UrodaSposoby na trądzik

Sposoby na trądzik

Sposoby na trądzik
Źródło zdjęć: © 123RF
24.10.2014 12:04, aktualizacja: 07.11.2014 14:17

Cera trądzikowa to zmora wielu osób. Kuracja jest często długotrwała. Trzeba brać leki, stosować preparaty przeciwzapalne i złuszczające naskórek, a i to często nie wystarcza. Kluczowa jest właściwa pielęgnacja.

Cera trądzikowa to zmora wielu osób. Kuracja jest często długotrwała. Trzeba brać leki, stosować preparaty przeciwzapalne i złuszczające naskórek, a i to często nie wystarcza. Kluczowa jest właściwa pielęgnacja.

Obowiązkiem osób z cerą trądzikową jest codzienne oczyszczanie twarzy. Preparat, który stosujemy, powinien przywracać skórze właściwe pH i nie zawierać alkoholu. Dr Urszula Brumer z warszawskiej klinki Medycyna Urody radzi, aby dwa razy dziennie przemywać twarz mleczkiem albo żelem do cery trądzikowej, delikatnie osuszając twarz (bez pocierania) jednorazowym ręcznikiem. Następnie warto sięgnąć po ziołowy tonik, który odświeży skórę i zawęzi ujścia gruczołów łojowych. Rano i wieczorem wklep w skórę łagodny krem przeznaczony do cery trądzikowej.

Złuszczaj naskórek

Można wykonywać peeling w przypadku cery trądzikowej, ale trzeba robić to z rozwagą.
– Intensywność złuszczania i dany kwas dobierany jest do skóry i jej problemów. Inne kwasy będą stosowane w przypadku przebarwień, inne w przypadku trądziku, a jeszcze inne w przypadku fotostarzenia się skóry – mówi Elwira Saczewska, kosmetolog z warszawskiego Centrum Zdrowia i Urody „Your Place” agencji informacyjnej Newseria Lifestyle.

Dla cery trądzikowej poleca się peeling enzymatyczny, którego działanie opiera się na enzymach roślinnych. Ponieważ jest delikatny, nie podrażnia wrażliwej skóry, a pomaga pozbyć się trądziku. Taki peeling warto wykonywać raz w tygodniu.

Stosuj kremy z filtrem

Pokutuje przekonanie, że wysokie temperatury sprzyjają skórze trądzikowej, bo słońce „wysusza” pryszcze. To mit.
– Nadmierne wystawianie się na słońce powoduje, że zaczyna nam narastać naskórek, zatykając pory i blokując ujścia łoju, który kumuluje się głębiej w skórze, tworząc cysty zapalne. I przez to jesienią, po kilku tygodniach wakacji, kiedy nawet cieszymy się lepszą skórą, okazuje się, że nasz trądzik przybiera dużo gorszą, dużo boleśniejszą zapalną formę – tłumaczy dr Agnieszka Bliżanowska z Centrum Medycyny i Dermatologii Estetycznej WellDerm w rozmowie z agencją Newseria Lifestyle.

Słońce powoduje też przesuszenie skóry, która reaguje na to wzmożoną produkcją łoju, co z kolei prowadzi do zaostrzenia zmian trądzikowych, dlatego stosowanie kremów z filtrem jest w przypadku trądziku konieczne.

Zdrowo się odżywiaj

Odpowiednia dieta jest w przypadku trądziku bardzo ważna. Stosowanie właściwego jadłospisu opłaci się w dłuższej perspektywie. Jeśli masz trądzik, wykreśl ze swojej diety sól – jej nadmiar we krwi pobudza wydzielanie gruczołów łojowych oraz powoduje powstawanie zaskórników.

