Sposoby na mocne rzęsy
Zadbane i długie są ozdobą oka, ale kiedy stają się łamliwe, słabe i wypadają, wymagają szybkiej pomocy i starannej pielęgnacji. Ważne jest również ustalenie przyczyn, dlaczego rzęsy robią się coraz rzadsze - często wystarczy zmiana tuszu, wzbogacenie jadłospisu i zastosowanie dobrej odżywki. Grunt to działać kompleksowo.
16.01.2013 | aktual.: 18.01.2013 15:27
Zadbane i długie są ozdobą oka, ale kiedy stają się łamliwe, słabe i wypadają, wymagają szybkiej pomocy i starannej pielęgnacji. Ważne jest również ustalenie przyczyn, dlaczego rzęsy robią się coraz rzadsze – często wystarczy zmiana tuszu, wzbogacenie jadłospisu i zastosowanie dobrej odżywki. Grunt to działać kompleksowo.
Na górnej powiece mamy zazwyczaj 200-250 rzęs, na dolnej natomiast 50-150. Ich najważniejszym zadaniem jest ochrona oczu, polegająca na wyłapywaniu cząstek brudu, kurzu oraz drobnych owadów. Rzęsy służą również do ozdoby – w czasach starożytnych przyciemniano je sadzą rozpuszczoną w oliwie i zmieszaną z białkiem. Stosowano również siarczan ołowiu, węgiel drzewny czy malachit. Pierwsze próby stworzenia tuszu do rzęs sięgają roku 1860, a podjął się tego francuski przedsiębiorca Eugene Rimmel.
Dlaczego jest ich coraz mniej?
Dziś rzęsy maluje praktycznie każda kobieta. Długie, grube i ciemne stają się ramą dla oka, dodają spojrzeniu głębi i tajemniczości. Niestety, czasem zdarza się, że zaczynają wypadać, choć pamiętajmy, że żywotność rzęs u ludzi wynosi 100-150 dni; na miejscu starych pojawiają się nowe włoski.
Rzęsy może znacznie osłabić z pozoru tak błaha rzecz, jak pomijanie demakijażu. Zasypianie bez zmycia tuszu sprawia, że stają się łamliwe. Im częściej będziemy zapominać o demakijażu, tym bardziej kruche będą rzęsy i tym więcej zacznie ich wypadać. Warto również pamiętać, aby w czasie usuwania maskary nie pocierać rzęs zbyt intensywnie, bo także to może je osłabić.
Jednak najczęściej wypadanie rzęs to efekt złej diety. Prawidłowo skomponowany jadłospis powinien zawierać wszystkie niezbędne dla zdrowia witaminy, mikro- i makroelementy. Rzęsy wzmocnią zwłaszcza witaminy A, E i z grupy B. Warto jeść produkty bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6. Rzęsy mogą także wypadać, gdy organizm ma niską odporność albo rozwija się w nim choroba (np. zapalenie spojówek czy zaburzenia gospodarki hormonalnej). Jeśli podejrzewasz, że dolega ci coś poważnego, od razu idź do lekarza. Szczególnie przy problemach z tarczycą włosy i rzęsy wypadają.
Odżywka dobra na wszystko
W większości przypadków wypadanie rzęs można zatrzymać domowymi sposobami. Kurację warto zacząć od zmiany tuszu – być może maskara, którą używasz, niekorzystnie wpływa na ich kondycję. Zwróć również uwagę na datę ważności produktu; stosowanie przeterminowanego kosmetyku może negatywnie odbić się na wyglądzie i stanie twoich rzęs. Warto postawić na odżywcze maskary, które zawierają składniki wzmacniające rzęsy.
Następny krok to zaopatrzenie się w odżywkę. Na rynku dostępnych jest wiele produktów regenerujących rzęsy i hamujących ich wypadanie. Zawierają one m.in. skrzyp, len, pantenol, biotynę, tatarak, proteiny, witaminy itp. Od pewnego czasu dostępne są również odżywki, które mają w składzie komórki macierzyste. Odżywkę najlepiej nałożyć na noc. Większość internautek przyznaje, że regularne stosowanie tego typu produktu korzystnie wpływa na kondycję rzęs, wzmacnia je i hamuje wypadanie. Sporą zaletą większości odżywek jest fakt, że można je nakładać również na brwi.
Sposoby stare jak świat
Znacznie tańszym i sprawdzonym sposobem na osłabione rzęsy jest olejek rycynowy, który kosztuje kilka złotych i można go dostać w aptece. Aby go nałożyć, najlepiej sięgnąć po szczoteczkę po starej maskarze i dokładnie ją wyczyścić z resztek tuszu. Olejek można także nakładać patyczkiem kosmetycznym. Najlepiej nakładać go na noc i zmywać przed nakładaniem makijażu.
Warto skorzystać również z innych babcinych przepisów na wypadające rzęsy. Wzmocnimy włoski, pocierając je szczoteczką lub pędzelkiem zamoczonym w mieszance przygotowanej z: 100 g esencji herbaty i 1 g chininy. Zamiast herbaty można użyć naparu z liści orzecha włoskiego, w takiej samej proporcji – napar przygotowujemy, zaparzając łyżeczkę pokruszonych liści połową szklanki wrzącej wody. Kolejnym babcinym sposobem na powłóczyste spojrzenie jest smarowanie rzęs maścią o składzie: 10 g wazeliny, 4 g olejku rycynowego, 1 g taniny. Nasze babcie jako odżywki używały także tranu.
O czym jeszcze pamiętać?
Jeśli jesteś miłośniczką henny, na czas kuracji odżywiającej rzęsy zrezygnuj z niej – takie zabiegi także czasem osłabiają włoski. Odstaw zalotkę, od której rzęsy mogą stać się kruche i łamliwe. Zadbaj o zdrową dietę. W sklepach dostępne są również profesjonalne kremy regenerujące rzęsy, stosowane np. przez osoby po chemioterapii. Szukaj tych zawierających naturalne składniki, które sprzyjają wzrostowi włosków. Efekty widać zazwyczaj po około miesiącu systematycznego stosowania. Kurację odżywiającą rzęsy warto wzmocnić cynkiem (np. w postaci tabletek), który działa stymulująco na wzrost włosów, w tym rzęs.
Przykładowe i rekomendowane przez internautki odżywki do rzęs:
- CPRX Lash Prescription z technologią peptydu – cena: ok. 199 zł/2 ml
- L’Biotica, regenerujący krem do rzęs – cena: ok. 15 zł/10 ml
- RefectoCil Longlash, odżywka do brwi i rzęs – cena: ok. 17 zł/5 ml
- Pierre Rene, odżywka do rzęs z keratyną i pantenolem – cena: ok. 10 zł/8 ml
- Revitacell Stem Cells Eyelashes Therapy z komórkami macierzystymi – cena: 140 zł/8 ml
- Eveline, skoncentrowane serum do rzęs 3 w 1 – cena: ok. 12 zł/10 ml
- Revitalash Advanced Eyelash Conditioner – cena: ok. 260-380 zł/3,5 ml
Ewa Podsiadły-Natorska (epn/mtr), kobieta.wp.pl