GwiazdyRozmowy na temat wagi zaniżają samoocenę

Rozmowy na temat wagi zaniżają samoocenę

Wraz z początkiem wiosny kobiety zaczynają intensywniej narzekać na swoją sylwetkę. Wbrew przekonaniu, że rozmowa z koleżankami na temat zbędnych kilogramów poprawia samopoczucie, badania wykazują, że jest wręcz przeciwnie...

Rozmowy na temat wagi zaniżają samoocenę
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

Wraz z początkiem wiosny kobiety zaczynają intensywniej narzekać na swoją sylwetkę. Wbrew przekonaniu, że rozmowa z koleżankami na temat zbędnych kilogramów poprawia samopoczucie, badania wykazują, że jest wręcz przeciwnie - częste rozmowy na temat niechcianego tłuszczyku negatywnie wpływają na samoocenę - informuje magazyn "Psychology of Women Quarterly".

Z analizy przeprowadzonej przez badaczy z University of Wisconsin-Madison wynika, że regularne rozmowy na temat niedoskonałości figury (rzeczywistych lub wyimaginowanych) prowadzi aż 93 proc. kobiet w wieku od 18. do 23. roku życia.

W badaniach wzięło udział 186 studentek, z których nadwagę miało jedynie 9 proc. Pytania dotyczyły m.in. częstotliwości rozmów na temat wagi oraz ich znaczenia dla samopoczucia uczestniczek, poziomu zadowolenia i akceptacji swojego ciała oraz czynników, które mają wpływ na indywidualne standardy dotyczące ideału sylwetki. Dodatkowo studentki miały napisać siedem linijek dialogu pomiędzy dwiema koleżankami, z których jedna twierdzi, że jest za gruba.

- Wyniki przeprowadzonych wśród studentek ankiet wskazują, że krytykując swój wygląd kobiety w rzeczywistości oczekują słów pocieszenia ze strony innych, jednak gdy już je usłyszą, zazwyczaj nie są skłonne w nie uwierzyć - mówi autorka badań Rachel Salk.

- Takie rozmowy mają niewiele wspólnego z faktyczną otyłością. Mają jednak rzeczywisty i wymierny negatywny wpływ na samoocenę i poziom zadowolenia z własnego wyglądu - zauważa Salk, dodając, że najczęściej żalą się kobiety, których waga jest w normie, gdyż osoby, które faktycznie mają na co narzekać nie koniecznie chcą, aby skupiała się na tym uwaga otoczenia.

Jak sugerują badania, wraz z wiekiem wiele kobiet zaczyna czuć się lepiej w swojej własnej skórze, dlatego częstotliwość narzekań jest mniejsza. Pojawiają się jednak inne problemy z samooceną, tym razem dotyczące zmian związanych z procesem starzenia się.

(PAP/ma)

Źródło artykułu:PAP
nadwagasylwetkasamoocena

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (17)