FitnessSpaghetti to samo zdrowie. Oto dlaczego warto jeść makarony

Spaghetti to samo zdrowie. Oto dlaczego warto jeść makarony

Spaghetti to samo zdrowie. Oto dlaczego warto jeść makarony

Dobrej jakości makaron ugotowany "al dente", odrobina oliwy z oliwek, świeże zioła, trochę parmezanu... Kilka minut spędzonych w kuchni i pyszne, pożywne, a przede wszystkim zdrowe jedzenie jest gotowe do spożycia. Makarony dają nie tylko pole do popisów kulinarnych (przepisów na pastę istnieją tysiące), ale także są szybkie w przygotowaniu i stanowią pełnowartościowy posiłek.

Dobrej jakości makaron ugotowany "al dente", odrobina oliwy z oliwek, świeże zioła, trochę parmezanu... Kilka minut spędzonych w kuchni i pyszne, pożywne, a przede wszystkim zdrowe jedzenie jest gotowe do spożycia. Makarony dają nie tylko pole do popisów kulinarnych (przepisów na pastę istnieją tysiące), ale także są szybkie w przygotowaniu i stanowią pełnowartościowy posiłek.

Historia spaghetti

Zanim przejdziemy do walorów odżywczych makaronu, warto na początek zapoznać się z jego historią. I tu czeka na nas pierwsza niespodzianka. Gdyby zrobić quiz wiedzy na temat makaronu, większość z nas na pytanie "skąd pochodzi spaghetti" odpowiedziałaby bez wahania, że z Włoch. Otóż nie! Długie wałeczki ciasta gotowane we wrzącej wodzie, czyli właśnie spaghetti, były popularną potrawą w kuchni chińskiej już 2000 lat przed naszą erą. Dania z podłużnego makaronu przygotowywano również w Mezopotamii i to stamtąd najprawdopodobniej spaghetti przedostało się do Europy. Makaron spopularyzowany został we Włoszech dopiero w czasach podróży morskich Marco Polo i jego towarzyszy, którzy prawdopodobnie podpatrzyli to danie w kuchniach orientalnych. Tak więc Włosi nie są twórcami makaronu, choć trzeba przyznać, że stali się niezrównanymi mistrzami w dziedzinie jego przyrządzania.

Na podst. Marie Claire Anna Loska/(mtr), WP Kobieta

1 / 4

Źródło błonnika

Obraz
© 123RF

Rozważania o składnikach odżywczych makaronu zacznijmy od tego, że nie wszystkie makarony są równie dobre. Najlepsze z punktu widzenia zdrowia są oczywiście te, które zostały wyprodukowane z mąki pełnoziarnistej. Charakteryzują się one zwykle ciemnym, brązowawym kolorem. Ciemne spaghetti zawiera duże ilości błonnika. Składnik ten, choć nie należy do substancji odżywczych, jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Błonnik ulega trawieniu w bardzo niewielkiej części i jest praktycznie w całości wydalany przez organizm. Po co zatem nam ten składnik? Ponieważ bez niego proces trawienia jest zaburzony i przy niewystarczającej jego ilości możemy cierpieć na niestrawności i zaparcia. Dzięki niemu pobudzane są ruchy robaczkowe jelit, przesuwające pożywienie w przewodzie pokarmowym. Ponadto błonnik, będąc nierozpuszczalny w wodzie, sam chłonie płyn jak gąbka i transportuje go do jelit, które w ten sposób są lepiej nawodnione. Obecność wody w jelitach zapobiega ponadto zatwardzeniom i przyspiesza
wydalanie złogów pokarmowych.

2 / 4

Cenny składnik diety odchudzającej

Obraz
© 123RF

Pomimo, że makaron jest dość kaloryczny (158 kcal na sto gram ugotowanego produktu), stanowi on doskonały składnik diety odchudzającej. Po pierwsze, jego porcja dostarcza nam dużo energii, co pozwala pozostać aktywnym nawet w trakcie niskokalorycznej i restrykcyjnej diety. Dzięki niezbyt wysokiemu indeksowi glikemicznemu makaron jest potrawą, która nie pobudza produkcji dużych ilości insuliny. Zawarta w nim skrobia należy do węglowodanów złożonych, uwalnianych powoli w procesie trawienia, dzięki czemu energia ze spożytego posiłku dostarczana jest organizmowi stopniowo i przez dłuższy czas. Powoduje to uczucie sytości, trwające jeszcze przed kilka godzin po spożyciu porcji makaronu.

Badania pokazują także, że osoby jedzące regularnie makarony mają niższy poziom trójglicerydów we krwi. Makaron stanowi więc dobry składnik diety odchudzającej - powoduje uczucie sytości przy stosunkowo niedużym spożyciu kalorii. Pamiętać musimy jednak, żeby przygotowywać go bez zbytecznej ilości tłuszczów.

3 / 4

Przeciwutleniacze

Obraz
© 123RF

Podobnie jak zboża, z których są produkowane, makarony posiadają spore ilości przeciwutleniaczy, czyli substancji zapobiegających niepożądanym zmianom w komórkach naszego ciała. Do najważniejszych antyoksydantów zawartych w makaronach należą selen i cynk, obecne w ziarnie pszenicy. Minerały te biorą udział w ochronie komórek organizmu przed działaniem wolnych rodników, które odpowiedzialne są nie tylko za przyspieszanie procesów starzenia, ale także za występowanie niektórych chorób, np. nowotworów. Spaghetti to także doskonałe źródło witaminy E, przeciwutleniacza odpowiedzialnego za dobry metabolizm organizmu oraz za ochronę komórek przed przedwczesnym obumarciem i mutacjami.

4 / 4

Danie dla zmęczonych

Obraz
© 123RF

Oprócz tego, że makaron zawiera węglowodany złożone, które pomagają nam "naładować akumulatory", to obfituje w dodatku w magnez, witaminy B1, B6 i PP. Składniki te, jak wiemy, nie tylko wpływają korzystnie na mózg i wspomagają prawidłową kurczliwość mięśni, ale także stanowią naturalne "antydepresanty", dzięki którym czujemy się lepiej psychicznie. Zjedzenie czekolady, obfitującej w magnez, poprawia nam humor między innymi dlatego, że pierwiastek ten działa na nas jak środek przeciwdepresyjny. Jedząc spaghetti, również możemy poprawić sobie złe samopoczucie psychiczne. Na jesienno-zimową depresję warto wybierać lekkie i proste przepisy, najlepiej bez mięsa, oparte na oliwie z oliwek i ziołach. Dodatki do spaghetti to zresztą osobny temat. W tym miejscu warto jednak wspomnieć, że większość produktów dodawanych do past, takich jak pomidory, papryka, oliwki, zioła, a także inne warzywa to kopalnia witamin i minerałów. Włoska "pasta" stanowi pełnowartościowy posiłek, bogaty w składniki odżywcze.

Na podst. Marie Claire Anna Loska/(mtr), WP Kobieta

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (7)