Szybkie i sprawne. Czyli za co kochamy płatności telefonem
O czym starasz się zazwyczaj pamiętać, wychodząc z domu? Portfel, klucze, telefon – to obowiązkowy zestaw, który prawie zawsze warto mieć przy sobie. Mimo to, zdarza ci się pewnie zapomnieć którejś z tych rzeczy. Mamy dobrą wiadomość - dzięki płatnościom mobilnym możesz połączyć swój smartfon i portfel w jedno!
25.04.2019 | aktual.: 26.04.2019 10:55
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
1. Bezpieczeństwo
Obawa o własne środki to naturalna sprawa. Między innymi właśnie ze względów bezpieczeństwa warto zacząć płacić telefonem. Oczywiście sercem płatności pozostaje karta, którą zapisujemy w smartfonie za pomocą odpowiedniej aplikacji: Google Pay, Apple Pay, aplikacji do płatności zegarkiem oraz aplikacji bankowych. Rodzi to naturalne pytanie o bezpieczeństwo przechowywania jej wrażliwych danych. Visa, światowy lider płatności cyfrowych, stworzyła technologię tokenizacji, dzięki której numer karty zastępowany jest w telefonie tzw. tokenem. Ten unikalny, losowo wygenerowany numer służy do przetwarzania płatności. W ten sposób dane karty Visa nie są udostępniane zewnętrznym podmiotom w trakcie realizowania transakcji.
2. Dostępność
Telefonem możesz płacić wszędzie tam, gdzie płacisz zbliżeniowo za zakupy zwykłą kartą. Polska jest pierwszym krajem na świecie, w którym 100% terminali obsługujących płatności Visa pozwala na płatności zbliżeniowe. Oznacza to, że telefonem można płacić wszędzie, gdzie jest dostępny taki terminal.
3. Szybkość
To argument, którego pewnie nie trzeba specjalnie zachwalać. Dobrze wiemy, że odliczanie gotówki, czekanie na resztę, sprawdzanie, czy kasjer się nie pomylił wymagają dużo więcej czasu niż po prostu przyłożenie telefonu do terminala. Co więcej, telefon prawie zawsze mamy pod ręką, a portfel niekoniecznie.
4. Kontrola wydatków
Brzmi zaskakująco? Jednak to prawda. Rzadko zerkamy na terminal płacąc za zakupy. Jeżeli tego nie zrobimy, aplikacja do płatności dokładnie wskaże, ile pieniędzy zostało pobrane z naszej karty. Jeśli przypadkiem kasjer popełnił błąd przy wpisywaniu kwoty, a ty nie dostrzegłeś tego na terminalu (jak często sprawdzasz czy kasjer wpisał poprawną kwotę?), zapewne w sekundę dostrzeżesz nieprawidłowość w aplikacji. Dodatkowo masz dostęp do listy ostatnich 10 transakcji - to świetna kontrola nad wydatkami.
5. Wygoda
Płatności zbliżeniowe telefonem są po prostu wygodne. Smartfon zwykle masz „pod ręką, rzadko się z nim rozstajesz. Jeśli oprócz wielu standardowych funkcji, z których korzystasz na co dzień, możesz dodatkowo nim płacić, życie staje się jeszcze łatwiejsze. Poza tym, gdy w aplikacji dodasz więcej niż jedną kartę, waga i wielkość twojego smartfona nie zmienią się i wciąż zmieści się on w tej samej kieszeni czy torebce.
Czego potrzebujesz, żeby móc zapłacić telefonem?
- Karty płatniczej, która pozwala na płatności zbliżeniowe. Sprawdź, czy twój bank, który wydał kartę Visa, pozwala na transakcje zbliżeniowe telefonem. Większość banków w Polsce daje taką możliwość, co więcej, ta lista wciąż się wydłuża.
- Smartfona z technologią NFC. Na szczęście coraz więcej modeli dostępnych na rynku ma tę technologię w standardzie.
Warto także zapamiętać:
- Aplikacje do płatności mobilnych – portfele mobilne, takie jak Google Pay, Apple Pay, aplikacje do płatności zegarkiem oraz aplikacje bankowe, do których dodajesz kartę płatniczą Visa, aby móc płacić smartfonem zbliżeniowo oraz w Internecie.
- Technologia NFC (z ang. Near Field Communication) – umożliwia bezprzewodową wymianę danych na odległość do ok. 20 cm. W trybie aktywnym dwa urządzenia – tj. terminal i telefon, komunikują się ze sobą za jej pomocą.
- Token – unikalny, generowany losowo numer, który zastępuje numer karty płatniczej po dodaniu jej do aplikacji służącej do płatności mobilnych.Tokeny widnieją w nich pod różnymi nazwami, np. numer konta wirtualnego, czy numer konta urządzenia.
- Visa – światowy lider płatności cyfrowych. Misją organizacji jest połączenie całego świata za pośrednictwem najnowocześniejszej, niezawodnej i bezpiecznej sieci płatniczej, wspierając tym samym rozwój ludzi, firm i całej gospodarki.
Partnerem artykułu jest Visa