Ślub i miesiąc miodowy w sercu Karaibów: Republika Dominikańska
Chcecie przeżyć niezapomniany ślub i miesiąc miodowy na Karaibach? Wybierzcie się do Republiki Dominikańskiej. Ten karaibski kraj jest stworzony dla zakochanych, którzy szukają spokoju i romantyzmu. Bajkowe plaże, tropikalna przyroda, zabytki UNESCO z epoki kolonialnej, uśmiechnięci ludzie i usługi wysokiej jakości sprawiają, że ten kraj to istny raj na ziemi.
27.11.2015 | aktual.: 11.12.2017 13:40
Chcecie przeżyć niezapomniany ślub i miesiąc miodowy na Karaibach? Wybierzcie się do Republiki Dominikańskiej. Ten karaibski kraj jest stworzony dla zakochanych, którzy szukają spokoju i romantyzmu. Bajkowe plaże, tropikalna przyroda, zabytki UNESCO z epoki kolonialnej, uśmiechnięci ludzie i usługi wysokiej jakości sprawiają, że ten kraj to istny raj na ziemi.
Republika Dominikańska słynie z hotelów pierwszej klasy. Niektóre pary preferują ślub w kurortach all-inclusive, inne wybierają hotele butikowe, gdzie ceremonia ma intymniejszy charakter. Niezależnie od tego, co ostatecznie wybierzesz, w dzień ślubu unikniesz stresu i zgiełku. Hotele mają przygotowane specjalne programy na wesele i miesiąc miodowy.
Profesjonaliści zajmą się organizowaniem uroczystości, a ty razem z partnerem będziesz mogła relaksować się w hotelowym spa czy prywatnym jacuzzi z widokiem na morze. Pakiety wedding planner obejmują usługi konsultanta ślubnego, księdza lub urzędnika, fotografa, operatora kamery, katering i porady prawne.
Plaża, ogród tropikalny lub katedra
Ślub może się odbyć w hotelowej altanie, w romantycznym zakątku ogrodu tropikalnego lub na plaży w cieniu palm. Katolickie ceremonie najczęściej celebrowane są w katedrze Primada de America w Santo Domingo, w kościele San Estanislao w Altos de Chavón oraz w forcie San Felipe niedaleko Puerto Plata.
Jakie formalności potrzebne są do zawarcia związku małżeńskiego w Republice Dominikańskiej? Konieczny jest ważny paszport, dowód osobisty i jego kopia, akt urodzenia oraz dokumenty potwierdzające adres zameldowania i wolny stan cywilny pary (lub potwierdzenie rozwodu, jeśli ktoś wcześniej był w formalnym związku). Dokumenty muszą być przed ślubem przetłumaczone na język hiszpański i potwierdzone przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych (tzw. apostille).
Ulubione kurorty
Do najczęściej wybieranych destynacji ślubnych należą: Punta Cana, półwysep Samaná, Boca Chica i Barahona. Wyśmienite zaplecze do organizowania ślubu w Punta Cana oferuje np. hotel Grand Palladium Punta Cana Resort & Spa. Ceremonia może odbyć się także w ogrodzie tropikalnym, na plaży lub w kaplicy hotelu Barceló Bávaro Beach Resort. Kurort all inclusive Iberostar Grand Hotel Bávaro jest jednym z ulubionych w tym regionie, co potwierdzają pozytywne opinie klientów. Romantyczny kurort all inclusive Melía Caribe Tropical położony jest bezpośrednio na plaży i łączy prywatność z elegancją. Świetne zaplecze oferuje także hotel butikowy Tortuga Bay zaprojektowany przez znanego kreatora mody Oscara de la Renta.
W La Romana w południowo-wschodniej części kraju wyróżnia się kurort Casa de Campo. To ekskluzywny ślubny raj – niezależnie od tego, czy chodzi o mniejszą ceremonię, czy o ekstrawaganckie wesele dla setek gości.
Półwysep Samaná to idealny wybór na mniejszy ślub i niezapomniany miesiąc miodowy. Można zdecydować się np. na luksusowy hotel butikowy Sublime Samana niedaleko miejscowości Las Terrenas lub na The Peninsula House, czyli XVIII-wieczny dom w wiktoriańskim stylu, który znalazł się na liście stu najlepszych hoteli butikowych, przygotowanej przez Condé Nast Traveler.
Za najlepszy obiekt w regionie Puerto Plata uważany jest Casa Colonial Beach & Spa, członek Small Luxury Brand Hotels of the World. Romantyczne zakątki i specjalny pawilon z widokiem na plażę to idealne zaplecze na wymarzony ślub.
W Barahonie Państwo Młodzi mogą powiedzieć sobie „tak” w hotelu butikowym Casa Bonita, który leży na szczycie góry. Rozciąga się stąd przepiękny widok na białą, piaszczystą plażę i okoliczne wzniesienia. Hotel dysponuje 12 pokojami i oferuje pełną prywatność.
Romantyzm czasów kolonialnych
Dominikańską metropolię, czyli Santo Domingo, założył w 1496 r. Bartolomeo, brat Krzysztofa Kolumba, odkrywcy wyspy Hispaniola (dziś Haiti). Warto pospacerować krętymi uliczkami i podziwiać zabytki z okresu kolonialnego, które od 1990 r. wpisane są na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.
Wodospady ukryte w dżungli
Jeśli ktoś nie chce tylko leniuchować na plaży, może zwiedzić jeden z 19 parków narodowych, przeżyć przygodę w parkach linowych ziplines, zaznać nieco adrenaliny w trakcie lotu balonem lub wybrać się nad wodospad Aguas Blancas o wysokości 83 metrów, który jest uważany za najwyższy na Karaibach. Prowadzi do niego ścieżka wiodąca najpierw przez dżunglę, a potem przez długi kanion. Na jej końcu czeka na wędrowców fascynująca ściana wody i lazurowa laguna, w której można się odświeżyć.
Imponujący wodospad skrywa także półwysep Samaná na północno-wschodnim wybrzeżu. Cytrynowa kaskada El Limón położona jest pośrodku wiecznie zielonych lasów tropikalnych i stanowi jeden z najpiękniejszych klejnotów Republiki Dominikańskiej. W czasie wyprawy konieczne jest przekroczenie kilku rzek, dlatego w drogę do wodospadu najlepiej wybrać się konno.
Spotkanie z delfinami i humbakami
Podczas rejsów na katamaranach można obserwować delfiny w ich naturalnym środowisku, a jeśli ktoś odwiedzi Samanę między grudniem a marcem, ma szansę pooglądać również humbaki. Jest to wyjątkowe widowisko, bo ważące po 20 ton samce prezentują wówczas przed swoimi partnerkami akrobatyczne skoki. Można także zatrzymać się na wysepce Cayo Levantado, by tam łowić ryby lub nurkować. Niezapomnianym przeżyciem dla wszystkich zakochanych jest wycieczka na opuszczoną plażę Rincon leżącą na półwyspie Samaná.
MAGAZYN WESELE/ tekst: Simona Juránková