Blisko ludziRoksana Węgiel wyznała, że jest ambiwertykiem. Psycholog wyjaśnia, co to oznacza

Roksana Węgiel wyznała, że jest ambiwertykiem. Psycholog wyjaśnia, co to oznacza

Roksana Węgiel zdecydowała się na dość osobisty wpis na Instagramie. Młoda artystka zdradziła fanom, że jest ambiwertykiem. Co to oznacza? Psycholog dr Agnieszka Mościcka-Teske, wyjaśnia nam, do czego odnosi się przywołany przez wokalistkę termin.

Roksana Węgiel jest ambiwertykiem
Roksana Węgiel jest ambiwertykiem
Źródło zdjęć: © Instagram | roxie_wegiel

Roksana Węgiel poinformowała instagramowych obserwatorów, że należy do grona ambiwertyków. Określenie, którym posłużyła się wokalistka, odnosi się do pewnych cech osobowości. Czym charakteryzuje się ambiwertyk?

Lubi kontakt z ludźmi, ale czasem potrzebuje chwili dla siebie. Kim jest ambiwertyk?

Sam termin, którym posłużyła się wokalistka, został po raz pierwszy użyty przez angielskiego badacza Hansa Eysencka, który skupiał się na modyfikacji teorii Junga. Eysenck podawał w wątpliwość posługiwanie się jedynie dwoma skrajnymi typami osobowości i stwierdził, że potrzebne jest wprowadzenie czegoś pomiędzy. W ten sposób pojawił się termin ambiwertyka. Dr Agnieszka Mościcka-Teske podaje, po czym najłatwiej rozpoznać, że naszej osobowości również najbliżej do ambiwertyka.

- Sama cecha bycia ambiwertycznym oznacza obecność zarówno cech ekstrawertywnych, czyli takich ukierunkowanych na funkcjonowanie zewnętrzne, kontakt ze światem zewnętrznym i duże zapotrzebowanie na ten kontakt, jak i introwertycznych. Osoby, które przejawiają cechy introwertyczne, mają większe zapotrzebowanie na kontakt intro, czyli ten wewnętrzny, z samym sobą i nie mają tak silnej potrzeby jak ekstrawertyk spotykania się z innymi ludźmi - tłumaczy dr Agnieszka Mościcka-Teske.

Psycholog podkreśla, że można mówić o cechach ambiwertyzmu, ponieważ nie ma jako takiej "osobowości ambiwertycznej".

- Zarówno introwersja, jak i ekstrawersja, czyli te dwa wymiary, z których się składa ambiwersja, są tak naprawdę jedną z cech osobowości. Nie tworzą one konkretnego typu, tylko są jedną z tak zwanych cech profilu osobowości. Od samego początku badań nad osobowością wiadomo, że są osoby, które są bardzo wyraźnie ekstrawertywne lub wyraźnie introwertywne, są w końcu też takie, u których obie te cechy nie będą szczególnie nasilone. Pojawią się też wreszcie jednostki, które będą silniej przejawiać raz jedną, raz drugą cechę. I to można wówczas uznać za bycie tzw. ambiwertykiem - wyjaśnia ekspertka.

Raz ekstrawertyk, raz introwertyk. Cechy osobowości mogą być płynne

Dr Mościcka-Teske dodaje, że jeżeli obecnie przejawiamy więcej cech ekstrawertycznych, nie oznacza to, że nigdy nie wystąpią u nas cechy introwertyczne. Psycholog podkreśla, że badania pokazują, iż nie mamy sztywnej utrwalonej struktury osobowości.

- Cechy osobowości są względnie stałe. Oznacza to, że w ciągu życia może się zmieniać nasilenie cech osobowości. Uwidacznianie się pewnych cech, czyli m.in. bycie ekstrawertykiem czy introwertykiem może zależeć od sytuacji, w której znajduje się człowiek, od jego stanu zdrowia. Może się zdarzyć, że osoba, która na co dzień jest bardziej ekstrawertywna, w sytuacji gdy ma gorsze samopoczucie lub kumuluje się za dużo stresu w jej życiu, może pokazywać więcej cech introwertycznych - komentuje psycholog.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

14-letnia Roksana Węgiel pod ostrzałem: "Nie potrafimy cieszyć się nawet z sukcesów dziecka?" (KLIKA PUDELKA)

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (131)