Szczoteczka soniczna dla dziecka – czy to dobry wybór?
Polubiliśmy się ze szczoteczkami sonicznymi. Coraz częściej zastępujemy nimi szczoteczki manualne i elektryczne. Czy warto szczoteczkę soniczną kupić także swojemu dziecku? Postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości.
30.05.2022 10:35
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Jak działa szczoteczka soniczna?
Zacznijmy jednak od początku, czyli od wyjaśnienia, jak działa szczoteczka soniczna i czym różni się od swojej elektronicznej poprzedniczki. W telegraficznym skrócie szczoteczka soniczna jest nowocześniejszą i bardziej efektywną wersją szczoteczki elektrycznej. Emituje fale dźwiękowe o częstotliwości od 260 Hz, które przyczyniają się do powstania mikroskopijnych bąbelków, które z dużą siłą uderzają w ściany zębów i docierają do szczelin między zębowych, dokładnie je czyszcząc. Dzięki temu szczoteczka skutecznie usuwa bakterie i jednocześnie jest łagodna dla szkliwa. Główki w szczoteczkach sonicznych mają podłużny kształt, który lepiej dotrze do wszystkich zakamarków jamy ustnej oraz wykonują ruch wymiatający, nie rotacyjny. To wszystko powoduje, że szczoteczki soniczne są dokładniejsze i po prostu lepsze od szczoteczek elektrycznych, a tym bardziej manualnych.
Szczoteczka soniczna dla dzieci – jak wybrać?
Działanie szczoteczki sonicznej dla dzieci zasadniczo nie różni się od modeli dla dorosłych. Szczoteczki dla dzieci są stworzone w oparciu o taką samą technologię i tryb zasilania. Modele dla dzieci, podobnie jak te dla dorosłych, posiadają także czasomierze, które co trzydzieści sekund sygnalizują, że należy zmienić myty obszar jamy ustnej. Szczoteczki dla dzieci i dorosłych różnią się przede wszystkim prędkością i wielkością. Szczoteczki soniczne dla dorosłych mogą pracować nawet z prędkością 60 tys. ruchów na minutę. To zdecydowanie za dużo jak na delikatne szkliwo dziecięcych ząbków. Dlatego szczoteczki dla dzieci są wolniejsze, poruszają się z prędkością od 16 000 do 31 000 drgań dźwiękowych na minutę. Szybkość zależy od wieku dziecka.
Kolejna różnica to wielkość główki czyszczącej. Jest ona dostosowana do dziecięcego rozmiaru jamy ustnej. Producenci zadbali też o to, by maksymalnie uatrakcyjnić dzieciom proces mycia zębów, dlatego niektóre szczoteczki soniczne mają wgrane wesołe melodyjki, dołączone do zestawu wymienne naklejki na rękojeści, albo stworzone dedykowane aplikacje, które mają zachęcać do mycia zębów i edukować.
Szczoteczka soniczna dla dzieci – tak czy nie?
Tak, ale…
Soniczne szczoteczki zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci zapewniają znacznie skuteczniejsze mycie od swoich manualnych odpowiedniczek. Poza tym są w pełni bezpieczne również dla maluchów. Można znaleźć modele dostoswane do wieku dziecka, np. 3+, 7+. Są wyprodukowane w taki sposób, by przekonać dzieci do tego, że mycie zębów nie jest tylko przykrą koniecznością, ale jest także fajne. To wszystko przemawia za tym, by kupić dziecku szczoteczkę soniczną. Wspomniane "ale" dotyczy jedynie wieku dziecka. Stomatolodzy zachęcają, by mycie zębów zacząć od pojawienia się pierwszego ząbka. Warto, by pierwszym wyborem szczoteczki dla dziecka była ta manualna. Soniczne i elektryczne wersje warto wprowadzić wtedy, jak dziecko wyrobi sobie już właściwe nawyki higieniczne i nauczy operować się zwykłą szczoteczką.
Pamiętajcie rodzice, że bez względu na to, jakiej szczoteczki używają wasze pociechy, zawsze należy poprawić po nich mycie zębów. Dzieci (nawet dziesięcioletnie) nie zrobią tego wystarczająco dokładnie. Dlatego pozwólcie dziecku umyć zęby samodzielnie, by uczyło się, jak to robić, a następnie zróbcie to sami.