Niewskazane są też pikantne potrawy, które mogą zaognić zmiany trądzikowe. Inne pokarmy na cenzurowanym to: fast foody, żywność wysoko przetworzona, gazowane napoje, chipsy, majonez, sztuczne soki, mocna herbata. Co zatem jeść? Dr Urszula Brumer zaleca owoce, naturalne soki jednodniowe, orzechy, zdrowe oleje, ryby, zboża oraz potrawy bogate w witaminę A (np. szpinak, paprykę, morele) i witaminy z grupy B (pomidory, marchew, fasolę).

Stosuj domowe maseczki

Dzięki maseczkom domowej roboty stan cery trądzikowej bardzo się poprawi. Internautki polecają maseczkę z jajek i cytryny – należy ubić jedno białko z sokiem z połówki cytryny, a maseczkę nałożyć na twarz na 10-15 minut. Skuteczna będzie też maseczka z płatków owsianych – działa przeciwzapalnie i korzystnie wpływa na wygląd skóry. Najprostszą maseczkę zrobimy, 2 łyżki płatków mieszając z 2 łyżkami ciepłego mleka. Papkę należy nałożyć na twarz na 10 minut i spłukać letnią wodą. Skórę oczyści też papka chrzanowa przygotowana według przepisu: korzeń chrzanu zetrzeć na tarce o drobnych oczkach. Dodać pół litra mleka, wymieszać. Mieszankę ugotować i odstawić na parę minut, a następnie ciepłą papką omyć twarz.

Postaw na światło

To metoda, która sprawdzi się w przypadku tzw. trądziku dorosłych – jego przebieg przeważnie jest cięższy i charakteryzuje się większą liczbą zmian zapalnych, które nasilają się przed menstruacją. Pomóc może technologia elõs, która polega na wykorzystaniu światła w dermatologii estetycznej.
– Intensywne światło stymuluje produkowane przez bakterie trądzikowe porfiryny do wytworzenia związku tlenowego, który je niszczy. Natomiast zadaniem prądu RF jest zmniejszenie aktywności gruczołów łojotokowych. Jednocześnie dochodzi więc do trwałej destrukcji bakterii, jak i zminimalizowania wydzielania łoju przez skórę – wyjaśnia Urszula Sztwiertnia, konsultant medyczny. Kuracja przeciwtrądzikowa światłem jest bezbolesna, nie ma też skutków ubocznych.

Współpracuj z dermatologiem

Domowa pielęgnacja skóry trądzikowej jest bardzo ważna, jednak zazwyczaj trudno obejść się bez pomocy dermatologa. Specjalista może np. zalecić leczenie hormonalne (cyproteronem albo drospirenonem), stosowanie retinoidów (są to kwasowe pochodne witaminy A o działaniu przeciwtrądzikowym i przeciwłojotokowym) – można stosować je miejscowo bądź doustnie.

W leczeniu trądziku często przepisuje się tetracykliny, czyli doustne antybiotyki. Dermatolog ustali, jakie jest podłoże trądziku (hormony, geny itp.), a także zaproponuje dostosowany do nas preparat – podczas wizyt u lekarza trzeba powiedzieć o naszych odczuciach związanych ze stosowaniem danego środka.

Zmień styl życia

Właściwa pielęgnacja cery trądzikowej oznacza również zmianę stylu życia na zdrowszy, czyli unikanie czynników, które mogą trądzik zaostrzać. Trzeba przede wszystkim unikać stresu – przewlekły stres psychiczny zwiększa stymuluje produkcję cytokin i powoduje wzrost oraz wzmożoną aktywność gruczołu łojowego. Niewskazany jest też nadmiar makijażu i drażniących, perfumowanych kosmetyków. Nie wysuszajmy skóry, często zmieniajmy ręcznik do twarzy. Trądzik może też zaostrzyć stosowanie niektórych leków z grupy anabolików oraz leków przeciwpadaczkowych. Ważne zatem, aby dbać o skórę, stosować łagodne preparaty, zdrowo się odżywiać i relaksować.

Ewa Podsiadły-Natorska/(gabi), kobieta.wp.pl

POLECAMY:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (21)
Zobacz także