Sposoby na to, by się nie pocić i nie odwodnić organizmu
Upalne dni dają nam wszystkim w kość. Jak sobie radzić z wysokimi temperaturami powietrza, jak dbać o organizm? Dowiedz się, jak twoje ciało reaguje na upał i co robić, by się nie odwodnić.
Upalne dni dają nam wszystkim w kość. Jak sobie radzić z wysokimi temperaturami powietrza, jak dbać o organizm? Dowiedz się, jak twoje ciało reaguje na upał i co robić, by się nie odwodnić.
Większość z nas lubi słońce, choć intensywne upały mogą być dokuczliwe - w szczególności dla tych, którzy zmuszeni są spędzać dużo czasu na świeżym powietrzu w innym niż wakacyjny kontekście. Jedną z reakcji organizmu na nadmiar ciepła jest pocenie się. Aby pomóc wam lepiej zrozumieć złożony mechanizm ogrzewania i ochładzania ciała, przedstawiamy kilka zaskakujących faktów o poceniu się i pocie.
Nieprzyjemny zapach potu
Człowiek posiada od 2 do 4 milionów gruczołów potowych. Kobiety mają statystycznie więcej gruczołów niż mężczyźni, za to męskie gruczoły produkują większe ilości potu. Pocimy się z wielu powodów: z gorąca, z wysiłku, ze stresu. W każdym z tych przypadków skład potu różni pod względem chemicznym. Jedno jest pewne: pot, którego przyczyną jest stres, pachnie najmniej przyjemnie.
Nieprzyjemnie pachnący pot produkowany jest tylko przez jeden z dwóch rodzajów gruczołów potowych, które posiadamy, tzw. gruczoły apokrynowe. Zwykle znajdują się one na bardziej owłosionych częściach ciała, takich jak pachy, głowa, czy okolice intymne. Nieprzyjemny zapach potu powodowany jest przez bakterie, które zaczynają go rozkładać niemal natychmiast po tym, kiedy pojawi się na powierzchni skóry.
Na podst. Huffington Post Gertruda Bober (gb/mtr), kobieta.wp.pl
Można "wypocić" nawet 4 kg!
Pot jednych osób jest bardziej słony niż innych. Jeśli twój pot wywołuje uczucie pieczenia po zetknięciu z powierzchnią oka lub raną, jeśli ma słony smak lub po wyschnięciu pozostawia białe ślady na ubraniach - możesz zaliczyć się do tej pierwszej grupy.
Podczas intensywnego wysiłku w słoneczny dzień sportowcy mogą wypocić 2-6 proc. masy ciała. Ktoś, kto waży 70 kg, może zrzucić nawet 4 kg! Eksperci zalecają, by w takich przypadkach uzupełniać płyny na bieżąco, w stosunku: 1 litr na każdy wypocony kilogram.
Rano miej przy łóżku szklankę wody
Jak najlepiej zadbać o to, żeby poziom płynów w organizmie pozostawał w normie? Przede wszystkim warto zacząć dzień od szklanki wody. Najlepiej zadbać o to już przed pójściem spać. Wiemy doskonale, że rano zazwyczaj się spieszymy, dlatego jeśli nie ustawiamy szklanki wody tuż przy łóżku, możemy o niej zwyczajnie zapomnieć.
Postaw butelkę na biurku
Również później warto mieć pod ręką coś do picia. Butelka wody na biurku w pracy czy w torebce podczas spaceru to w upalne dni rzecz niezbędna. Przy okazji, kiedy trzeba będzie napełnić butelkę, będziesz miał okazję do chwili usprawiedliwionego relaksu i przejścia się do dystrybutora lub sklepu. Butelka się ciebie "nie trzyma" i wciąż o niej zapominasz? Rozważ przypięcie karteczki z przypomnieniem w jakimś widocznym miejscu lub ustawienie alarmu w telefonie.
Najpierw pij, potem jedz
Pij wodę przed posiłkami. Badania wykazały, że 1-2 szklanki przed posiłkiem pomagają zredukować wagę nawet o 2,5 kg (w porównaniu do osób, które nie stosują tej praktyki). Woda nie tylko wypełni żołądek, dzięki czemu w mniejszym stopniu będziesz odczuwał głód, ale także pomoże rozpuścić pokarm, a co za tym idzie - ułatwi trawienie.
Zmieszaj wodę z sokiem
Jeśli nie przekonuje cię woda czysta i przezroczysta, dobrym sposobem jest wymieszanie jej ze stuprocentowym sokiem w proporcji 1/4 soku i 3/4 wody. Nada to wodzie przyjemniejszy smak, nie narażając przy tym organizmu na kaloryczną bombę węglowodanową (której długofalowym skutkiem jest zwiększenie pragnienia).
Jeśli musisz, pij wodę z bąbelkami
No właśnie, pamiętaj o tym, że słodkie napoje, w szczególności gazowane, zwiększają pragnienie zamiast je gasić! Woda z napoju zużywana jest do trawienia cukru z tego samego napoju, a dwutlenek węgla (gaz) przyspiesza oddech, powodując szybsze wydzielanie pary wodnej do otoczenia. Jeśli jesteś uzależniony od bąbelków, wybierz wodę gazowaną zamiast gazowanych słodkich napojów.
Lepsze nawet od najlepszych soków dostępnych w sklepach są świeże owoce. Kilka plasterków cytryny, limonki, arbuza lub zielonego ogórka doda wodzie naturalnego aromatu.
Na podst. Huffington Post Gertruda Bober (gb/mtr), kobieta.wp.pl