Rozstępy na plecach chłopców - jak leczyć i zapobiegać?
Problem rozstępów na plecach to wśród męskiej części nastolatków powszechny problem. Uwarunkowania genetyczne, uboga dieta i nagły wzrost młodego organizmu sprawiają, że osłabiona tkanka łączna nie wytrzymuje i pęka, zostawiając trwałe blizny w postaci rozstępów, po których ślad często zostaje na całe życie. Dlatego warto się dowiedzieć jak minimalizować ryzyko wystąpienia zbliznowaceń oraz co robić, kiedy już pojawią się na ciele i jakie metody stosować do ich bezpiecznego usunięcia.
28.05.2018 | aktual.: 08.07.2018 19:20
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Rozstępy na plecach u chłopców – przyczyny powstawania
Poza nieregularnym, nagłym wzrostem kości, do których w szybkim tempie musi dopasować się skóra, za główną przyczynę powstawania rozstępów na plecach w wieku chłopięcym uważa się czynniki genetyczne. Objawia się to zatrzymaniem rozwoju tkanki łącznej, która pod wpływem wzrostu organizmu pęka, zostawiając na swojej powierzchni charakterystyczne pręgi. Nazywane również Zespołem Marfana, objawy są w ok. 70% przypadków dziedziczne i mogą pojawić się w każdym wieku, nie tylko w okresie dojrzewania, a rozstępom na plecach towarzyszą często inne dolegliwości, jak choroby kości, oczu, układu krążenia i serca.
Rozstępy na plecach - jak zapobiegać?
Pomimo tego, że ponad połowa przypadków rozstępów na plecach chłopców w młodym wieku ma swoje źródło w genetyce, działania profilaktyczne są w tym przypadku szczególnie wskazane. Wykorzystanie diety bogatej w odpowiednie witaminy (A, B1, D)
oraz pierwiastki (cynk, krzem)
może utrzymać ją w dobrej kondycji, przez co nie ulegnie rozpadowi i pękaniu. Poza dietą zmniejszającą ryzyko pojawienia się rozstępów na plecach, ważne jest także działanie bezpośrednio na powierzchnię skóry w celu jej wzmocnienia i niedopuszczenia do regularnego przesuszania. W tym celu najlepiej stosować jeden z dostępnych na rynku kremów nawilżających, w tym specjalnych kremów przeciw rozstępom, zawierających kolagen lub standardową oliwkę natłuszczającą.
Sprawdź szeroką ofertę męskich kosmetyków na WP radarOkazji.
Jak pozbyć się rozstępów na plecach? Kosmetyki na rozstępy
Jeśli blizny na plecach już się pojawiły, pierwszym krokiem do odzyskania dawnej jakości skóry jest zastosowanie odpowiednich środków z dziedzin kosmetologii i dermatologii. Kosmetyki i dermokosmetyki (zwiększony efekt leczniczy) stosuje się przede wszystkim w celu zmniejszenia i zagojenia już powstałych rozstępów na plecach. Polecane są szczególnie kremy zawierające witaminy (A, D) oraz przede wszystkim kolagen. Ten szczególny rodzaj białka wchodzi w skład ludzkiego ciała tj. skóry, włosów, paznokci i kości, dlatego jego stosowanie przyspiesza gojenie, a w niektórych przypadkach powoduje całkowitą odbudowę tkanki łącznej.
Zabiegi na rozstępy na plecach
Jeśli dotychczas wymienione metody nie pomogły zmniejszyć lub usunąć rozstępów na plecach, z pomocą kolejny raz przychodzi kosmetologia. Zabiegi takie jak mikrodermabrazja czy mezoterapia od lat sprawdzają się w poprawie kondycji skóry poprzez dostarczenie jej warstwom wartości odżywczych. Oba zabiegi na rozstępy na plecach polegają na ścieraniu odpowiedniej warstwy naskórka w celu zmuszenia skóry do aktywnego procesu gojenia i regeneracji. Takie rozwiązanie polecane jest szczególnie we wczesnym stadium występowania rozstępów na plecach, kiedy skóra ma jeszcze różowy odcień.
W przypadku kilkuletnich zbliznowaceń, znacznie skuteczniejsze może okazać się wykorzystanie lasera, którego odpowiednia wiązka jest w stanie usunąć niechciane ślady już nawet po pierwszym zabiegu. Ostatnią z popularnych metod leczenia blizn na plecach jest peeling chemiczny, podczas którego do skóry dostarczane są odpowiednie kwasy (pirogronowy, mlekowy, glikolowy, laktobionowy), które nie tylko obniżają niekorzystny efekt wizualny, ale również stymulują skórę do regeneracji.
Minusem takiej metody leczenia blizn na plecach jest konieczność poddania się badaniu, w celu wykluczenia ewentualnych przeciwwskazań, do których należą m.in. cukrzyca, łuszczyca, trądzik różowaty czy obecność w organizmie niektórych leków.