Światowy Dzień Kota. Mało kto wie, dlaczego obchodzimy go 17 lutego

Światowy Dzień Kota. Mało kto wie, dlaczego obchodzimy go 17 lutego

Dzień Kota w Polsce obchodzimy 17 lutego
Dzień Kota w Polsce obchodzimy 17 lutego
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
17.02.2023 14:07, aktualizacja: 17.02.2023 17:02

Światowy Dzień Kota w Polsce i we Włoszech obchodzimy 17 lutego. Dlaczego padło akurat na tę datę? Okazuje się, że jej wybór nie jest przypadkowy, ponieważ ma ona głębsze znaczenie, które wiąże się z horoskopem.

Światowy Dzień Kota świętowany jest w wielu krajach na świecie, jednak jego daty są różne. W Japonii obchodzi się go 22 lutego, w Stanach Zjednoczonych - 29 października, a Wielkiej Brytanii - 8 sierpnia. W Polsce natomiast Dzień Kota obchodzony jest 17 lutego – podobnie jak we Włoszech. Dlaczego padło akurat na ten dzień? Powód może zaskoczyć.

Światowy Dzień Kota - kiedy wypada?

Dzień Kota w lutym wymyślili włoscy fani tych czworonogów dzięki inspiracji Claudii Angeletti, dziennikarki magazynu "Tuttogatto". Kobieta poprosiła czytelników, aby wskazali najbardziej odpowiednią datę na obchodzenie tego święta. Ostatecznie wygrał pomysł pani Orielli Del Col, która zaproponowała 17 lutego jako datę o wielu znaczeniach.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Światowy Dzień Kota dzięki temu obchodzony jest podczas miesiąca Wodnika – bo to właśnie znak zodiaku, który przyświeca w lutym. Zodiakalne Wodniki z kolei przypominają z charakteru koty, są uważane za wolne duchy, które niełatwo poddają się narzuconym z góry zasadom i lubią chodzić własnymi drogami. Luty we Włoszech uważany jest także tradycyjnie za "miesiąc kotów i czarownic" - tak mówi o nim jedno z popularnych przysłów. To również łączy koty i magię.

Światowy Dzień Kota. Od kiedy jest w Polsce?

Dlaczego Dzień Kota jest obchodzony akurat 17 lutego? To liczba, która we Włoszech uznawana jest za pechową - analogicznie do naszego piątku trzynastego Włosi obawiają się piątku siedemnastego. To również łączy się ze sławą czarnych kotów jako zwierząt, które przynoszą pecha, kiedy przebiegną nam drogę.

Dzień Kota w Polsce pierwszy raz obchodzono 19 lutego 2006 roku. Później obchody przeniesiono na 17 lutego. Wprowadzenie święta zaproponował miesięcznik "Kot" i Cat Club Łódź - Dzień Kota ma uwrażliwić ludzi na los kotów i przypomnieć, że często potrzebują one naszej pomocy, zwłaszcza kiedy są bezdomne.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (20)
Zobacz także