FitnessSiedzący tryb życia podnosi ryzyko raka piersi

Siedzący tryb życia podnosi ryzyko raka piersi

Siedzący tryb życia podnosi ryzyko raka piersi
Źródło zdjęć: © 123RF
21.05.2015 10:33, aktualizacja: 21.05.2015 11:07

Szwedzcy naukowcy dowiedli, że kobiety prowadzące siedzący tryb życia w pracy, jak
i poza nią, mają wyższe ryzyko zachorowania na raka piersi i raka trzonu macicy. Wyniki badań zostały przedstawione na spotkaniu Amerykańskiego Stowarzyszenia Badań nad Rakiem w Filadelfii.

Szwedzcy naukowcy dowiedli, że kobiety prowadzące siedzący tryb życia w pracy, jak i poza nią, mają wyższe ryzyko zachorowania na raka piersi i raka trzonu macicy. Wyniki badań zostały przedstawione na spotkaniu Amerykańskiego Stowarzyszenia Badań nad Rakiem w Filadelfii.

Naukowcy przeprowadzili badania z udziałem grupy 29 tys. zdrowych kobiet w wieku 25-64 lata. Panie były obserwowane przez około 25 lat.

Kobiety zostały podzielone na trzy grupy. W pierwszej znalazły się panie, które miały siedzącą pracę (np. w biurze) i nie uprawiały sportów rekreacyjnych. Do drugiej zakwalifikowano kobiety mające siedzącą pracę i biorące udział w zajęciach sportowych (takich jak bieganie czy piłka ręczna). W trzeciej znalazły się panie wykonujące aktywną lub fizyczną pracę (np. wymagającą stania – nauczyciel) oraz uprawiające sporty rekreacyjne.

Okazało się, że kobiety, które długotrwale przebywały w pozycji siedzącej w pracy i w czasie wolnym, miały 2,4 razy wyższe ryzyko zdiagnozowania raka endometrium i były 2,4 razy bardziej narażone na pojawienie się raka piersi przed menopauzą w porównaniu z osobami aktywnymi fizycznie w pracy i w czasie wolnym. Nie stwierdzono związku między bezczynnością a zwiększonym ryzykiem raka piersi po menopauzie.

- Osoby pracujące w biurze powinny robić małe przerwy w ciągu dnia (m.in. na ćwiczenia, spacer, kawę), aby ograniczyć czas spędzony na siedząco – wyjaśnia Anna Johnsson, autorka badania i fizjoterapeutka na Uniwersytecie w Lund w Szwecji.

Wyniki badań potwierdziły, że siedzący tryb życia wywiera szkodliwy wpływ na nasze zdrowie i jest związany z wyższym ryzykiem zachorowania na raka. Przeprowadzone w 2014 roku badania wykazały, że każde kolejne dwie godziny spędzone w pozycji siedzącej zwiększają o 10 proc. ryzyko raka endometrium oraz o 8 proc. ryzyko raka jelita grubego.

Na podstawie przeprowadzonych w 2011 roku badań oszacowano, że aż 49 tys. przypadków raka piersi diagnozuje się każdego roku w Stanach Zjednoczonych u osób prowadzących siedzący tryb życia. Porównując, zgodnie z National Cancer Institute corocznie notuje się w USA ok. 230 tys. przypadków raka piersi. Warto pamiętać, że regularne ćwiczenia fizyczne zmniejszają ryzyko zachorowania na nowotwory.

Tekst na podst. livescience.com (ms)/(mtr), WP Kobieta

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (8)
Zobacz także