Blisko ludziSzczepionka zapobiega 70 proc. nowotworów szyjki macicy

Szczepionka zapobiega 70 proc. nowotworów szyjki macicy

25.03.2015 10:19, aktual.: 27.03.2015 10:18

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Przenoszone drogą płciową wirusy brodawczaka ludzkiego (HPV) są najczęstszą przyczyną raka szyjki macicy.

Przenoszone drogą płciową wirusy brodawczaka ludzkiego (HPV) są najczęstszą przyczyną raka szyjki macicy. HPV przyczynia się również do powstawania rzadziej spotykanych nowotworów – pochwy i sromu, odbytu oraz prącia. Najskuteczniejszą ochroną przed zachorowaniem jest szczepionka, która zapobiega 70 proc. nowotworów szyjki macicy.

- Istnieje wiele mitów związanych ze szczepieniami HPV, opartych głównie o informacje rozpowszechniane przez ruchy antyszczepionkowe. Są to najczęściej informacje niepotwierdzone badaniami klinicznymi ani rzetelną wiedzą. Popularnym mitem było przekonanie, że podanie szczepionki może wywołać chorobę u dziecka. Dość długo funkcjonował również mit dotyczący związku szczepionek z autyzmem, który został już obalony - mówi dr n. med. Anna Bartosińska-Dyc, ginekolog z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.

Szczepionka przeciw HPV zalecana jest dziewczynkom w wieku 11-15 lat. Wydawana jest na receptę przez lekarza po uprzednim przebadaniu pacjentki. Koszt to 1000-1500 zł (w zależności od kwoty refundowanej).
Rak szyjki macicy co roku wykrywany jest u około 3200 kobiet. Ponad połowa z nich umiera.

Źródło artykułu:Newseria
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (113)
Zobacz także