FitnessStanik sportowy: jak wybrać odpowiedni biustonosz sportowy?

Stanik sportowy: jak wybrać odpowiedni biustonosz sportowy?

Stanik sportowy: jak wybrać odpowiedni biustonosz sportowy?
Źródło zdjęć: © 123RF
04.11.2018 15:50

Dobór odpowiedniego stanika sportowego to ważny krok przed rozpoczęciem fizycznej aktywności. Tylko w idealnie dobranym biustonoszu sportowym piersi będą zabezpieczone i nie ulegną deformacjom w trakcie treningów. Na co zwrócić uwagę przy wyborze stanika sportowego?

Jakie funkcje pełni stanik sportowy?

Najważniejszą funkcją stanika sportowego jest unieruchomienie piersi w trakcie treningów, aby zminimalizować ryzyko wstrząsów i przeciążeń podczas ruchu. Zwykły biustonosz nie zastąpi biustonosza sportowego, ponieważ amortyzuje drgania i ogranicza ruchy jedynie w 38 proc. Dobrze dobrany stanik sportowy pozwoli ograniczyć ruch biustu nawet do 80 proc.

Stanik sportowy nie jest fanaberią, to niezbędny element damskiego stroju sportowego. Niezależnie od trenowanej dyscypliny, biustonosz sportowy to warunek konieczny. Stanik sportowy zapobiega również rozciąganiu się skóry, co ochrania biust przed utratą jędrności i elastyczności.

Ponadto biustonosze sportowe są wykonane z grubego materiału, który z jednej strony stabilizuje piersi, a z drugiej absorbuje wilgoć ze skóry, zmniejszając ryzyko otarć czy odparzeń.

Dobieranie biustonosza sportowego - rozmiar biustu

Pierwszą, istotną kwestią w wyborze stanika sportowego jest właściwie określenie rozmiaru biustu. W zależności od rozmiaru, wymienia się trzy rodzaje stanika sportowego:

  • compression bra - to staniki sportowe, które zostały zaprojektowane z myślą o kobietach o małym i średnim biuście z miseczką A i B. Ten typ stanika dociska obie piersi razem do klatki piersiowej, minimalizując ich drgania.
  • encapsulated compression bra - ten stanik dociska każdą z piersi osobno, dlatego jest bardziej stabilny od poprzedniego i sprawdza się wśród kobiet, które ćwiczą intensywniej oraz są posiadaczkami większego biustu.
  • adjustable encapsulated compression bra - ten typ stanika najlepiej stabilizuje piersi podczas aktywności fizycznej. Ponadto jest wyposażony w regulowaną taśmę pod biustem, dlatego idealnie dopasuje się do obfitego biustu. Sprawdza się przy najbardziej intensywnych treningach.

Najważniejsze elementy stanika sportowego

Poza rozmiarem stanika ważne są też inne elementy biustonosza, które sprawią, że podczas treningów, poczujesz się komfortowo. Stanik sportowy musi być dopasowany pod każdym względem, nie może zbyt uciskać, a fiszbiny czy szwy nie powinny podrażniać skóry. Dlatego podczas przymiarki zwróć uwagę na pas biustonosza, miseczki, fiszbiny, ramiączka i szwy.

Pas biustonosza sportowego nie powinien być ani za ciasny ani za luźny. Idealnie dobrany stanik nie będzie się przesuwał podczas unoszenia rąk do góry, a jego tylna część nie powinna się samoistnie podciągać. Jeśli odpowiednio dobierzesz miseczki, to piersi idealnie się w nich ułożą.

Jeśli biust wystaje z miseczek, prawdopodobnie musisz zdecydować się na większy rozmiar. Fiszbiny stanika sportowego powinny otaczać całą pierś, nie wbijając się w biust i pachwiny. Ramiączka nie mogą zbyt mocno naciskać na ramiona. Natomiast szwy w biustonoszu sportowym powinny być gładkie i miękkie, aby nie podrażniały skóry podczas ruchu.

Dobry biustonosz sportowy - cena

Cena biustonosza sportowego zależy oczywiście od producenta. Staniki sportowe z sieciówek są tańsze, ale nie amortyzują biustu tak dobrze jak staniki ze specjalistycznych sklepów. Ich zaletą jest jednak niewygórowana cena. Stanik sportowy z sieciówki kosztuje ok. 60-100 złotych.

Biustonosze do treningów znanych sportowych marek znacznie lepiej stabilizują biust, jednak ich cena waha się w granicach 200-400 złotych.