Blisko ludziSzczerość w łóżku: mężczyźni nie chcą znać prawdy

Szczerość w łóżku: mężczyźni nie chcą znać prawdy

Szczerość w łóżku: mężczyźni nie chcą znać prawdy
Źródło zdjęć: © 123RF
12.09.2012 15:29, aktualizacja: 13.09.2012 16:44

Prawie 75 proc. mężczyzn uważa, że zwierzenia kobiety na temat jej bogatych doświadczeń seksualnych, zwłaszcza jeśli były udane, mogą negatywnie wpłynąć na relacje z obecnym partnerem - wskazują badania wykonane wśród Polaków w wieku 16-49 lat.

Prawie 75 proc. mężczyzn uważa, że zwierzenia kobiety na temat jej bogatych doświadczeń seksualnych, zwłaszcza, jeśli były udane, mogą negatywnie wpłynąć na relacje z obecnym partnerem - wskazują badania wykonane wśród Polaków w wieku 16-49 lat.

Ich wyniki zebrano w raporcie pt. „Zaburzenia seksualne u mężczyzn – obraz problemu oczami kobiet i mężczyzn malowany” agencji On Board PR Ecco Network. Patronat merytoryczny nad publikacją objęło Polskie Towarzystwo Seksuologiczne.

Ponad połowa (55 proc.) biorących udział w badaniu panów oceniła, że robiąc szczere zwierzenia na temat bogatej przeszłości seksualnej kobieta może wzbudzić u partnera lęk przed rozczarowaniem jej w łóżku. Jedna piąta mężczyzn (20 proc.) przyznała, że może to nawet doprowadzić do zerwania związku, 19 proc. oceniło, że partner może się załamać, a 18 proc. że może zacząć unikać zbliżeń seksualnych.

Również 18 proc. wskazało, że po takich zwierzeniach mężczyzna może zacząć przejawiać większą aktywność seksualną wobec innych kobiet, czyli szukać okazji do zdrady, a 16 proc. – że może zachowywać się agresywnie w codziennych sytuacjach.

- Kobieta myśli, że jak kocha swojego partnera, to powinna mu wszystko powiedzieć. Wyznaje zasadę: "Oddaję Ci się cała, z całą swoją przeszłością" - komentuje prof. Zbigniew Lew-Starowicz, prezes Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego. Zaznacza zarazem, że jest to jeden z największych błędów kobiet.

- Dopóki partner może objawić się, jako dobry kochanek, który uszczęśliwia swoją partnerkę, wszystko jest w porządku. Jeżeli jednak kobieta mówi o swoim udanym, bogatym życiu seksualnym, to on może czuć się zagrożony i odczuwać lęk przed niemożnością zaspokojenia jej - wyjaśnia seksuolog.

Taka sytuacja może nawet doprowadzić do pojawienia się u mężczyzny zaburzeń erekcji i wytrysku, czego konsekwencją są nieudane kontakty seksualne. Ostatecznie może to spowodować załamanie się partnera, unikanie przez niego kobiet lub wręcz odczuwanie wobec nich agresji, a nawet rozpad związku.

Pocieszające może być jednak to, że kobiety wydają się być świadome negatywnego wpływu swoich szczerych wyznań na jakość związku – aż 81 proc. badanych pań przyznało, że ujawnianie wcześniejszych doświadczeń seksualnych, szczególnie, jeżeli były satysfakcjonujące, może źle wpływać na samopoczucie partnera.

Badanie zostało zrealizowane przez agencję SW Research w czerwcu 2012 r. na grupie 1500 internautów w wieku 16-49 lat. Próba badawcza miała charakter losowy. (PAP)

Więcej na temat psychologii:

Źródło artykułu:WP Kobieta