Takie drzewa możesz wyciąć bez pozwolenia. Krótka lista

Ścięcie drzewa bez pozwolenia jest karalne
Ścięcie drzewa bez pozwolenia jest karalne
Źródło zdjęć: © East News | Wojciech Strozyk/REPORTER

22.08.2023 08:42, aktual.: 22.08.2023 10:10

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W 2023 roku nastąpiła zmiana przepisów w zakresie wycinki drzew na prywatnych posesjach. W zależności od rodzaju i wielkości drzewa do jego ścięcia konieczne będzie zezwolenie. Sprawdź, jakie drzewo możesz wyciąć bez składania wniosku do urzędu.

Chociaż mogłoby wydawać się, że nikt nie powinien decydować o tym, co sadzimy czy też czego pozbywamy się z naszych działek, ustawodawcy twierdzą inaczej. Ścięcie drzewa niesie za sobą szereg negatywnych konsekwencji dla ekosystemu, a co za tym idzie, dla całego terenu, nie tylko tego prywatnego. Przed ścięciem drzewa konieczne jest uzyskanie pozwolenia na ścinkę. Samowolne wycięcie drzewa bez uzyskania pozwolenia jest karane grzywną.

Wycinka drzew 2023 - co musisz wiedzieć?

Samowolna wycinka drzew mogłaby doprowadzić do znaczących zmian w ugruntowaniu terenu, a także do zmian w składzie chemicznym gleby, co ma poważne konsekwencje dla ekosystemu. Ponadto część drzew wpisana jest w plan przestrzenny terenu.

Jeśli jesteś właścicielem działki i chcesz wyciąć drzewo, najpierw musisz uzyskać pozwolenie. W tym celu musisz złożyć wniosek w urzędzie miasta bądź gminy. Taki wniosek możesz złożyć osobiście lub przez stronę internetową wyżej wymienionych urzędów. Czas oczekiwania na decyzję wynosi od 7 do 14 dni. Zanim zabierzesz się za wypełnianie wniosku, zmierz obwód pnia i dowiedz się, ile lat ma drzewo — są to dane niezbędne do złożenia wniosku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kiedy nie trzeba zgody na wycinkę drzewa?

Musisz wiedzieć, że zgoda na wycięcie drzewa nie jest potrzebna, jeśli obwód pnia na wysokości 5 cm od ziemi nie przekracza 80 cm (topola, wierzba, klon srebrzysty i jesionolistny), 60 cm (kasztanowiec zwyczajny, robinia akacjowa, plantan) bądź 50 cm (wszystkie inne gatunki) nie musisz ubiegać się o pozwolenie.

Jeśli jednak drzewo, które chcesz ściąć, przekracza wyżej wymienione wymiary, konieczne jest uzyskanie pozwolenia na wycinkę. Samowolna wycinka jest karalna, a grzywna wynosi dwukrotność wartości, jaką trzeba byłoby zapłacić za legalne usunięcie drzewa.

Wycinka drzew może zostać przeprowadzona w terminie od 15 października do 2 lutego, czyli poza sezonem lęgowym ptaków.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (237)
Zobacz także