Rośliny likwidują toksyny
Z roślinami doniczkowymi żyje się zdrowiej. A dlaczego? W każdym mieszkaniu jest mnóstwo przedmiotów wydzielających szkodliwe dla zdrowia substancje. Można je w dużym stopniu zlikwidować dzięki odpowiedniemu doborowi roślin doniczkowych.
10.05.2006 | aktual.: 19.03.2012 13:29
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Rośliny doniczkowe - bezwzględna konieczność! Większą część życia spędzamy w pomieszczeniach zamkniętych (w domu, w biurze, w szkole) i energooszczędnych (z ocieplonymi, szczelnymi ścianami i tzw. plastikowymi oknami.) Oddychamy powietrzem w nich się znajdującym, a ponieważ klimat u nas jest raczej chłodny, więc rzadko wietrzymy. Wiele domów zbudowano z tzw. wielkiej płyty, o której od dawna wiadomo, że jest niezdrowa. Otaczają nas materiały syntetyczne - lakier na podłodze, farby emulsyjne na ścianach, syntetyczne obicia mebli, zasłony i firanki, meble zrobione z płyt wiórowych lub sklejki. A jeszcze telewizor, komputer, sprzęt kuchenny. Wszystkie te rzeczy emitują szkodliwe dla zdrowia, toksyczne substancje - formaldehyd, benzen, amoniak, aceton, toluen, alkohol. Nasze złe samopoczucie, bóle głowy, zmęczenie, alergie, trudności z oddychaniem, zapalenie zatok, podrażnienie błon śluzowych gardła to objawy tzw. zespołu chorego budynku.
Naukowcy amerykańscy z NASA, od wielu lat pracują nad sposobem oczyszczania powietrza i uzdatniana wody z myślą o bazach księżycowych. W toku badań okazało się, że rośliny pokojowe oczyszczały powietrze zamknięte w szczelnych komorach. W wyniku tych badań powstała lista 50 najskuteczniejszych "oczyszczaczy" - roślin najbardziej nam przyjaznych.
A więc wybieraj:
Palmy
Nasi dziadkowie uważali palmy za wytworne, obowiązkowe w każdym domu. I słusznie okazało się bowiem, że właśnie one znalazły się na pierwszych miejscach listy.
POLECAMY:
* Jak oczyścić organizm z toksyn?*
Złotowiec (Chrysalidocarpus lutescens)
- Ta efektowna palma nie tylko usuwa substancje toksyczne, ale doskonale nawilża powietrze. Najlepiej ze wszystkich roślin usuwa toluen i ksylen.
- Łatwa w uprawie i odporna na szkodniki. Stanowisko półcieniste. Temp.18-24 stopnie. Podłoże zawsze wilgotne, regularne nawożenie (poza okresem zimowym). Lubi zraszanie i wymaga podłoża ziemi gliniastej zmieszanej z darniową i liściastą w równych częściach.
Rhapis excelsa - To palma z ładnymi liśćmi w kształcie wachlarzy, łatwa w uprawie. Jest dużą palmą, ale z powodzeniem zmieści się w naszych domach, tym bardziej, że powoli rośnie. Jest najskuteczniejsza w usuwaniu amoniaku.
- Stanowisko półcieniste, temp.16-21 stopni, nie mniej niż 10 stopni zima. Lubi obfita podlewanie, ale wodą odstała. Zasilanie raz w miesiącu. Nadaje się do uprawy hydroponicznej.
Chamedoera
- Wprawdzie nie jest palmą, ale nieco ją przypomina wyglądem. Chętnie wykorzystywana przy dekoracji wnętrz. Usuwa formaldehyd, benzen i trójchloroetylen. Jest dobrym nawilżaczem powietrza.
- Lubi jasne, ale nie nasłonecznione stanowisko. Nie wolno nabłyszczać liści preparatami. Nieźle znosi złe warunki powietrza -dym, wyziewy z kuchenek gazowych, centralne ogrzewanie. Temperatura -latem chłodek, zimą powyżej 13 stopni. Najlepiej przez cały rok 16 do 22 stopni. Wymaga stale wilgotnego podłoża.
Draceny
Wszystkie odmiany uplasowały się na wysokich pozycjach jako rośliny przyjazne dla domu.
Dracena wonna (Dracaena fragrans "Massangeana")
- z żółtym pasem biegnącym wzdłuż liści lubi światło - skutecznie usuwa formaldehyd. Jej odmiana "Warneckei", dobrze roś-nie w suchych pomieszczeniach, osiąga do 3 m wysokości, usuwa doskonale benzen.
Dracena obrzeżona (D. marginata)
- ma zielone liście z czerwonym obrzeżeniem, a jej odmiana "Tricolor" ma liście jasnooliwkowe z rożowo-kremowym brzegiem. Skutecznie pochłania ksylen trójchloroetylen.
- Znosi dobrze susze i słabe oświetlenie. Idealna do mieszkań w blokach.
Dracena deremeńska (D. deremensis) "Janet Craig" nie dość, że jest szalenie dekoracyjna, to najskuteczniej ze wszystkich roślin doniczkowych pochłania trójchloroetylen.
Dracena Warneckiego -mlecznobiałe pasy na liściach, obrzeżona brzegi liści jasnożółte oraz trójbarwna (tricolor) o wąskich liściach z różowymi i oliwkowymi obrzeżami.
- Doskonała do ciemniejszych pomieszczeń. Nie wolno nawozić nawozami zawierającymi azot, bo liście nie będą dekoracyjnie ubarwione. Wiosną i latem obficie je podlewamy, zimą lubią przebywać w temp.18-20.
Stanowisko jasne, ale nie słoneczne. Wszystkie draceny powinny mieć dobry drenaż podłoża. Nadają się do uprawy hydroponicznej.
POLECAMY:
* Jak oczyścić organizm z toksyn?*
Paprotki
Nefrolepis wysoki (Nephrolepis exaltata) "Bostoniensis" -wszystkim znana paprotka od dawna jest uważana za roślinę poprawiająca mikroklimat w mieszkaniu.Najlepiej ze wszystkich roślin doniczkowych nawilża powietrze i skutecznie usuwa formaldehyd.
- Jest piękna, efektowna, ale trudna w uprawie. Wymaga sporej troski. Toleruje miejsca ciemniejsze, nie lubi słońca. Najlepsza temperatura od 14-24 stopni, ale powyżej 18 musi mieć zapewniona wilgotność. Podlewanie 2-3 razy tygodniowo, zimą rzadziej. Lubi codzienne zraszanie wodą. Nie lubi suchego powietrza, bliskości grzejników, przeciągu.
Figowce
Figowiec sprężysty (F. elastica) - efektowny, dekoracyjny, z grubymi zielonymi liśćmi. Skutecznie usuwa formaldehyd i wszelkie substancje toksyczne z zamkniętych pomieszczeń.
Dobrze znosi niedobór światła, jest łatwy w pielęgnacji. Nie lubią nadmiaru wody, przelanie powoduje gubienie liści. Podlewa się figowce, czyli fikusy tylko wodą i utrzymuje stale lekko wilgotne podłoże. Lubi stanowisko słoneczne, ale tylko rano i pod wieczór. Dorosłe można wystawiać na dwór na całe lato, ale w miejsce zacienione i osłonięte od wiatru. Minimalna temperatura w zimie 15 stopni, latem max - 30 stopni. Latem podlewamy 2 razy w tygodniu, zimą wystarczy raz. Figowce dobrze znoszą towarzystwo innych roślin, można więc użyć ich do kompozycji roślinnych.
Beniamin czyli figowiec benjamiński
- Roślina doniczkowa rosnąca w formie drzewka. Przyjazna, usuwająca toksyczne substancje, szczególnie formaldehyd.
- Decydując się na beniamina, trzeba od razu wybrać dla niego stałe miejsce. Nie znosi przestawiania i w odpowiedzi na nie zrzuca wszystkie liście. Lubi zraszanie, nawet codzienne i dużo światła (gubi liście przy jego niedoborze). Dobrze rośnie uprawiany metodą hydroponiczną lub w doniczce z podwójnym dnem (wymaga wtedy żyznej ziemi kompostowej).
Filodendrony
- Dobrze pochłaniają substancje toksyczne. Najpopularniejszy z całej dużej rodziny - pnący. Ma charakterystyczne sercowate, ciemnozielone liście. Osiąga wysokość do 2 m. Jest mało wymagającą rośliną, zwłaszcza pod względem oświetlenia. Końce pędów należy regularnie przycinać, dobrze służy mu częste zraszanie, rośnie dość wolno, jest odporny na szkodniki.
Bluszcze
- Zarówno ten pnący się po ścianie budynku, jak i rosnący w domu skutecznie pochłania formaldehyd.Jest wysoko oceniany jako roślina oczyszczająca powietrze.
- Łatwe w uprawie. Dodatkowym atutem jest rozmaitość form-kształtu liści, barwy. Przystosowuje się łatwo do wszelkich warunków, ale nie poniżej 7 stopni. W temperaturze powyżej 16 stopni w pomieszczeniu powinno się go spryskiwać 1-2 razy na tydzień. Nie znosi nadmiaru wody. Nie lubi też kurzu na listkach. Dobrze znosi ciemne stanowisko. Difenbachie
Diffenbachia exotica
- Wielkie liście tej popularnej u nas rośliny są pochłaniaczami wszelkich substancji toksycznych.
Karłowata odmiana "Compacta"
- jest równie skuteczna, a w dodatku ma ciekawe, plamiaste liście.
- Mogą stać w głębi pokoju. Nie lubi przeciągów i spalin. Temperatura optymalna 15-18 stopni. Podlewanie obfite wiosną i latem. Zimą przechodzi w stan spoczynku, ale nie gubi liści,. W tym czasie podlewamy ją raz na tydzień. Liście raz na trzy tygodnie powinno się wymyć gąbką.
Złocień (Chrysanthemum morifolium)
- Jest jedną z najskuteczniejszych roślin oczyszczających powietrze z formaldehydu, amoniaku i benzenu.
- Dość trudna do uprawy w domu, kwitnąca sezonowo. W chłodnym pomieszczeniu i przy obfitym podlewaniu będzie kwitła nawet przez dwa miesiące. W dzień 16-18 stopni, w nocy ok.10 stopni.
Gerbera Jamesona (Gerberii jamesonii)
- kwitnie latem w ogrodzie lub na balkonie na żółto, różowo, czerwono. Przeniesiona jesienią do domu i postawiona w widne, chłodne miejsce będzie nadal miała kwiaty i to przez całą zimę. Gerbera usuwa wszystkie zanieczyszczenia z powietrza, jest uniwersalna, a w dodatku doskonale nawilża otoczenie ( ma wysoki wskaźnik transpiracji).
- Stanowisko słoneczne, ale nie pełne słonce. Temperatura - w dzień 16-18, w nocy 7-10 stopni. Rośnie w żyznej ziemi. Podlewanie regularne. W okresie wzrostu zasilać. Latem hodujemy ja w ogrodzie, zima przenosimy do domu, w którym przez zimę kwitnie cały czas.
Skrzydłokwiat
- Bardzo szybko i skutecznie usuwa z pomieszczenia, w którym rośnie, aceton, alkohole, benzen. Jest w dodatku roślina bardzo dekoracyjna, a to dzięki białym kwiatom, które rozwijają się prawie przez cały rok.
- Latem w miejscu półcienistym, zimą należy zapewnić dużo światła, najlepiej przy oknie. Lubi ciepło, tzn temp 16-18 stopni zimą, 18-27 latem. Przez cały rok należy ja podlewać tak, by miał stale wilgotne podłoże.Nie lubi wyziewów z kuchenek gazowych. Lubi czyszczenie liści, ale nie nabłyszczanie preparatami.
Zielistka
Postawienie jej w pobliżu pracującego komputera znacznie zmiesza szkodliwe promieniowanie.
Więcej informacji znajdziesz w książce "Rośliny przyjazne dla domu", wyd. Koroprint-Elew
Elżbieta Tomaszewska
POLECAMY:
* Jak oczyścić organizm z toksyn?*