Nadmierne pocenie pod pachami - jak walczyć z tym problemem?
Nadmierne pocenie pod pachami jest wstydliwą i uciążliwą dolegliwością, polegającą na wydzielaniu zbyt dużej ilości potu w stosunku do potrzeb termoregulacyjnych organizmu. Podstawą w leczeniu nadpotliwości jest rozpoznanie przyczyny i skupienie się na jej eliminacji. Wówczas, gdy jest to niemożliwe walka z problemem nadmiernej potliwości, polega na ograniczaniu dotkliwości objawów.
22.07.2018 | aktual.: 03.08.2018 10:48
Nadmierna potliwość - czym jest i skąd się bierze?
Nadmierna potliwość to częsta dolegliwość, charakteryzująca się wydzielaniem zbyt dużej ilości potu w stosunku do potrzeb termoregulacyjnych organizmu. Przeciętny człowiek wydziela ok. 800 ml potu w ciągu doby — wartość ta może się zmienić pod wpływem stresu, wysokiej temperatury powietrza, a także intensywnego wysiłku fizycznego. O problemie nadmiernej potliwości możemy mówić wówczas, gdy dochodzi do niepotrzebnego wydzielania potu, to znaczy: niezależnego od aktualnych potrzeb organizmu. Wyróżnia się nadpotliwość pierwotną i nadpotliwość wtórną, które różnią się od siebie w głównej mierze przyczynami występowania.
Leczenie nadpotliwości
Leczenie nadmiernej potliwości skupia się w głównej mierze na rozpoznaniu przyczyny dolegliwości. Jest to szczególnie istotne w nadpotliwości wtórnej, przy której wyeliminowanie przyczyny może znacznie ograniczyć problem nadmiernej potliwości. Dobrym przykładem są choroby ustrojowe, np. cukrzyca — w jej przypadku wystarczy unormować poziom cukru.
Zdecydowanie najczęstszym typem nadmiernej potliwości jest nadpotliwość pach, która jest trudna w leczeniu. Wówczas najczęściej stosuje się: antyperspiranty, jonoforezę i śródskórne iniekcje toksyny botulinowej.
Dezodoranty i antyperspiranty kupisz teraz taniej dzięki WP radarOkazji.
- Antyperspiranty - to zdecydowanie najpopularniejszy, a zarazem najtańszy środek leczenia problemu nadmiernej potliwości. Głównym celem tych kosmetyków jest zredukowanie ilości wydzielanego potu. W ich składzie można odnaleźć sole glinu (aluminium), które po zastosowaniu wnikają w kanaliki gruczołów potowych, a następnie blokują wydzielanie potu. Co istotne, związki glinu wykazują także właściwości bakteriobójcze. Antyperspiranty występują w głównej mierze w postaci pojemników z kulką (roll on). Należy je stosować na umytą i wysuszoną skórę pach.
- Jonoforeza — to zabieg elektroleczniczy, który w przypadku leczenia nadmiernej potliwości pod pachami, polega na stopniowym porażeniu kanałów jonowych, które znajdują się w gruczołach potowych. Znaczącą poprawę można zauważyć dopiero po zastosowaniu ok. 10-15 tego typu zabiegów.
- Toksyna botulinowa — to popularna metoda leczenia problemu nadmiernej potliwości pod pachami. Polega ona na czasowym blokowaniu impulsów nerwowych, które odpowiedzialne są za pobudzanie gruczołów łojotokowych do wydzielania potu. Co istotne, zabieg ten jest szybki i całkowicie bezbolesny.