Trwa ładowanie...

Seks po porodzie zmienia się na gorsze? Większość kobiet nie ma wątpliwości

Poród to dla każdej kobiety ogromne przeżycie, które wywraca świat do góry nogami. Na świecie pojawia się mała istotka, której trzeba poświęcić całą swoją uwagę i czas. Jednak zmiany nie dotyczą tylko kwestii rodzinnych. Wiele kobiet sądzi, że po porodzie pierwszą rzeczą, która nie będzie już taka, jak dawniej, będzie seks. Czy mają rację?

Seks po porodzie zmienia się na gorsze? Większość kobiet nie ma wątpliwościŹródło: Shutterstock.com
d47autm
d47autm

Na forach internetowych aż roi się od wypowiedzi kobiet, które po urodzeniu dziecka doświadczyły kłopotów w sypialni. Część z nich wynika z utraty pewności siebie, przyrostu wagi lub zmiany wyglądu. To jednak nie wszystko. - Dla kobiet kłopotliwa jest nie tylko waga. Źródłem wycofania się z życia seksualnego bywają zmiany w wyglądzie części intymnych, a nawet w odczuwaniu poziomu satysfakcji podczas stosunku - mówi lek. Dawid Serafin z Kliniki Leczenia Niepłodności i Diagnostyki Prenatalnej Gyncentrum w Katowicach.

Badania na temat tego, jak postrzegamy swój seks po porodzie opublikowała Caroline Pukall, naukowiec z Queen's University w Ontario w Kanadzie. Na potrzeby eksperymentu społecznego przepytała 1,4 tys. kobiet, które w ostatnim czasie urodziły dziecko, ale jeszcze nie współżyły. W ankiecie pojawiły się dwa pytania:
- Czy twoje życie erotyczne zmieni się po porodzie?
- W jaki sposób się zmieni?
Ponad 85 proc. badanych przyznało, że zmiany są ich zdaniem nieuniknione. Aż 48 proc. stwierdziło, że wynikać to będzie z poluzowania mięśni pochwy. 21 proc. uważało, że cesarskie cięcie pomogłoby tych zmian uniknąć.

A jak jest naprawdę? – To wszystko kwestia indywidualna. Część kobiet będzie odczuwała seks w taki sam sposób jak przed porodem, u części z nich coś ulegnie zmianie. Nie oznacza to jednak, że tylko na gorsze. Istnieją kobiety, które po urodzeniu dziecka czerpią z seksu więcej przyjemności niż przed – tłumaczyła Pukall w rozmowie z magazynem "Birth".

d47autm

Niestety w naszym kraju dominują smutne statystyki. Ponad 35 proc. kobiet, które niedawno urodziły dziecko, deklaruje że wstydzi się rozebrać przy partnerze. Takich oporów nie ma zaledwie 11 proc. Do unikania kontaktów seksualnych po urodzeniu dziecka otwarcie przyznaje się 24 proc. pań. Aż 78 proc. kobiet po urodzeniu dziecka walczy z nadwagą i marzy o powrocie do sylwetki sprzed ciąży.

Zobacz też: Przyczyny braku ochoty na seks po porodzie

Dorzucając do tego nieprzespane noce, malucha płaczącego za ścianą i ciągłe napięcie, trudno jest zadbać o rozkwit pożycia seksualnego świeżo upieczonych rodziców.

Jak to naprawić? Przede wszystkim rozmawiać ze swoim partnerem i wspólnie odnaleźć złoty środek, który usatysfakcjonuje obie ze stron. W sytuacji kryzysowej nie warto też bać się porad specjalistów. Wizyta u seksuologa może całkowicie odmienić nasze postrzeganie związku.

d47autm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d47autm