Różany ogród

Róża uchodzi za najpiękniejszy, najczęściej kupowany i ofiarowywany kobietom kwiat. Można ofiarować je na każdą okazję a zawsze sprawi wiele radości. Te róże, które kupujemy pochodzą ze szklarni, jednak można je również hodować we własnych ogródkach. Zatem każdy, kto posiada ogród może cieszyć się urokiem tych kwiatów.

Różany ogród

30.06.2007 | aktual.: 11.07.2007 15:18

Róża uchodzi za najpiękniejszy, najczęściej kupowany i ofiarowywany kobietom kwiat. Można ofiarować je na każdą okazję a zawsze sprawi wiele radości. Te róże, które kupujemy pochodzą ze szklarni, jednak można je również hodować we własnych ogródkach. Zatem każdy, kto posiada ogród może cieszyć się urokiem tych kwiatów. Piękny zapach i bogactwo kolorów i gatunków powodują, że wiele osób decyduje się na ozdobienie swojego ogrodu różami, by dłużej cieszyć się urokiem tych roślin. Są to dość wymagające rośliny, ich hodowla nie jest najprostsza, jednak piękno róży z pewnością rekompensuje wkład włożony w jej pielęgnację.

Bogactwo odmian

Róża znana już była w średniowieczu, jednak prawdziwą popularność zdobyła w XIX wieku, kiedy to z Chin zostały sprowadzone bardzo ciekawe odmiany, jakimi są róża bengalska i herbaciana. Liczba jej odmian jest ogromna i chyba nikt nie jest w stanie określić konkretnych danych na ten temat. Oprócz odmian szlachetnych wyróżnia się też te dzikie, z których część jest uprawiana w ogródkach.

Wymagania

Przede wszystkim róża potrzebuje dużo słońca, w cieniu nie jest w stanie osiągnąć swojego piękna. Nie sprzyjają jej również suche i piaszczyste gleby. Dlatego najlepiej wybrać takie miejsce, gdzie jest wysoki stopień nasłonecznienia i żyzna, wilgotna gleba. Warto też pamiętać, że niemal wszystkie odmiany róż źle znoszą mrozy. Dlatego przygotowanie tych pięknych roślin do okresu zimowego to bardzo ważna i na szczęście mało skomplikowana rzecz. Wystarczy usypać kopczyki z torfu, ziemi lub kompostu. Pnące róże, w zależności od stopnia zdrewnienia łodyg, albo przyginamy do ziemi i odpowiednio zabezpieczamy, albo ochraniamy je w takiej pozycji w jakiej są. Można w tym celu zastosować zwyczajną tekturę bądź chochoły ze słomy. Pielęgnacja

Aby nasze róże pięknie kwitły i rozwijały się prawidłowo, należy odpowiednio o nie zadbać po sezonie zimowym. Po usunięciu warstwy ochronnej, należy dokładnie obejrzeć roślinę. Jeśli zauważymy pędy, których kolor będzie brązowawy lub nawet czarny, należy je usunąć, gdyż są to przemarznięte bądź obumarłe pędy. Można też wykonać drobne cięcia pielęgnacyjne, które mają na celu odmłodzenie rośliny.

O niezliczonej liczbie odmian i gatunków róż, już była mowa. Warto jednak wspomnieć o tych, które są najczęściej spotykane w naszych ogrodach. Za najbardziej popularne i klasyczne gatunki uchodzą mieszańce herbatnie, floribunda i grandiflora. Są to gatunki, które spotykamy w wielu ogródkach, można uznać je za najpopularniejsze odmiany ostatnich lat.

Wzdłuż płotów, na specjalnych drabinach i ścianach, można często spotkać pnące róże. Gdy są odpowiednio przycinane i mają możliwości swobodnego rozrastania się, mogą osiągnąć do 5 metrów wysokości. Tak pięknie ozdobiona ściana z pewnością będzie stanowić doskonałą dekorację ogródka.

Kolejnym gatunkiem róż, który cieszy się dużą popularnością są róże miniaturowe, ich pąki są bardzo małe, ale za to liczne. Wysokość tych róż nie przekracza 50 centymetrów, natomiast ich największym atutem jest to, że powtarzają swoje kwitnienie. Można je hodować w donicach, dlatego często spotykamy je na balkonach czy tarasach.

Wszystkie kwiaty są piękne, jednak róża ma w sobie najwięcej uroku i tajemniczości. Prawdopodobnie dlatego uchodzi za najczęściej kupowany kwiat, dzięki któremu można zdobyć serce niejednej kobiety. A gdy do tego spędzimy wieczór w ogrodzie pełnym tych przecudnych kwiatów, z pewnością nastrój będzie niezapomniany. Dlatego, mimo że róże wymagają nieco zaangażowania za strony ogrodnika, warto włożyć trochę wysiłku w ich pielęgnację.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)