"Spider webbing". Nowy toksyczny trend w randkowaniu
"Spider webbing" to nowy toksyczny trend w randkowaniu, na który lepiej uważać. Zaczyna się jak w bajce, dlatego na początku trudno rozpoznać, czy otacza nas "pajęcza sieć". Ale jest kilka oznak, które powinny dać nam do myślenia.
Emma Hathorn pracuje w luksusowym serwisie randkowym Seeking. Ostatnio ekspertka podzieliła się swoimi spostrzeżeniami z "The Sun". Zauważyła pewną niezdrową tendencję w randkowaniu i na wczesnych etapach znajomości, która stanowi duże prawdopodobieństwo uwikłania się w toksyczną relację z manipulatorem. Na początku związku zazwyczaj czeka nas emocjonalny rollercoaster, ale jest jeszcze kilka innych "czerwonych flag", które należy potraktować jako znak ostrzegawczy.
Bombardowanie
Na początku możesz czuć się jak księżniczka, bombardowana wiadomościami, otoczona atencją i rozpieszczana prezentami. Typowym zachowaniem osoby otaczającej "pajęczą siecią", są szybkie deklaracje miłości i komplementy. A później - ich nagły i zaskakujący brak. To już może oznaczać, że masz do czynienia z manipulatorem.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Małgorzata Ohme ma zamiar skorzystać z Tindera?
Ze skrajności w skrajność
Skrajna wylewność na początku relacji może być całkowicie naturalnym zachowaniem - strzała Amora "robi swoje". Jednak warto zwrócić uwagę na pewien kontrast w zachowaniu partnera.
Jeśli w jednej chwili jest ciepły, serdeczny i adorujący, a za chwilę powściągliwy i zdystansowany, wskazuje to na książkowy przykład "breadcrumbingu" (rzucanie okruchów - z ang.). Rozmawiacie godzinami, a później zapada cisza? A może słyszysz wiele pięknych słów, ale bez pokrycia? Jeśli tak, bądź czujna, bo możesz zostać z nadzieją na kolejny krok, który nigdy nie nastąpi.
Czy naprawdę zwariowałam?
Kolejnym dowodem na uwikłanie w relacji "spider webbing" jest manipulowanie drugą osobą w taki sposób, aby uwierzyła w swoją chorobę psychiczną, zwątpiła w swoją zdolność percepcji i pamięci. To już akt przemocy psychicznej, który kryje się pod nazwą "gaslighting".
W takiej sytuacji osoba zmanipulowana czuje się zlękniona i zdezorientowana. Zaczyna wątpić w to, co widzi, słyszy i czuje. Manipulator może w takim przypadku stosować mowę terapeutyczną, która wzmocni jego wiarygodność.
"Spider webbing" - z czego wynika?
Osoba, która stosuje tego typu manipulacje w związku, często sama mierzy się z traumami z przeszłości. Przyczyn może być wiele - zarówno brak pewności siebie, jak również narcyzm. Co więcej, zachowanie może być wypadkową braku umiejętności odnalezienia się w związku czy potrzebą pełnej kontroli nad drugim człowiekiem.
Jak nie wpaść w "pajęczą sieć"?
Ekspertka z serwisu Seeking ma pewną radę dla randkujących kobiet: "Podnieś swoje standardy. A potem podnieś je ponownie". Istotne znaczenie ma także poznanie tajników manipulacji oraz zdecydowane stanowisko, aby nie brnąć w tego typu układy. Być może ktoś, kto stosuje wobec ciebie wymienione wyżej akty przemocy psychicznej, nie jest tego świadomy. Dlatego w takiej sytuacji warto porozmawiać, powiedzieć o swoich spostrzeżeniach i odczuciach. Jeśli rozmowa nie doprowadzi do porozumienia, jedynym rozwiązaniem może okazać się rozstanie.
Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl