UrodaSkuteczne kosmetyki do cery z rozszerzonymi porami. Które wybrać i jak je stosować?

Skuteczne kosmetyki do cery z rozszerzonymi porami. Które wybrać i jak je stosować?

Skuteczne kosmetyki do cery z rozszerzonymi porami. Które wybrać i jak je stosować?
Źródło zdjęć: © Fotolia
20.04.2018 11:20, aktualizacja: 23.04.2018 11:53

Rozszerzone pory skóry są cechą genetyczną, ale mogą też pojawiać się na naszej twarzy, jeśli nieodpowiednio o nią dbamy lub źle się odżywiamy. Postarzają nas i utrudniają nałożenie makijażu. Jakie kosmetyki stosować, aby zniwelować ten problem?

Oczyszczanie i tonizowanie

Rozszerzone pory skóry są jak dołki, do których znacznie łatwiej dostają się zanieczyszczenia. Jak dotąd nie powstał kosmetyk, który całkowicie zniwelowałby nierówności, jednak są sposoby na to, aby zmniejszyć widoczne pory skóry, a przede wszystkim ich nie zatkać. Jednym z nich jest stosowanie odpowiednich toników:

Obraz
© 123RF

Złuszczaj i pielęgnuj, a unikniesz zatkanych porów

Prawidłowe oczyszczanie skóry ze skłonnością do widocznych nierówności pełni kilka zadań równocześnie. Usuwa zanieczyszczenia z głębokich zakamarków porów, złuszcza zbędny naskórek i kontroluje wydzielanie sebum. Wszystko to po to, aby nagromadzone zanieczyszczenia nie stały się nieestetycznymi zaskórnikami. Na największą uwagę zasługują zatkane pory w strefie "T", a zwłaszcza na nosie.

Obraz
© East News | Value Stock Images

Delikatniej znaczy lepiej – profilaktyka przede wszystkim

Intensywne oczyszczanie porowatej cery prowadzi do większego przesuszenia skóry w jej głębszych warstwach i wcześniejszego powstawania zmarszczek. Dlatego postaw na delikatne pianki i kremowe żele do mycia twarzy, płyny micelarne i kosmetyki o ukierunkowanym działaniu, przeznaczone dla porowatej cery. Taka skóra wymaga regularnego i odpowiedniego złuszczania. Gruboziarnisty scrub jest niewskazany. Zdecydowanie lepiej zadziała płyn złuszczający lub peelingi enzymatyczne.

Obraz
© Shutterstock.com

Jak działają kremy na rozszerzone pory?

Kosmetyki o działaniu zwężającym pory skóry najczęściej działają przez intensywne wygładzanie jej wierzchnich warstw, co zabezpiecza przed drobinkami makijażu i zanieczyszczeniami, a także sprawia, że wyglądamy młodziej. Dla wzmocnienia efektu możemy raz na tydzień nałożyć serum lub maseczkę zwężającą pory.

Obraz
© 123RF

Działaj doraźnie – ukrywamy rozszerzone pory skóry

Jeśli mamy problem z nierówną cerą, a chcemy dobrze wyglądać np. na randce, wybierzmy lekką, wygładzającą bazę pod makijaż, a do tego lekki podkład o płynnej konsystencji. Skóra po starannym złuszczeniu zareaguje na takie kosmetyki lepiej, niż gruba warstwa kryjącej mazi. Nie starajmy się "na siłę" wygładzić twarzy, bo tylko na chwilę zatuszujemy pory, a problem nie zniknie.

Kosmetyki zakazane dla skóry ze skłonnością do rozszerzonych porów to podkłady mocno rozświetlające i wszelkiego rodzaju rozświetlacze, które podkreślą każdą, nawet niewielką nierówność. Nie należy też korzystać z matujących, gęstych podkładów i pudrów, które zatykają pory.

Obraz
© Fotolia