Rośliny likwidują toksyny

Rośliny likwidują toksyny

Rośliny likwidują toksyny
10.05.2006 11:24, aktualizacja: 19.03.2012 13:29

Z roślinami doniczkowymi żyje się zdrowiej. A dlaczego? W każdym mieszkaniu jest mnóstwo przedmiotów wydzielających szkodliwe dla zdrowia substancje. Można je w dużym stopniu zlikwidować dzięki odpowiedniemu doborowi roślin doniczkowych.

Rośliny doniczkowe - bezwzględna konieczność! Większą część życia spędzamy w pomieszczeniach zamkniętych (w domu, w biurze, w szkole) i energooszczędnych (z ocieplonymi, szczelnymi ścianami i tzw. plastikowymi oknami.) Oddychamy powietrzem w nich się znajdującym, a ponieważ klimat u nas jest raczej chłodny, więc rzadko wietrzymy. Wiele domów zbudowano z tzw. wielkiej płyty, o której od dawna wiadomo, że jest niezdrowa. Otaczają nas materiały syntetyczne - lakier na podłodze, farby emulsyjne na ścianach, syntetyczne obicia mebli, zasłony i firanki, meble zrobione z płyt wiórowych lub sklejki. A jeszcze telewizor, komputer, sprzęt kuchenny. Wszystkie te rzeczy emitują szkodliwe dla zdrowia, toksyczne substancje - formaldehyd, benzen, amoniak, aceton, toluen, alkohol. Nasze złe samopoczucie, bóle głowy, zmęczenie, alergie, trudności z oddychaniem, zapalenie zatok, podrażnienie błon śluzowych gardła to objawy tzw. zespołu chorego budynku.

Naukowcy amerykańscy z NASA, od wielu lat pracują nad sposobem oczyszczania powietrza i uzdatniana wody z myślą o bazach księżycowych. W toku badań okazało się, że rośliny pokojowe oczyszczały powietrze zamknięte w szczelnych komorach. W wyniku tych badań powstała lista 50 najskuteczniejszych "oczyszczaczy" - roślin najbardziej nam przyjaznych.

A więc wybieraj:
Palmy
Nasi dziadkowie uważali palmy za wytworne, obowiązkowe w każdym domu. I słusznie okazało się bowiem, że właśnie one znalazły się na pierwszych miejscach listy.

Złotowiec (Chrysalidocarpus lutescens)

Chamedoera

Dracena wonna (Dracaena fragrans "Massangeana")

Dracena obrzeżona (D. marginata)

Beniamin czyli figowiec benjamiński

Filodendrony

Bluszcze

Karłowata odmiana "Compacta"

Złocień (Chrysanthemum morifolium)

Gerbera Jamesona (Gerberii jamesonii)

Skrzydłokwiat

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także