LudzieŚcielisz łóżko po przebudzeniu? Lepiej odczekaj pół godziny

Ścielisz łóżko po przebudzeniu? Lepiej odczekaj pół godziny

Wiele osób od najmłodszych lat słyszało, że po wstaniu z łóżka należy je pościelić. Okazuje się jednak, że eksperci i naukowcy mają na ten temat zupełnie inne zdanie, które niewątpliwie może ucieszyć porannych leniuchów.

Wiele osób ścieli łóżko tuż po przebudzeniu
Wiele osób ścieli łóżko tuż po przebudzeniu
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | © 2021 Julie Kislev julia1272@hotmail.com

Ścielenie łóżka rano kojarzy się z porządkiem i dyscypliną, a prawdopodobnie każdy z nas, choć raz w swoim życiu nie usłyszał od rodziców lub dziadków, że ma wrócić do pokoju i zrobić to jeszcze przed śniadaniem. Dla części osób stało się to więc nawykiem i każdego dnia, tuż po przebudzeniu, ogarniają miejsce do spania.

Okazuje się jednak, że w tym konkretnym przypadku to poranne leniuchy podświadomie działały z korzyścią dla własnego zdrowia. Jak twierdzi cytowany przez "Daily Star" Martin Seeley, dyrektor generalny i ekspert ds. snu jednej z firm produkującej materace - ścielenie łóżka zaraz po tym, jak się z niego wstało, nie jest dobrym pomysłem.

Nie ściel łóżka zaraz po przebudzeniu

"Wbrew powszechnemu przekonaniu, niepościelone łóżko jest mniej podatne na roztocza, czyli te maleńkie stworzenia, które mogą powodować szereg problemów zdrowotnych, w tym astmę i alergie" - powiedział Seeley.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Domowe środki czystości. Składniki znajdziesz w swojej kuchni

Jak tłumaczył - wiele badań pokazuje, że natychmiastowe pościelenie łóżka powoduje jego niewystarczającą wentylację, a wilgoć, która pojawia się na pościeli w nocy, stwarza idealne środowisko do życia i rozwoju bakterii oraz wspomnianych roztoczy.

Lepiej poczekać

Zdaniem eksperta, lepiej odczekać co najmniej pół godziny od momentu wstania i dopiero po tym czasie zabrać się za porządkowanie łózka po nocy, zapewniając tym samym lepszą wentylację i mniejszą wilgotność.

Jak twierdzi ekspert - sprzymierzeńcem w procesie zapobiegania rozmnażaniu się drobnoustrojów jest też naturalne światło słoneczne. "Ma właściwości dezynfekujące i może pomóc zabić niektóre bakterie i roztocza, jeszcze bardziej zmniejszając potencjalne ryzyko dla zdrowia" - podsumował.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (3)