Kup w aptece i spryskaj ubrania. Zapach budzi postrach wśród kleszczy
Wysoka trawa, krzewy i zacienione miejsca to ulubione siedliska kleszczy – małych pajęczaków, które mogą zrujnować nie tylko wypoczynek, ale i zdrowie. Na szczęście istnieje tani, naturalny i skuteczny sposób, by się przed nimi chronić – a znajdziesz go... w aptece.
Wiosna to czas, gdy z chęcią ruszamy na spacery do lasu, parku czy na łąkę. Niestety, nie jesteśmy tam sami. Borelioza, babeszjoza, kleszczowe zapalenie mózgu – te trzy groźnie brzmiące choroby to tylko niektóre z konsekwencji ugryzienia kleszcza. Choć pajęczaki te mają zaledwie kilka milimetrów, ich obecność w naszym otoczeniu stanowi poważne zagrożenie. Co ciekawe, skuteczną bronią przeciwko nim może być substancja, którą mrówki wykorzystują do obrony swojego mrowiska. Mowa o kwasie mrówkowym, który nie tylko odstrasza, ale może działać śmiertelnie na kleszcze.
Kleszcze najczęściej spotykamy w miejscach wilgotnych i zacienionych – to tam czekają na swoich żywicieli, kierując się zapachem, ruchem i temperaturą ciała. Nie trzeba wyprawy do gęstego lasu – coraz częściej pojawiają się w miejskich parkach, na osiedlowych trawnikach, a nawet w przydomowych ogrodach. Wystarczy chwila nieuwagi, by wrócić do domu z niechcianym pasażerem.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Plaga ''latających kleszczy''. Ich ukąszenie jest bardzo groźne i bolesne
Kwas mrówkowy – sprzymierzeniec w walce z pajęczakami
Mrówki, znane z niezwykłej organizacji i pracowitości, mają jeszcze jedną supermoc – naturalnie wydzielają kwas mrówkowy, który działa na wiele owadów i pajęczaków odstraszająco. Kleszcze, które wpadną na mrowisko, szybko kończą swój żywot.
W większości aptek znajdziesz spirytus mrówczany, który kosztuje kilka złotych. To nic innego jak roztwór alkoholu i kwasu mrówkowego. Można go kupić już za kilka złotych, a jego działanie może zaskoczyć nawet sceptyków. Aby przygotować domowy środek odstraszający:
- Zmieszaj spirytus mrówczany z wodą w proporcji 1:1.
- Przelej miksturę do butelki z atomizerem.
- Spryskaj nim ubranie przed wyjściem na spacer.
Uwaga: Nie aplikuj bezpośrednio na skórę – kwas mrówkowy może powodować podrażnienia lub reakcje alergiczne, zwłaszcza u osób wrażliwych.
Co jeszcze odstrasza kleszcze?
Oprócz kwasu mrówkowego, warto sięgnąć po inne naturalne środki:
- Olejek z drzewa herbacianego – ma silne właściwości antybakteryjne i odstraszające.
- Olejek eukaliptusowy i cytronelowy – zapach, którego kleszcze nienawidzą.
- Odpowiedni ubiór – długie spodnie, rękawy, czapka i jasne kolory, na których łatwiej dostrzec intruza.
- Dokładne sprawdzanie ciała po spacerze – zwłaszcza pachwiny, zgięcia łokci i kolan, skórę za uszami i na karku.
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!