FitnessPrzysiady ze sztangą: efekty przysiadów z obciążeniem

Przysiady ze sztangą: efekty przysiadów z obciążeniem

Przysiady ze sztangą: efekty przysiadów z obciążeniem
Źródło zdjęć: © WP.PL

21.11.2018 13:33, aktual.: 21.11.2018 14:55

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Przysiady ze sztangą to jedna z częściej wybieranych form aktywności, która korzystnie wpływa na budowę masy mięśniowej i wzrost siły mięśni. Przysiady z obciążeniem zyskały ogromną popularność zwłaszcza w gronie kulturystów, ponieważ angażują kilka grup mięśniowych i dają widoczne efekty. Jakich rezultatów można się spodziewać po przysiadach z obciążeniem?

Przysiad ze sztangą - krótka charakterystyka ćwiczenia

Przysiad ze sztangą to rodzaj ćwiczenia siłowego, w którym wykorzystuje się technikę przysiadu klasycznego przy dodatkowym obciążeniu sztangą lub hantlami.

Obciążenie w przysiadach zwiększa skuteczność wykonywanego ćwiczenia, ale tylko wtedy, kiedy jest wykonywane prawidłowo. Warto nadmienić, że przysiady z obciążeniem są rodzajem ćwiczeń wysoko urazowych, przeznaczonych dla osób zaawansowanych w treningach. I nawet te osoby powinny zacząć treningi z mniejszymi obciążeniami, by następnie stopniowo zwiększać ich ciężar. Przysiady ze sztangą kształtują i modelują całą sywletkę, ale jednocześnie wymagają ogromnego zaangażowania całego ciała i mięśni.

Przysiad z obciążeniem - rodzaje

Przysiady z obciążeniem można modyfikować. Dzięki temu można wyróżnić kilka podstawowych rodzajów przysiadów z obciążeniem. Warto zwrócić uwagę na:

  • Przysiady ze sztangą na barkach - to jedno z częściej wykonywanych na siłowniach ćwiczenie, które pomaga wyrzeźbić i wzmocnić mięśnie ud. W tym przysiadzie największą pracę wykonują mięśnie: czworogłowy uda, pośladkowy oraz przywodziciel uda.
  • Przysiady ze sztangą na karku - w tym przysiadzie również angażuje się do pracy mięsień czworogłowy uda. Warto jednak zauważyć, że utrzymywanie sztangi na karku znacznie bardziej obciąża kręgosłup.
  • Przysiady ze sztangą z przodu - poza wzmocnieniem mięśni, ten rodzaj przysiadu z obciążeniem rozwija gibkość ciała. Po drugie ten przysiad nie obciąża kolan i pleców tak mocno, jak dwa poprzednie przysiady z ciężarem.
  • Przysiady ze sztangielkami lub hantlami - to przysiady polecane zwłaszcza osobom początkującym. Do pracy angażuje się więcej włókien mięśniowych, a podczas ćwiczeń z hantlami łatwiej można sobie przyswoić zasady prawidłowego wykonywania przysiadu.

Przysiady ze sztangą - przygotowanie do treningu

Przysiady ze sztangą nie należą do najłatwiejszych ćwiczeń, dlatego regularne treningi warto poprzedzić trenowaniem klasycznych przysiadów. Każde ćwiczenia z kolei należy zacząć od krótkiej rozgrzewki, która rozrusza stawy i rozgrzeje mięśnie aktywowane w treningu. Po rozgrzewce powinno się również wykonać kilka ćwiczeń wstępnych z lżejszym obciążeniem.

W wykonywaniu przysiadów ze sztangą bardzo ważne jest stopniowanie obciążenia. Różnice między kolejnymi ciężarami nie powinny być zbyt duże. Pierwsze przysiady z obciążeniem najlepiej wykonywać pod okiem trenera personalnego. Przed rozpoczęciem treningu warto też zaopatrzyć się w odpowiedni strój sportowy i stabilizujące buty, które zminimalizują ryzyko kontuzji.

Efekty przysiadów z obciążeniem

Przysiady ze sztangą przede wszystkim wzmacniają mięśnie ud i pośladków. Dodatkowo wzmocnieniu ulegają mięśnie pleców, brzucha i łydek. Przysiady ze sztangą są ćwiczeniami ogólnorozwojowymi, dlatego ich efekty są widoczne na całym ciele. Wysmuklona sylwetka, wyraźnie zarysowane mięśnie oraz znaczna poprawa wytrzymałości i siły to główne z pozytywnych efektów wykonywania przysiadów z obciążeniem.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)