Skąd się biorą zaskórniki i jak się ich pozbyć? Porady kosmetyczne po zimie
Aby powitać wiosnę z czystą i promienną cerą bez niedoskonałości, warto skupić się na odpowiedniej pielęgnacji. Ta jednak będzie różna dla osób młodszych i starszych. Poznajcie wskazówki dla osób w różnym wieku, które zmagają się z zaskórnikami.
07.03.2018 | aktual.: 07.03.2018 12:14
Zaskórniki – zimowa zmora wielu kobiet
Po zimie nasza skóra wymaga starannego oczyszczenia, inaczej powstaną na niej zaskórniki, grudki i wypryski. Usuwamy wtedy naskórek i zanieczyszczenia, które nagromadziły się po miesiącach stosowania tłustych kremów, intensywnym sezonie grzewczym i trudnych warunkach pogodowych. O tej porze roku mamy najwięcej zaskórników. Do cery z takim problemem stosujemy kosmetyki oczyszczające.
Przyczyny powstawania zaskórników
Zaskórniki powstają głównie przez gromadzący się naskórek, niestaranne oczyszczanie skóry i zaniedbanie demakijażu. Regularne stosowanie kosmetyków zapobiegajacych niedoskonałościom, odbywa się jednak inaczej w przypadku osób z różnym typem cery. Domowym sposobem możemy zapobiec powstawaniu zaskórników peelingiem i maseczka. Gruboziarnisty jest odpowiedni dla osób z cerą tłustą i dużą ilością widocznych niedoskonałości, a dla osób z cerą delikatną zaleca się peelingi drobnoziarniste oraz enzymatyczne.
).
Zaskórniki to nie tylko problem nastoletek
Wypryski i zaskórniki nie są dolegliwością, która doskwiera wyłącznie osobom w młodym wieku. Większość z nas zmaga się z nimi przez wiele lat.
Dla cery nastolatka skuteczne są kosmetyki ze składnikami aktywnymi. Mają silne działanie, dzięki czemu skutecznie działają na niedoskonałości spowodowane zmianami hormonalnymi. Pielęgnacja cery ze skłonnościami do powstawania zaskórników u osób dorosłych, u których powody ich powstawania są inne. Tu równie ważne jest łagodzenie i nawilżanie skóry, tak aby naskórek, który narasta szybciej, był systematycznie i skutecznie usuwany. Skóra poddana intensywnym zabiegom złuszczającym i oczyszczającym staje się w zewnętrznych warstwach bardziej sucha, a niedoskonałości powstają w jej głębszych warstwach. Jeśli więc masz problemy za zaskórnikami od lat, a z wiekiem problem się utrzymuje, skup się także na odżywianiu i łagodzeniu skóry, a nie tylko na oczyszczaniu.
Pielęgnacja skóry ze skłonnościami do niedoskonałości
Poza starannym oczyszczaniem i usuwaniem gromadzącego się naskórka i zanieczyszczeń, do cery ze skłonnościami do zaskórników trzeba dobrać odpowiedni krem oraz regularne stosować maseczki. Warto raz na jakiś czas poddać się zabiegowi oczyszczania u kosmetyczki. To usuwa problem zaskórników na kilka tygodni, nie zastąpi jednak systematycznej pielęgnacji.
Najtrudniejsza jest pielęgnacja cery suchej ze skłonnościami do niedoskonałości. Wiele kosmetyków o silnym działaniu oczyszczającym wysusza skórę. W takim przypadku dobrze jest dobrać krem, który równocześnie nawilża i zapobiega powstawaniu zanieczyszczeń. Ważne, aby był nakładany na delikatnie oczyszczoną skórę, w czym pomocne będą odpowiednie płyny i żele micelarne oraz toniki.
Makijaż skóry z zaskórnikami
Aby na naszej skórze nie powstawały nieestetyczne czarne kropki, które z czasem mogą stać się wypryskami, warto dobrać odpowiednie kosmetyki do makijażu. Niestety popularne bazy pod makijaż zatykają pory skóry i nie są wskazane, jeśli mamy skłonności do zaskórników. Lekkie formuły kosmetyków, żele-kremy i staranne usuwanie makijażu to podstawa. Dobrze, jeśli wybieramy np. lekki krem BB z odżywczą formułą i komponentem podkładu. Łatwiej jest zapobiegać zaskórnikom, niż później usuwać je intensywnym zabiegiem. Nawet jeśli jesteś bardzo zmęczona, nie zapominaj o demakijażu, bo nawet jednokrotne spanie w pełnym makijażu, może spowodować powstanie zaskórników.