UrodaSkuteczny antyperspirant na nadmierne pocenie

Skuteczny antyperspirant na nadmierne pocenie

Skuteczny antyperspirant na nadmierne pocenie
Źródło zdjęć: © iStock.com
18.07.2018 22:48, aktualizacja: 03.08.2018 11:12

Antyperspirant jest zdecydowanie najpowszechniejszym środkiem w leczeniu nadmiernej potliwości pod pachami. Zawiera on związki glinu, które skutecznie blokują kanaliki gruczołów łojotokowych, a tym samym ograniczają poziom wydzielanego potu.

Przyczyny nadmiernej potliwości pod pachami

Nadpotliwość pach jest częstym i bardzo uciążliwym problemem, polegającym przede wszystkim na wydzielaniu zbyt dużej liczby potu w stosunku do potrzeb termoregulacyjnych organizmu. Wyróżnia się dwa rodzaje nadmiernej potliwości: nadpotliwość pierwotną i nadpotliwość wtórną. Różnią się one od siebie przede wszystkim przyczynami występowania. Podłożem pierwszej z nich są uwarunkowania genetyczne. Natomiast nadpotliwość wtórna bardzo często jest objawem choroby i skutkiem przyjmowania różnego typu leków.

Skuteczny antyperspirant na nadmierne pocenie

Antyperspirant jest najpopularniejszym sposobem leczenia problemu nadmiernej potliwości pod pachami, w głównej mierze ze względu na swoją cenę i powszechną dostępność. Nazwa tego kosmetyku zarezerwowana jest wyłącznie dla preparatów, które ograniczają problem nadmiernej potliwości co najmniej o 20%. Podstawą w składzie każdego skutecznego antyperspirantu są sole glinu (aluminium), które po aplikacji na skórę, wnikają do kanalików gruczołów łojotokowych. Po kontakcie z wilgocią antyperspiranty tworzą substancję żelową. Związki glinu wykazują właściwości bakteriobójcze, dzięki czemu niwelują problem nieprzyjemnego zapachu, który towarzyszy nadmiernej potliwości.

Dezodoranty i antyperspiranty oraz wiele innych kosmetyków znajdziesz teraz na WP radarOkazji.

Poszczególne antyperspiranty różnią się od siebie w głównej mierze stężeniem związków glinu. Oprócz tego występują one w różnych postaciach. W Polsce zdecydowanie największą popularnością cieszą się antyperspiranty w sprayu i w kulce (roll on-ie). Oprócz tego dostępne są one także w żelu i w sztyfcie.

Jak stosować antyperspirant?

Poziom skuteczności antyperspirantu uzależniony jest m.in. od przestrzegania podstawowych zasad jego stosowania. Tego typu kosmetyk należy aplikować bezpośrednio na umytą i wysuszoną skórę pach. Niektóre antyperspiranty mogą zawierać w swoim składzie środki drażniące, które powodują pieczenie na świeżo wydepilowanej skórze.

Wówczas, gdy w miejscu stosowania antyperspirantu pojawi się zaczerwienienie, należy natychmiast przerwać jego stosowanie. Należy również zwrócić uwagę, by kosmetyk nie dostał się do oczu, nosa, jamy ustnej i okolic intymnych.
Mimo że antyperspiranty uchodzą za najpopularniejsze środki w leczeniu problemu nadmiernej potliwości to jednak, mają one sporo wad. Wśród nich można wymienić: ograniczoną skuteczność, krótki czas działania i powstawanie trudno usuwalnych plam na ubraniach.