Slow jogging - czym jest i jak trenować? Zasady, efekty, opinie
Slow jogging to dyscyplina stworzona na potrzeby tych, którzy wszystko lubią robić w swoim tempie. Podobne podejście do życia ma Hiroaki Tanaka, japoński profesor, którego spojrzenie na sport spotkało się z uznaniem także w innych częściach świata. Czym dokładnie jest slow jogging i czy warto go trenować?
11.12.2018 | aktual.: 31.12.2018 09:23
Czym jest slow jogging?
Slow jogging jest to forma biegania, która ma być wykonywaną wolniej wersją tradycyjnego joggingu. Choć definicja może brzmieć zabawnie to slow jogging zdobywa coraz większą popularność i rzeczywiście jest w stanie przynosić korzyści dla zdrowia. To proste wyjaśnienie jest jednocześnie najlepszą reklamą tej dyscypliny, której wynalazcą jest Hiroaki Tanaka, japoński profesor i twórca tego sportu. Celem jego wieloletnich badań było stworzenie takiej aktywności sportowej, która byłaby łatwa w wykonywaniu i jednocześnie skuteczna w walce z chorobami cywilizacyjnymi.
Zdaniem twórcy slow joggingu najważniejszym aspektem wymyślonego przez niego sportu jest wykonywanie go w tempie "niko niko", czyli truchtanie na naszych własnych zasadach. Ludzie są różni i różne są także ich potrzeby, dlatego jedni będą wykonywać tę czynność szybciej, a innym zajmie to więcej czasu. Slow jogging powstał właśnie po to, aby poprawić naszą kondycję bez zmartwień o utrzymanie tempa czy osiągi.
Jeżeli nie męczymy się, nie mamy zadyszki i mamy wciąż siłę uśmiechać się czy rozmawiać, to znaczy, że biegniemy właśnie w tempie "niko niko". Slow jogging jest więc skuteczny i inkluzywny, bowiem dostosowanie sportu do potrzeb ludzi okazało się jak widać rozwiązaniem najtrafniejszym.
Slow jogging - jak trenować?
Hiroaki Tanaka, profesor Uniwersytetu Fukuoka, wiele lat pracował nad rozwiązaniem dla osób, które nie są gotowe na spędzanie kilku godzin dziennie na siłowni. Jego zdaniem aktywność fizyczna podejmowana codziennie przez 30-60 minut i na tyle lekka, aby wciąż móc się uśmiechać, to skuteczna forma walki z takimi problemami jak otyłość, nadciśnienie czy nawet depresja.
Ostatecznie potwierdzono skuteczność jego metody w 1995 roku i od tego czasu powolny trucht okazał się prawdziwym hitem wśród Japończyków. Trening slow jogging jest bardzo prosty, bowiem wystarczy truchtać w swoim tempie przez określony czas, a ryzyko urazów jest szczególnie niskie w porównaniu do innych sportów. Dla optymalnego efektu warto także zmienić dietę.
Czy warto trenować slow jogging?
Wbrew pozorom rozwiązanie Hiroakiego Tanaki, jakkolwiek niecodzienne dla naszego społeczeństwa, rzeczywiście jest nam w stanie pomóc w poprawie kondycji i ochronie przed chorobami cywilizacyjnymi. Najważniejsze jest wykonywanie jakiejkolwiek aktywności fizycznej, bowiem to ona jest kluczowa w poprawie naszych wyników, a nie prędkość czy przebyty dystans.
Warto także ćwiczyć slow jogging codziennie, bowiem z racji mniejszego wysiłku nie potrzebujemy czasu na odpoczynek czy regenerację tak jak przy tradycyjnym joggingu. Nie przejmujmy się też, jeśli nasze osiągi z początku nie są wysokie, bowiem na efekty trzeba będzie, mimo wszystko, trochę poczekać.