Rękawice bokserskie różnią się także między sobą w zależności od celu, do jakiego zostały zaprojektowane. Wymienia się rękawice treningowe i sparingowe, rękawice na przyrządy, tzw. piąstówki oraz rękawice do boksu tajskiego. Znane są również rękawice do graplingu i MMA, które wyróżniają się odkrytymi palcami i wewnętrznymi częściami dłoni.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także