Blisko ludziRodzice Rafała Zawieruchy dostali nagrodę. 19 lat temu założyli rodzinny dom dziecka

Rodzice Rafała Zawieruchy dostali nagrodę. 19 lat temu założyli rodzinny dom dziecka

Rodzice Rafała Zawieruchy dostali nagrodę. 19 lat temu założyli rodzinny dom dziecka
Karolina Błaszkiewicz

29.10.2019 10:44, aktual.: 29.10.2019 13:57

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Rafał Zawierucha ma 23 rodzeństwa, a to za sprawą swoich rodziców, którzy większość z tych dzieci przygarnęli pod swój dach. Anna i Edward Zawieruchowie zostali za to właśnie docenieni i otrzymali statuetkę Świętokrzyskiego Anioła Dobroci.

Rodzice Rafała Zawieruchy znów mają powody do radości. Po wielkim sukcesie syna, czyli udziałem w filmie Quentina Tarantino, świętują własny. Nagrodzono ich za prowadzenie Rodzinnego Domu Dziecka. Wychowało się w nim 23 dzieci, w tym czwórka biologicznych państwa Zawieruchów. W rozmowie z WP Kobieta Anna Zawierucha opowiadała o początkach bycia zastępczą mamą.

Rafał Zawierucha - rodzice

#

– Nasze dzieci dorastały, było w planach, że już będą wychodzić z domu. Nie chcieliśmy, żeby stał pusty. Wtedy nasza koleżanka, która pracowała w państwowym domu dziecka jako pielęgniarka, powiedziała nam, że odchodzi i zakłada rodzinny dom dziecka. To było w 1998 r. Namówiła nas, byśmy wzięli dzieci na próbę – i tak zrobiliśmy – wspominała mama aktora. – Bardzo nam się to spodobało, dzieci były też bardzo zadowolone. Ale jeszcze dwa lata dojrzewaliśmy do decyzji o założeniu własnego ośrodka. Nie wiedzieliśmy, czy damy radę. W listopadzie 2000 r. stwierdziliśmy: "Damy!". Wtedy przyszły pierwsze dzieci. Formalności załatwialiśmy już jednak od czerwca – dodała.

Zawierucha nie ukrywała, że bywały trudne momenty. Zdarzało się, że w ich domu pojawiały się pijane matki i że mieszkanie z tyloma dziećmi odbiło się na Rafale. W pewnym momencie opuścił się w nauce, bo zwyczajnie czuł się zaniedbywany. – Porozmawialiśmy potem z Rafałem. Pomyśleliśmy, że może rzeczywiście ta opieka nad innymi dziećmi trochę mu zaszkodziła. Szybko zmieniliśmy więc nasze zachowanie w stosunku do niego i starszego syna. To przyniosło efekty. Rafał ukończył gimnazjum – niespodzianka – z czerwonym paskiem! – wyznała nam mama artysty.

Rafał jest pierwszym aktorem w rodzinie i napawa dumą rodziców. Teraz on jest dumny z nich. Zawieruchowie dostali nagrodę Świętokrzyskiego Anioła Dobroci. Tę wygraną skomentowały kobiety, które wychowywali.

Jedna napisała: "Po 19 latach istnienia Rodzinnego Domu Dziecka takie wyróżnienie. Jak dla mnie co roku powinniście taka statuetkę dostawać, moi osobiści aniołowie dobroci i bezinteresownej miłości". "Dziękuję za wiele lat pracy, poświęcenia, zrozumienia oraz pokazania, jak wygląda prawdziwa rodzina. Cieszę się, że wasza ciężka praca została doceniona i że mogę brać z was przykład w codziennym życiu, bo jesteście dla mnie dużym autorytetem" – tak stwierdziła druga.

Obraz

Zobacz także: Jak powstają kosmetyki?

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (11)