FitnessStożek rotatorów - co to jest? Leczenie urazów pierścienia rotatorów

Stożek rotatorów - co to jest? Leczenie urazów pierścienia rotatorów

Stożek rotatorów to zespół ścięgien, które odpowiadają za ruch ramion. Znajduje się w tylnej części barku i wpływa na pracę aż czterech mięśni. Urazy stożka rotatorów wynikają z przeciążenia lub degeneracji. Objawiają się bólem barku, którego nie należy lekceważyć.

Stożek rotatorów - co to jest? Leczenie urazów pierścienia rotatorów
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

Co to jest stożek rotatorów?

Stożek rotatorów, nazywany też pierścieniem rotatorów, to grupa ścięgien mięśni odpowiedzialnych za rotowanie stawu ramiennego. Jego lokalizację można określić jako tylną część barku, między łopatką a ramieniem.

Stożek rotatorów składa się z kilkunastu ścięgien, w tym ścięgna:

  • mięśnia nadgrzebieniowego,
  • mięśnia podgrzebieniowego,
  • mięśnia podłopatkowego,
  • mięśnia obłego mniejszego.

Praca stożka rotatorów polega na stabilizacji stawu ramiennego w płaszczyźnie czołowej i poprzecznej. Odpowiedzialny jest również za samo poruszanie barkiem, który charakteryzuje ogromny zakres ruchu.

Urazy stożka rotatorów

Ścięgna stożka rotatorów mogą ulec wielu urazom nazywanym tendinopatiami. Najczęstsze są urazy z grupy tendinitis, a więc zapalenia pourazowe ścięgien, a także tendinozy, czyli zmiany degeneracyjne.

Do przyczyn urazów stożka rotatorów zaliczyć należy przeciążenia oraz patologie wewnątrzstawowe. Te pierwsze najczęściej dotykają osób młodych, które prowadzą aktywny tryb życia, a przede wszystkim ćwiczą z obciążeniami. Drugie są częściej spotykane w przypadku osób starszych. Ich stożki rotatorów ulegają degeneracji, a w konsekwencji nie pracują tak, jak w młodym organizmie.

Zaraz po zdiagnozowaniu urazu stożka rotatorów należy podjąć leczenie. Zaniedbanie może prowadzić upośledzenia pracy całej kończyny. Z tym wiąże się nie tylko ograniczenie ruchów, ale również permanentny ból.

Objawy urazu stożka rotatorów

Do symptomów urazu stożka rotatorów zaliczyć można:

  • rwący ból,
  • ograniczenie ruchu ramieniem,
  • zmniejszenie siły mięśniowej,
  • poczucie niestabilnej sylwetki,
  • blokowanie ruchu.

Objawy mogą się nasilać podczas ruchu ręką w tył podczas codziennych czynności, takich jak chociażby zapinanie pasów. Również wzmożony ból podczas podnoszenia rąk w górę może dać znać, że stożek rotatorów doznał urazu.

Uraz stożka rotatorów – leczenie

Zaraz po podejrzeniu urazu stożka rotatorów należy udać się do lekarza internisty, a następnie ortopedy. Diagnozę uda się postawić po wykonaniu wywiadu na temat ostatniej aktywności fizycznej, badania przedmiotowego, a w następnej kolejności RTG barku i rezonansu magnetycznego. Pozwoli to na wykluczenie innych możliwych dolegliwości, w tym odcinka szyjnego kręgosłupa.

Jeśli problem okaże się poważny, potrzebne będzie leczenie. Pacjentom z urazami stożka rotatorów zaleca się przyjmowanie leków przeciwzapalnych i zastrzyków. Poza tym konieczna może okazać się rehabilitacja i nauka poruszania barkiem tak, aby nie narażać stożka na kolejne urazy lub pogorszenie dotychczasowego stanu. W skrajnych przypadkach ostatnią szansą okaże się interwencja chirurgiczna polegająca na wszczepieniu protezy barku. Wykonuje się też artroskopię.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)