Szczepionka zapobiega 70 proc. nowotworów szyjki macicy
Przenoszone drogą płciową wirusy brodawczaka ludzkiego (HPV) są najczęstszą przyczyną raka szyjki macicy.
25.03.2015 | aktual.: 27.03.2015 10:18
Przenoszone drogą płciową wirusy brodawczaka ludzkiego (HPV) są najczęstszą przyczyną raka szyjki macicy. HPV przyczynia się również do powstawania rzadziej spotykanych nowotworów – pochwy i sromu, odbytu oraz prącia. Najskuteczniejszą ochroną przed zachorowaniem jest szczepionka, która zapobiega 70 proc. nowotworów szyjki macicy.
- Istnieje wiele mitów związanych ze szczepieniami HPV, opartych głównie o informacje rozpowszechniane przez ruchy antyszczepionkowe. Są to najczęściej informacje niepotwierdzone badaniami klinicznymi ani rzetelną wiedzą. Popularnym mitem było przekonanie, że podanie szczepionki może wywołać chorobę u dziecka. Dość długo funkcjonował również mit dotyczący związku szczepionek z autyzmem, który został już obalony - mówi dr n. med. Anna Bartosińska-Dyc, ginekolog z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.
Szczepionka przeciw HPV zalecana jest dziewczynkom w wieku 11-15 lat. Wydawana jest na receptę przez lekarza po uprzednim przebadaniu pacjentki. Koszt to 1000-1500 zł (w zależności od kwoty refundowanej).
Rak szyjki macicy co roku wykrywany jest u około 3200 kobiet. Ponad połowa z nich umiera.