Zdejmij przed pójściem spać. Rano sobie podziękujesz
Niektórzy uwielbiają spać w skarpetkach, inni nie zmrużyliby w nich oczu. Zwolennicy twierdzą, że dzięki nim śpią lepiej i szybciej odpoczywają w objęciach Morfeusza. Okazuje się, że eksperci mają jednak inne zdanie. Zwracają uwagę na ważny szczegół.
02.09.2023 | aktual.: 20.01.2024 11:06
Co może być złego w spaniu w skarpetach? Przecież dzięki nim jest nam ciepło w stopy. Osoby, które mają niskie krążenie krwi i doświadczają szybszego wychładzania kończyn, chwalą sobie spanie w skarpetach, ponieważ umożliwiają one komfortowy sen. Mają też redukować ilość wybudzeń.
Lekarze mają jednak znacznie odmienne zdanie. Eksperci twierdzą, że kładzenie się do łóżka w pewnym modelu skarpet może niekorzystnie wpłynąć na zdrowie. W takim razie, które będą odpowiednie?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zwróć uwagę na kilka szczegółów
Interia zacytowała ekspertów, którzy zapewniają, że warto zwrócić uwagę na jakość skarpetek, w których zasypiamy. Nie powinno kłaść się w zbyt obcisłych modelach, które mogą niekorzystnie wpłynąć na krążenie krwi.
Dodatkowo nie powinno się korzystać ze skarpetek uciskowych (chyba że inaczej zalecił lekarz), a także z tych wykonanych ze sztucznych, "nieoddychających" materiałów. Fasony, które nie przepuszczają powietrza, mogą utrudniać prawidłową termoregulację ciała podczas snu. To może prowadzić do nadmiernego pocenia się stóp i przegrzewania organizmu.
Negatywne skutki spania w skarpetkach
Spanie w niskiej jakości skarpetkach wykonanych z poliestru lub innego sztucznego tworzywa, może prowadzić do rozwoju grzybicy stóp i paznokci. Objawy grzybicy mogą obejmować ból, obrzęk wokół paznokcia, przebarwienia, zgrubiałą i łamliwą płytkę oraz nieprzyjemny zapach stóp. Schorzenie wymaga długotrwałego leczenia, a w niektórych przypadkach może nawracać i być trudne do wyeliminowania.
Warto więc pamiętać, że spanie w skarpetach może mieć pozytywne, ale i negatywne skutki. Dlatego należy kłaść się do łóżka jedynie w modelach o dobrze dobranym rozmiarze, a także tych, które wykonane są z oddychających materiałów.
Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl