Takie drzewa możesz wyciąć bez pozwolenia. Krótka lista
W 2023 roku nastąpiła zmiana przepisów w zakresie wycinki drzew na prywatnych posesjach. W zależności od rodzaju i wielkości drzewa do jego ścięcia konieczne będzie zezwolenie. Sprawdź, jakie drzewo możesz wyciąć bez składania wniosku do urzędu.
Chociaż mogłoby wydawać się, że nikt nie powinien decydować o tym, co sadzimy czy też czego pozbywamy się z naszych działek, ustawodawcy twierdzą inaczej. Ścięcie drzewa niesie za sobą szereg negatywnych konsekwencji dla ekosystemu, a co za tym idzie, dla całego terenu, nie tylko tego prywatnego. Przed ścięciem drzewa konieczne jest uzyskanie pozwolenia na ścinkę. Samowolne wycięcie drzewa bez uzyskania pozwolenia jest karane grzywną.
Wycinka drzew 2023 - co musisz wiedzieć?
Samowolna wycinka drzew mogłaby doprowadzić do znaczących zmian w ugruntowaniu terenu, a także do zmian w składzie chemicznym gleby, co ma poważne konsekwencje dla ekosystemu. Ponadto część drzew wpisana jest w plan przestrzenny terenu.
Jeśli jesteś właścicielem działki i chcesz wyciąć drzewo, najpierw musisz uzyskać pozwolenie. W tym celu musisz złożyć wniosek w urzędzie miasta bądź gminy. Taki wniosek możesz złożyć osobiście lub przez stronę internetową wyżej wymienionych urzędów. Czas oczekiwania na decyzję wynosi od 7 do 14 dni. Zanim zabierzesz się za wypełnianie wniosku, zmierz obwód pnia i dowiedz się, ile lat ma drzewo — są to dane niezbędne do złożenia wniosku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wszystko dzieje się w koronach drzew. Niebywałe zjawisko, które można zobaczyć w lesie
Kiedy nie trzeba zgody na wycinkę drzewa?
Musisz wiedzieć, że zgoda na wycięcie drzewa nie jest potrzebna, jeśli obwód pnia na wysokości 5 cm od ziemi nie przekracza 80 cm (topola, wierzba, klon srebrzysty i jesionolistny), 60 cm (kasztanowiec zwyczajny, robinia akacjowa, plantan) bądź 50 cm (wszystkie inne gatunki) nie musisz ubiegać się o pozwolenie.
Jeśli jednak drzewo, które chcesz ściąć, przekracza wyżej wymienione wymiary, konieczne jest uzyskanie pozwolenia na wycinkę. Samowolna wycinka jest karalna, a grzywna wynosi dwukrotność wartości, jaką trzeba byłoby zapłacić za legalne usunięcie drzewa.
Wycinka drzew może zostać przeprowadzona w terminie od 15 października do 2 lutego, czyli poza sezonem lęgowym ptaków.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl